Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’deki Otomotiv Üretimi 2019 Yılında Ağır Bir Yıkıma Uğradı!

2019 yılı içerisinde gelişen ve önceki dönemden sarkan olumsuzlukların toplanması sonucunda, İngiltere'de otomobil firmaları kötü durumda!
İngiltere’deki Otomotiv Üretimi 2019 Yılında Ağır Bir Yıkıma Uğradı!

2019 yılını çevresel faktörler adına en hızlı geçiren firmalardan birisi Jaguar’dır. Bulunduğumuz sene çözümsüz olaylarla geçiyor ve otomotiv kazanıyor mu kaybediyor mu belli değil. Bilindik en sağlam temellere sahip şirketler, tesis kapatmaya veya üretim durdurmasına kadar gitmişlerdi.

Ağır bir döngü içerisine giren markalar, imalat adaptasyonlarını kaybettiler. Nedeni ise ağır emisyon standartlarına göre modellerine elektrik düzenlemesi getirecek olması. AB’den çıkış süreçlerinin vurduğu İngiltere’de, ülke çapında da araç üretimleri genel anlamda durma noktasına geldi. İşte detaylar;

Anlaşmasız Brexit, Birleşik Krallık’ta üretimleri %15 daralttı.

Önceki yıllarda daha yüksek kapasitelerle çalıştırılan fabrikalar, 2019 sene için üretim tahmini 1.37 milyon adet. Honda, verilemeyen bir kesin cevap ardından İngiltere’den çıkışını ilan etmişti. Öte yandan Nissan’da Sunderland tesisini kapatma kararı sonrasında, X-Trail SUV aracını farklı bir yere taşıma kararı almıştı.

Kesin olan bir şey de bu yaşanan firma olayları ve AB ile olan sürtüşmelerde İngiltere otomotiv sektörü %20.1 oranında geriledi. Land Rover cephesi de kasvetli hava içerisinde nasibini alanlardan. Çin ile Amerika arasındaki ticari savaşta, Çinlilerin belirsiz ekonomilerine karşı araç satın almalarını ertelemiş ve Range Rover’a bu ağır bir darbe olmuştu.

JLR’nin son dönemlerdeki yatırımları ortamı biraz hareketlendirmişti.

Elektrikli araç yatırımına JLR son zamanlarda iyi yatırımlar yaptı. En son Bromwich Fabrikası‘nda amiral sedan XJ’nin elektrikli versiyonu için onay alınmıştı. Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği genel müdürü olan Mike Hawes, “Jaguar Land Rover, İngiltere endüstrisi için bir dışlayıcı ve nadir bir iyi haberler veriyor. Durumun son derece hoş olduğu söylenemez. Ancak, temel eğilim o kadar iyi değil.” dedi.

Araç dünyasının bundan sonra ayakta kalmasının tek kurtuluş senaryosu, Brexit’in çözüm bulması. Her şeyin iyi gittiği düşünüldüğünde SMMT’nin tahminleri 2021 yılına kadar İngiltere araç üretim hacminin 1.42 milyona çıkabileceği aktarıldı. Tam tersi olduğunda ise 2021 yılında imalat 1.07 milyon adete düşecek.

Mike Hawes, “Otomotiv üretimi, İngiltere’nin en önemli ekonomik varlıklarından biri olup, ekonomiye yıllık 18.6 milyar sterlin kazandırmakta, yerel toplulukları desteklemekte ve 168.000 kişiyi yüksek değerli işlerde istihdam etmekte, ortalama maaş ülke ortalamasının yüzde 40’ından daha yüksektir.Otomotiv, İngiltere’nin dünyadaki 160 büyük ülkeyle ticaret yapan ve toplam ihracatın % 14’ünden fazlasını oluşturan en büyük mal ihracatçısı olmaya devam ediyor. Bu başarı, AB tek pazarı ve gümrük birliği tarafından sağlanan serbest ve sürtünmesiz ticarete bağlı. ‘Anlaşma yok’ Brexit, yılda yaklaşık 4.5 milyar sterline mal olan tarifelerin derhal dayatılması ve malların kesintisiz hareketine son verilmesi anlamına gelir. Sınırda meydana gelebilecek her türlü olası bozulma, tam zamanında üretim yapmayı, sektörün rekabetçiliğini zayıflatacak, kârlılığı ve işleri riske sokacak şekilde kaosa sürükleyecektir.” dedi.

İngiltere’nin üretim ve ihraç rakamları diğer dönemlere göre korkunç derecede düşük.

2019 yılına kadar olan dönemde 834.573 adet araç imalatına karşı bu sene 666.521 üretim gerçekleşmiş. İngiltere pazarına 133.203 adet model imalatı oldu ve 2018 yılına göre %16.4 düşük. 533.318 adet otomobil ihracı olmuş ve bu da geçen seneye göre %21 seviyelerinde gerilemiş.

İç sorunlarla birlikte Çin’e yapılan ihraçta %53,1 gibi sarsıcı bir oran çıkartılmış. Asya’nın ardından Amerika için de iç açıcı şeyler söylenmeyerek, %12.9’da bu pazarda kayıp yaşandığı açıklandı. Durumun sonradan iyi yönlü sonuçlanması Brexit’te yapılacak anlaşma ortamı belirleyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum