Yatırım yapmaya başla!

2019’da Dünyada En Çok Satılan İlk 10 Araç Listesi!!

2019 yılında dünyada en çok satılan araç modellerinin ilk 10 sıralaması!
2019’da Dünyada En Çok Satılan İlk 10 Araç Listesi!!

Yuvarlak dünyamızda gerçekleşen araç satış adetleri ve hangi marka ilk 10’na girmiş onu sunacağız. Karmaşık bir hal alan otomotiv pazarı farklı yönlerden tam zamanlı değişime girdi. Değişimin en başında dönüşen yakıt sistemine karşı getirilen elektrik motorları olurken, otonom-özerk sürüş teknolojisi de sonraki adımlar için yerini alıyor.

Global Auto Database’nin kaynaklarından alınan satış rakamlarına göre dünya genelindeki araç satışları aşağı bir eğilimde. 2018 yılında başlayan düşüşlerin halen daha devam ettiği ve yılın ilk çeyreğinde kaydedilen 21.009.192 adet küresel satış rakamıyla oranın %7.4 düştüğü tespit edilmiş. Yani bir önceki yıla göre 1.554.680‘lik bir azalma söz konusu. İşte 2019 Mayıs ayına kadar en çok satılan ilk 10 araç modelleri!

10 VW Lavida

VW LavidaVolkswagen’in Çin pazarına özel olarak ürettiği ve Passat benzeri Lavida‘sı listenin onuncu sırasında yer alıyor. Sadece tek bir pazarda satılan Alman model 2018 yılında 473.564 adet satılarak 17. sırayı almış. 2019 senesinde ise 143.868 adet müşteriye ulaşarak Top 10 listesine yükselmiş.

9 Toyota Camry

Toyota CamryToyota’nın Amerika pazarındaki kalesi Camry, yine çok satılmayı başarmış. Orta sınıf sedan sınıfında varlığını hiç bir zaman kaybetmeyen Camry Japonya, Çin, Hindistan, Malezya, Rusya, Tayvan, Tayland ve ABD’deki fabrikalarda üretiliyor. 9. sıradaki bir otomobil için görüyoruz ki 8 tesis faaliyette. 164.158 adet ile Camry 9. sırada.

8 VW Polo

VW PoloVW’nin mini hatchback modeli Polo, dünya geneli satış listesinde 8. sırayı almış. Altıncı nesliyle hareket eden modelin Virtus adında Güney Amerika pazarına yapılan sedan karoser tipine de sahip. Polo ilk çeyrekte 167.888 adet satmış.

7 VW Tiguan

VW TiguanVW’nin listeye giren aracı 173.058 adetle Tiguan SUV olmuş. Başarısının ve 7. sırayı almasındaki en büyük etken 2009 yılından beri Çin pazarında satılıyor olması. Öyle ki VW’nin tüm gelirinin %40’ı Asya pazarından geliyor.

6 VW Golf

VW GolfDünyanın en çok satılan araç listesine VW 3. üye olarak Golf’ü de sokabilmiş. 177.503 adet satışı yapılan 5 kapılının ABD pazarı kadar diğer ülkelerde gerekli başarıyı gösteremediği söylendi. Ek bilgi olarak Golf’ün bazı sürümlerini ABD listelerinden kaldırılıyor.

5 Toyota RAV4

Toyota RAV4Japon ve Alman yarışında 5. sıra Uzak Doğulu RAV4’ün oluyor. 190.118 adet satılan 4×4, 1997 yılından beri üretiliyor ve dünyadaki ilk kompakt SUV olarak başarısını hak ettiğini düşünüyoruz. Ayrıca gelen son Hibrit desteğinin satışlarında etkili olduğunu düşünüyoruz. Bir de tarz bir yeni kasaya kavuşan RAV4’ten seneye daha fazla satılabilir.

4 Honda CR-V

Honda CR-V190.319 adetle Toyota RAV4’ü geride bırakan Honda CR-V, Nissan Rogue’yi listeye sokmamış. CR-V’nin de şansı Amerika’da sevilen model olması. 350 milyonluk platformda 4. sırayla yakalanan başarı iyi diyebiliriz.

3 Honda Civic

Honda CivicCR-V’nin ardından gelen Honda üyesi Civic oluyor. FC5 kasa neslinde dış görünüş ve teknoloji babında mevcut rakiplerinin önüne geçmeye çalışan Civic, 203.103 adetle küresel pazarda markasına 3. getiriyor.

2 Ford F-Serisi

Ford F-SerisiAmerikalı F-Serisi pick-uplar Asya ve Avrupa’da varlığını çok belli etmemesine rağmen 252.014 adet satışının en büyük dilimini Amerika’dan sağlıyor. Yapılan bir hesaplamada 2018 yılında her 35 saniye bir Ford F-Serisi‘nin satıldığı söylenmişti. Alanında Toyota Tundra ve Nissan Titan gibi modelleri gerisinde bırakan F, marka ve ülkesi için kritik bir öneme sahip.

1 Toyota Corolla

İnsanların bir sonraki neslinde ne olduğuna bakmaksızın aldığı otomobillerden olan Corolla’nın 282.637 adet satışı gerçekleşmiş. Toyota modellerinin çok satıldığı Amerika pazarı dışında Corolla küresel çapta satılan ve sahip olunmak istenen bir otomobildir. Özellikle hibrit desteğini alması gelecek senelere daha fazla satış adediyle yansıyacaktır.

Satışların 2018 yılına göre düşüş göstermesi durumuyla karşılaşan firmaların bazıları listeye giremezken, geçmiş senelerdeki sıralamalardan da düşmüş. En çok satış Top 10 listesi neredeyse Toyota, Honda ve VW’den oluşuyor. VW, Çin pazarında sürat kazanmasıyla birlikte Honda ve Toyota‘da satış enerjisini ABD pazarından sağlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum