Yatırım yapmaya başla!

2019’da Bakanlık Tarafından 77 Bin Kadın Çiftçiye Eğitim Verildi

Tarım ve Orman Bakanlığı, kadınların ekonomik alana katkılarını artırmak amacıyla çeşitli eğitimler veriyor. Bu yıl verilen eğitimlere katılan kadın çiftçi sayısı 77 bin 383 olarak açıklandı.
2019’da Bakanlık Tarafından 77 Bin Kadın Çiftçiye Eğitim Verildi

Ekonomik büyümenin temelde üretime dayalı olduğuna inanan Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçilere verdiği teşviklerin yanında, sağladığı eğitimler sayesinde de tarımsal alana katkı sağlamaya çalışıyor.

Bu doğrultuda bakanlık tarafından birçok kadın çiftçiye çeşitli eğitimler ve kurslar veriliyor. 2019 yılı içerisinde 77.383 kadın çiftçiye eğitim verildiği bilinirken, bu sayının 2003 ve 2018 yılları arasında 2 milyonu aştığı açıklandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, fırsat eşitliği sağlamak içi kırsaldaki kadınlara destek oluyor.

Kırsal KadınlarBakanlık hem daha verimli çiftçilik yapılması, hem girişimciliğin, hem de istihdamın artırılması amacıyla çeşitli eğitim faaliyetleri yürütüyor. Yapılan projeler ve kurslar sayesinde kadın çiftçilerin bilgi ve becerilerinin artırılması ve daha kaliteli ürün yetiştirmesi hedefleniyor.

Söz konusu eğitimleri içerisinde; hayvancılık, meyvecilik, seracılık, bağcılık, ipek böcekçiliği ve arıcılık olmak üzere birçok alan yer alıyor. Türkiye’nin her ilinde verilen eğitimlerle kısaca kırsalda yaşayan kadın çiftçilerin yetiştirilmesi hedeflerken, bu programlara katılan kadın sayısı da her geçen geçen gün artış gösteriyor.

Yapılan açıklamada 2003 ve 2018 yılları arasında kadınlara ev ekonomisi, sosyal konular ve tarımsal faaliyetler olmak üzere 192 bin 537 alanda eğitim verildiği bildirildi. Söz konusu dönemde verilen eğitimlere katılan kadın çiftçi sayısı 2 milyon 212 bin 852 oldu. Sadece 2019 yılında ise 10 bin 528 faaliyet olmak üzere, 77 bin 383 kadın çiftçiye eğitim verildi.

2004-2018 yılları arasında 80 bin 629 kadın çiftçiye kooperatifçilik konusunda çeşitli eğitimler verildi.

KooperatifçilikTarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı kapsamında kırsalda yaşayan kadınlar arasında girişimcilik ruhu olanlara ayrıca eğitim seçenekleri de sunuldu. İŞKUR – KOSGEB iş birliğiyle yapılan eğitimlere katılan kadınlara, sertifikalı kurslar da verildi.

Söz konusu programlara son 5 yıl içerisinde, 5 bin 292 kadın çiftçinin katıldığı bildirildi. Kadın Çiftçilere Yönelik Özel Projeler programıyla 2015 – 2018 arasında 1.509 kadın, Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor programıyla ise 5.276 kadın eğitimden faydalandı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün geçen yıl başlattığı Türkiye’de Tarımsal Yayım ve Danışmalık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Projesi ile de kadınlarımızın çiftçilik alanında gerekli bilgiye erişiminin sağlanması hedefleniyor.

Lider Çocuk Tarım Kampı Programın’dan ise 2015 – 2019 yılları arasında 11 bin 103 çocuğun faydalandığı açıklandı.

Lider Çocuk Tarım KampıTarım Bakanlığı’nın yanında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Ticaret bakanlıklarının da yer aldığı proje ile 2023 yılına kadar; çocuk işçiliği ile mücadelenin artırılması, mevsimlik işçiliğin yoğun olduğu yerlerde tarımsal faaliyetlere daha ağırlık verilmesi hedefleniyor.

İlaveten bu bölgelerde yaşayan halkın çalışma alanında verimliliğini artıracak çalışmaların yapılması amaçlanıyor. Saydığımız bu bakanlıklar kadın kooperatiflerinin güçlendirerek, ekonomi ve sosyal alana katkılarının daha hissedilir olması için gerekli çalışmaları yapmaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum