Yatırım yapmaya başla!

Araştırmalara Göre EV Araçlar 2020’lerde ICE Motorlu Otomobillerden Ucuz Olacak!

Açıklanan bir rapora göre insanların elektrikli araçlara ne zaman yoğun ilgi göstereceğine dair tarihler verildi!
Araştırmalara Göre EV Araçlar 2020’lerde ICE Motorlu Otomobillerden Ucuz Olacak!

Elektrikli araç dünyası hızını aldı ve yüksek bir ivmeyle gelecek yıllara doğru hazırlıklar yapılıyor. Yaptığımız yüzlerce EV araç haberlerinin mutlaka bir bölümünde şirketlerin hangi yıllarda nasıl bir araç politikasını izleyeceğini siz okuyucularımız aktardık. Bazı öncü diyebileceğimiz şirketlerin yanı sıra, sonradan dahil olanlar da pasta payını büyütmenin peşine düştü.

Bloomberg New Energy Finance‘ın haberine göre 2040 yılına kadar olan zaman diliminde otomotiv endüstrisinin nasıl bir dönüşüm geçireceği açıklandı. Dizele açılan savaş “emisyon bahanesi” verilerek insanların, benzin de dahil fosil yakıtlı araçlardan uzaklaştırılmasına başlanmıştı. Peki 2040 yılında otomotiv nasıl bir değişime girecek?

Planların bundan sonraki 21 yıllık dilimi içerisinde, dünya araçlarının yarısından fazlasının EV olacağı söylendi.

Türkiye dahil onlarca ülkede çoğunluklu tercih edilen araç grubu dizeller. Sonrasında LPG ve benzin geliyor. Rakamlar böyleyken ve istediğimiz elektrikli araçların fiyatları ulaşılamaz haldeyken nasıl bu dönüşüm gerçekleşebilecek?

İşte bizim de merak ettiğimiz bu çıkmaz için umut verici şeyler söylendi.

Gelecek adına yapılan rakamsal tahminler hem binek otomobiller hem de hafif ticari araç pazarları için konuşuldu. Audi, Toyota, Volvo, Mercedes vb. firmaların bünyesine kattığı ve bundan sonra da sokacağı EV araçların 2040’lı yıllarda toplamda %57‘lik bir kısma hakim olması bekleniyor.

Bu yüzdelik dilim Amerika, Avrupa ve Çin’deki hafif ticari araç pazarınında da benzer rakamlar gösteriyor. BNEF’in ileri taşımacılık müdürü Colin McKerracher, “Geleneksel binek otomobillerinin küresel satışlarının zaten zirveye ulaşmış olabileceğine dair gerçek bir ihtimal görüyoruz.” dedi.

Günümüz sorunların başında EV araçların fiyatları geliyor.

Tesla özellikle daha ucuz ve satışı hızlı olabilecek araçlar çıkartarak, tamamı elektrikli dönemde daha fazla satış adedine ulaşmaya çalışmıştı. Model 3 ve Model Y‘lerin tam olarak çıkış amacı Model S ve Model X’lerin küçük ve ucuz halleri olmasıydı.

Ancak yine de insanlar ICE (içten yanmalı motorlar) tarafındaki fiyatlara kıyasla fosil yakıta yöneliyorlar. Bu zamana kadar satışı olan elektrikli araç sayısının 2 ile 3 milyon adet olduğu söyleniyor.

Gelecek 20 yıl içerisinde ise bu sayının 56 milyon adet olması bekleniyor. Tam tersi olarak da ICE motorlu araçların 85 milyondan 42 milyona gerilemesi ön görülüyor.

İlk hedef 2020 yılı!

Firmalar akü bulmada ve imal etmede sıkıntı çekiyor. Bunun sebebi de beklenmedik dönüşümler. O yüzden piller pahalı ve tedariği zor oluyor. Ancak 2010 yılından itibaren pil maliyetlerinin yüzde 85 oranında azaldığı ve kWh başına pil masraflarının düşürüldüğü aktarıldı.

Raporlar, 2020’lerin ortalarında alternatif yakıt türlü araçların benzinli araçlara göre daha ucuz olacağı ve satın almalarda insanların daha fazla talep oluşturacağı tahmin ediliyor.

İnsanların EV araçlara neden yönelmesi gerektiğine dair bir şey de maliyetler. Araçlar içerisinde bir fosil yakıtlı motor olmadığı için bakım masrafları çok büyük oranda düşmüş olacak.

Yani EV’lere binmek bir yandan daha ucuz olacak. Hareketli parçaların azlığı ve satış fiyatlarının düşecek olması, yaptıkları hesapların gerçekçiliğini yansıtıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum