Yatırım yapmaya başla!

2020 ABD Resesyonu için Risk Azalırken Yavaşlama İhtimali Artıyor

2020'de ABD'de resesyon için risk azalırken, yavaşlama olasılığı giderek artıyor. İşte detaylar;
2020 ABD Resesyonu için Risk Azalırken Yavaşlama İhtimali Artıyor

2020’de bir resesyon ihtimali, bu yılın büyük bölümünde bir kara bulut olarak kaldı ve kimilerine göre tehlike hala geçmedi. Ancak yaşanan gelişmelerle, resesyon riski daha az korkutmaya başladı. Nitekim ABD-Çin ticaret savaşı geçtiğimiz birkaç ay boyunca daha az tehditkar hale gelirken yapılan üç FED indirimi de yaşlanan ekonomik genişlemeye bir miktar canlılık kattı.

Sonuç olarak rekor büyümenin devam edeceği ancak bunun daha yavaş bir hızda olacağı yönündeki tahminler çoğaldı. Örneğin Barclays ekonomisti Jonathan Millar, sönük ama istikrarlı olan mütevazı bir büyüme ile dengelendiklerini dile getirdi.

ABD 2020’de Resesyondan Kaçınabilecek mi?

ABD 2020’de Resesyondan Kaçınabilecek mi?Çin ile bir ticaret anlaşması yapma ihtimalinin yanı sıra diğer gelişmeler de resesyon riskini azalttı. Mesela İngiltere’nin kıta ile ticaret anlaşması olmadan Avrupa Birliği’nden çıkma şansı ortadan kalktı ve 10 yıllık Hazine gelirleri Ekim ayında üç aylık oranların üzerine tırmandı.

Bu ilişki, Mart ayında tersine dönmüş ve geleneksel olarak kasvetli bir bakış açısını haber veren ters verim eğrisini yaratmıştı. National Association of Business Economics tarafından anket yapılan tahminciler, Kasım ayında 2020 resesyonu olasılığını yüzde 47 olarak belirledi ki rakam bahardaki yüzde 60’ın altındaydı.

Bu ayın başlarında yayınlanan Kasım ayı istihdam raporu da 266 binlik artışla ABD ekonomisine duyulan güveni artırdı.

Millar, istihdam rakamlarına atıfta bulunarak; “artık riskleri daha dengeli görüyoruz, rakamlar hane halkı harcamalarının gelecek yıla daha fazla ivme kazandırma olasılığının altını çiziyor” dedi. Diğer taraftan ABD’nin 2020’de bir resesyondan kaçınıp kaçınamayacağının, Trump’ın Kasım’da yeniden seçilmesi için çok önemli olabileceği vurgulandı.

Grant Thornton’un baş ekonomisti Diane Swonk, ekonomik çöküşlerin Jimmy Carter ve George H.W. Bush gibi başkanların yeniden seçimlerine pek yardım etmediğini hatırlattı. Nihayetinde tüm bu bilgiler ve daha fazlası ışığında ABD’nin 2020’de resesyondan kaçınıp kaçınmayacağı sorusu, belirsizliğini korumaya devam ediyor. USA Today tarafından hazırlanan üç olasılık ise olabilecekler hakkında fikir veriyor.

Olası Sonuç 1: Daha Yavaş Büyüme

Olası Sonuç 1: Daha Yavaş BüyümeWolters Kluwer Blue Chip tarafından ankete katılan 51 ekonomist, ekonominin 2020’de bu yılki yüzde 2.3’ten düşük ve 2018’de sağlıklı bir yüzde 2.9’dan sonra yüzde 1.8 büyüyeceğini tahmin etti. Millar, Trump liderliğindeki federal vergi indirimleri ve geçen yıl büyümeyi besleyen artan harcamaların solduğunu söyledi.

ABD ile Çinli yetkililerin geçici bir birinci anlaşmaya ulaştığı yönündeki haberlere ilişkin konuşan Millar, kısmi bir anlaşmanın durgunluk riskini azaltacağını, ancak yurtdışındaki durgun büyümeyle birlikte belirsizlik sisini ortadan kaldıramayacağını bildirdi.

RSM ekonomisti Joe Brusuelas, başkanlık yarışının da vergi ve diğer politikalar üzerinde belirsizlik yarattığını ekledi. Oxford Economics’ten Gregory Daco; “Bir yıldır belirsizlik içerisindeyiz” ifadeleriyle düşüncesini açıkladı.

Wolters Kluwer tarafından sorgulanan ekonomistler, iş yatırımlarının gelecek yıl 2019’un yarısı olan yüzde 1.1 oranında artmasını, sanayi üretimininse yavaşlamasını beklediklerini söylediler. Ayrıca iş büyümesi yavaşladığından işsizliğin gelecek yıl ortalama yüzde 3.7’ye yükseleceğini öngördüler. Ve tüketici harcamalarının 2019’daki yüzde 2.6’dan 2020’de yüzde 2.3’e gerileyeceğini tahmin ettiler.

Olası Sonuç 2: İyimserlerden Tüketiciler Galip Gelecek Yorumu

Olası Sonuç 2: İyimserlerden Tüketiciler Galip Gelecek YorumuAraştırma firması Natixis’ten Joe LaVorgna, üretimin sorun yaşadığını ancak bunun nedeninin General Motors grevi gibi bazı geçici faktörlerden kaynaklandığını söyledi. İlaveten üretimin her zaman döngüsel olduğunu ve geri çekilmeleri toparlanmaların takip ettiğini vurguladı.

“Küçülen imalatla birlikte ekonomi yüzde 2 civarında büyüyorsa, fabrikalar yeniden hayata döndüğünde bunun ne kadar daha iyi olabileceğini hayal edin” diyen LaVorgna iyimser açıklamalarıyla dikkat çekti. Goldman ise ekonomistlerin ekonominin yaklaşık yüzde 12’sini oluşturan üretime çok fazla önem verdiklerini savunarak; “tüketici harcamalarındaki gücün, iş yatırımlarındaki zayıflığı aşmasını bekliyoruz” dedi.

İşsizliğin yüzde 3.3’e düşmesine gönderme yapan Goldman, bu nedenle yıllık ücret artışının yüzde 3.5’e çıkmasını ve dolayısıyla daha fazla harcama olmasını beklediğini kaydetti. Hem LaVorgna hem de Goldman ekonominin hız kazanmasını ve gelecek yıl yaklaşık yüzde 2.5 oranında büyüyeceğini öngördü. Yaklaşan bir resesyon konusunda ise Goldman, ihtimali yüzde 20’ye düşürdü.

Olası Sonuç 3: Belirsizlik Yayılacak

Olası Sonuç 3: Belirsizlik YayılacakBazı analistler, ana görüşün ticaret savaşının ve durgun küresel büyümenin tüketici harcamalarına ve hizmet sektörüne vereceği zararı küçümsediğini savundu. Bank of the West ekonomisti Scott Anderson; “üretimden gelen belirsizlik muhtemelen yayılacak” diyerek halihazırda işaretler gördüğünü anlattı.

Conference Board’a göre tüketici güveni hala sağlam olsa da dört ay boyunca düşüş göstermişti. Temmuz ayından bu yana, Amerikalıların ev ve araba satın alma planları azalmıştı. Anderson da tüketicinin biraz yorgun göründüğünü dile getirdi. Ekonominin gelecek yıl yüzde 1.3 oranında büyüyeceğini tahmin eden Anderson, yüzde 40 resesyon şansı olduğunu da ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum