Yatırım yapmaya başla!

Cenevre’de Sergilenen Audi Q4 Konsepti Kompakt SUV’ları Kıskandıracak!

Audi, 5. elektrikli modeli Q4'ün motor ve donanım detaylarından söz etti.
Cenevre’de Sergilenen Audi Q4 Konsepti Kompakt SUV’ları Kıskandıracak!

Audi’nin sonraki yıllarda daha geleneksel hala gelecek e-Tron elektrikli otomobil çalışmalarının son üyesi Q4, Cenevre Otomobil Fuarı’nda. Bir süredir Alman şirket VW grubunun yüksek yatırımları sayesinde EV araç platformları üzerinde çalışmaya başlamıştı. Her zaman şık tasarımlarla model üretimine giren Audi, Q4′te de bunu elden bırakmamış.

Kompakt SUV araçlar klasmanında söz sahibi olması kaçınılmaz. Q3 ile Q5 arasına elektrikli bir şekilde giriş yapan 4×4, “e-tron” rozetini iyi taşıyor. Fuar alanından aldığımız bilgiler içerisinde ölçüleri, kokpit detayları ve motorundan bahsedildi. İşte detaylar…

Audi peki sizce üretim aşamasında Q4’ü bu halinden çok şekle değiştirir mi?

İşin aslına bakacak olursak yeni Q8‘de dahil olmak üzere markanın benimsediği parça şekilleri böyle. Ayrıca yeni e-Tron aracın o kadar da konsept havasında olduğunu söyleyemeyeceğiz. Olabildiğince geniş tutulan ızgara kısımları kapalı ve yatay mavi şeritlerle süslenmiş. Far grubu full LED teknolojili ve burası gibi tampon kısımlarında da radikal değişimler olmayacağını düşünüyoruz.

Model ibareleriyle devam eden tasarım çalışmasının arka bölümü de Audi izinde devam ediyor.

Şimdilik tekerlek grubu şık olsa da ilk değişimi yaşayacak kısımlardan birisi burası. Kapı altlarında “e-Tron” ibaresi siyah bir çıta üzerinde duruyor. Parlak parçalar arka tampon difüzöründe devam etmiş. Hafif yukarı meğilli duruşu Q4’ü süper spor araba gibi göstermiş.

Stop far grubu sıralı yanan LED teknolojiye sahip ve yeni elektrikli SUV’un daha keskin hatlara kavuşmasını sağlamış. Q4, 2019 yılı bir konsept aracı olsa da ilgincimize giden kısım aynaları. Kamera sistemli olması gerekirken geleneksel tarzda gidilmiş.

Audi Q4’ün yol ilerlemesi için çift elektrik motora yer verilmiş.

Toplamda üniteler 301 beygir açığa çıkartılacak. Arka aksa yerleşik motordan 201 ps ve 310 nm tork, ön taraftaki motordan ise 100 ps ve 150 nm tork alınması sağlanacak. Baş eleman Quattro sistemiyle birlikte Q4’te 6.3 saniyede kalkış süresi yakalanmış. Daha yüksek hızlara çıkma kapasitesi olsa da araç 180 km/’de elektronik olarak sınırlandırılacak.

Menzil kısmında yeterli kapasite de olan piller sayesinde WLTP standartlarında 450 km‘ye kadar yol alınabilecek. 82 kWh’lik batarya grubu hızlı şarj sayesinde 30 dakika içerisinde %80 doluluk oranına getirilebilecek.

Her ne kadar Q4 için kompakt desek de dingil aralığı bunu söylemiyor.

Zira söylenen 2.77 metrelik dingil açıklığı bulunduğu sınıfa göre üst rakamları temsil ediyor. Bu en çok kabin içerisinde hissedilecek. Normal araçlarımızdaki gibi orta tünelin varlığı söz konusu olmadığı için ekstra bir açık ortama sahip olunmuş. Kokpitin sanal dünyaya entegreli olarak dijital gösterge paneli, 12.3 inç dokunmatik ekran, geniş saklama alanı ile birlikte mobil telefon şarj ünitesine yer verilmiş.

Alman markanın planı Q4’ü 2020 yılının sonunda üretim hatlarına almak. Böylelikle markanın 5. elektrikli modeli yaklaşık 1.5 sene içerisinde yollara çıkartılmış olacak. Yine bir Audi farklıyla gelen bir modele bakmış olduk. Pürüzsüz bir sisteme kurulan e-Tron kavramlarının bir kez daha otomobil dünyasına Q4 ile neler katabileceğini görmüş olduk.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum