Yatırım yapmaya başla!

2020 Yılında BES’e Girmek İsteyen Gençler Devlet Tarafından Teşvik Edilecek

Garanti Emeklilik BBVA Genel Müdürü Göçer, gençlerin Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) girebilmesi için 2020 yılında devlet desteğinin artırılacağını açıkladı.
2020 Yılında BES’e Girmek İsteyen Gençler Devlet Tarafından Teşvik Edilecek

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) ve Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) iş birliği kapsamında düzenlenen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) toplantıları sürüyor. Toplantının son adresi İstanbul Ticaret Üniversitesi oldu. Gerçekleştirilen toplantıya Garanti Emeklilik BBVA Genel Müdürü Burak Ali Göçer ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yücel Oğurlu konuşmacı olarak katılan isimler arasındaydı.

Göçer, BES’e erken girmenin cazip fırsatlar sunan bir avantaj olduğunu söylerken, yüksek miktarlı birikim yapıldığını açıkladı. Bugün 20 yaşında bir bireyin 40 yıl sonra 53 bin lira yatırımı olacağı şeklinde bir örnekleme yaptı. Bu sözleriyle birikim tutarının yıllar içinde çok büyük rakamlara ulaşabileceğine işaret etti.

Bu tarz bir birikim için en iyi tasarruf yolunun BES olduğunu belirten Göçer, hükümete katkı yapma sorumluluğu düştüğünü açıkladı. Devletin söz konusu sisteme %25 katkı sağladığını ekledi.

Birikim için En İyi Tasarruf Yolu BES2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre BES kapsamındaki gençlere sağlanan devlet desteğinin artırılacağını bildirdi. Bu teşviklerin biraz daha artırılmasıyla gençlerin sisteme girme oranının artacağını söyleyen Göçer, BES’teki katılımcı sayısının bugün 7 milyon olduğunu ve bunun %5’lik kısmının 25 yaş altında olduğuna dikkat çekti.

Söz konusu bu katılımcıların ortalama birikim tutarlarının ise 5000 TL seviyelerinde olduğu göz önüne alınırsa, bu rakamın toplam emeklilik fonunun %1,5’ine denk geldiğini ifade etti. Durum böyle olunca farklı teşviklerle gençlerin BES’e çekilmesinin bir ihtiyaç hale geldiğinden söz etti. Fakat teşvik miktarının ne olabileceği konusunda bir fikrinin olmadığını ekledi.

Prof. Dr. Oğurlu, küçük yaşlarda az miktarlarla tasarruf etme alışkanlığının kazanılmasıyla ilerde daha büyük birikim rakamlarına ulaşılabileceğini vurguladı.

Prof. Dr. OğurluÖzellikle son yıllarda artan israflara dikkat çekerek, israfın önüne geçmenin tek yolunun tasarruf etmek olduğunun altını çizdi. Tasarruf bilincinin gelişmesinde en büyük rolü ailelerin üstlendiğini aktaran Oğurlu, eğitim sistemleri ile bu bilincin geliştirilebileceğini ifade etti. Tasarruf alışkanlığı konusunda Türkiye’deki gençlerin bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi. Kamu spotları ve bilinci artıracak girişimlerle bunun gerçekleştirilebileceğini sözlerine ekledi.

Öte yandan BES’e girecek olan gençler, devlet tarafından teşvik edilecek. 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre BES’te sağlanan devlet desteği bireyin yaşına göre değişiklik gösterebilecek. Genç bireylere diğer katılımcılardan farklı destek uygulanacak. Emeklilik şirketleri ise yeni düzenleme ile gençlerin tasarrufa teşvik edilmesinin kolaylaşacağını düşünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum