Yatırım yapmaya başla!

2019 Yılında Dünya Genelinde Yaklaşık 250 Trilyon Dolarlık Borç Mevcut!

Dünya borç yükünün tarihi seviyelerin üzerinde gözlemlenmesi yatırımcılar ve ekonomistler tarafından tedirgin karşılandı.
2019 Yılında Dünya Genelinde Yaklaşık 250 Trilyon Dolarlık Borç Mevcut!

2019 yılı dünya tarihinde borçların 250 trilyon dolara yaklaşması ile bir rekora gidiyor! Citigroup Uluslararası Finans Enstitüsü’nden alınan veriler ve yapılan analizlere göre, bu rakam 20 yıl öncesinin üç katına ulaştı. En büyük borçlular: Dünyadaki hane halkının üçte ikisinden fazlasına sahip ABD, Çin, Avro Bölgesi ve Japonya (kurumsal borcun dörtte üçü ve devlet borcunun yaklaşık% 80’i).

Büyüyen borç, büyüyen ekonomilerle el ele gider ve her borçlu için, bir kredinin veya tahvilin varlık olduğu bir borç alınabilen argüman vardır. Ancak borçlular geri ödeme yapamadığında büyük borç yükleri sorunlara yol açabilir. Finansal krizden sonraki on yılda denenmemiş borçlanma türleri filizlendi: Çin’deki şirket borçları, gelişmekte olan pazarlarda döviz borçlanması, yeni popüler borç biçimleri arasında Amerikan hane halkı gelişmeleri…

Dünyanın borç yükleri büyük bir test olarak değerlendirildiğinde bir zamanlar borçlanmayı sürdüren küresel merkez bankalarının seyri değişiyor.

Merkez Bankaları Gelişmeler Karşısında Seyrini DeğiştiriyorUluslararası Finans Enstitüsü’nün küresel sermaye piyasaları müdür yardımcısı Emre Tiftik, “Yeni bir çağdayız; borç seviyeleri belirli ülkelerde ve sektörlerde aşırı ısınmayı uyaran erken uyarı sinyalleri olarak gözlenebilir.” dedi.

Yatırımcılar, 2019’da yeni dönem başını kapatmayı bekliyorlar. Dünyayı süpüren bu düşüşler büyüme hızındaki artışa dair umutları azaltıyor, ancak Fed, faiz oranlarını artırma ve kriz sonrası önlemlerini alma konusunda ilerlemeye niyetli olduğunu belirtmişti. Finansal koşulların sıkılaştırılması ve kredi piyasalarındaki gerileme belirtileri, başka bir borç krizinin nerede gizlenebileceği veya yatırımcıların korkularının asılsız olduğu konusunda uzun süredir devam eden tartışmaları canlandırdı.

Finansal kriz kredi piyasalarında inkübe edildiğinden, yatırımcılar ve ekonomistler borcun büyümesini temkinli bir şekilde izlediler. Borç büyümeyi tetikleyebilir, işletmelere ve hükümetlere sanayi ve altyapı için yakıt sağlar. Ancak aşırı borç ekonomileri sürükleyerek hükümetin gerilemelere cevap vermesini ve durgunlukların uzamasını engelleyebilir.

Yatırımcılar ve ekonomistler için endişe verici bir faktör de krizden bu yana oluşan borçların en uygun şekilde yönetilmemiş olması.

Yatırımcı ve Ekonomistlerin Tedirginliği Piyasaya Negatif YansıyorBazıları şirketlerin hisselerini geri almak için kullandığı kredilerden veya tüketicilerin isteğe bağlı satın alımlarını finanse etmek için borç kullandıklarından endişe ediyor.

Son yıllarda devlet borçları keskin bir şekilde büyüdü, krizden önce özel sektör borçlanma dalgalanmalarından bir kayma oldu. Birçok yatırımcı, kendi para birimleriyle borç veren varlıklı ülkelerin (ABD ve Japonya’nın kendi aralarındaki şefi) piyasalar için çok az tehdit oluşturduğundan emindi. (ABD hariç, Yedi ülkeden oluşan grup son yıllarda ekonomik çıktısına göre borcu düşürdü.)

Janney Montgomery Scott’tan Guy LeBas, “Başka bir şey olmazsa, 2018 ABD bütçe açığı bize gelişmiş ekonomilerin önemli olumsuz sonuçlara yol açmadan borç vermeye daha fazla yer olduğunu gösteriyor.” dedi.

Gelişmiş Ülkelerin Borç Verme Kuvvetleri GündemdeBorçlu şirketler, yatırımcılar için daha büyük bir endişe oluşturuyor. ABD’deki işletmeler, kriz sonrası yıllarını federal istatistiklere göre, ucuz borç almak için aşırı düşük oranlardan yararlanarak şirket borcunu gayri safi yurt içi hasılanın yaklaşık %46’sına çekerek geçirdiler. Vergi indirimleri şirketlerin kasasını son zamanlarda artırırken, son birkaç yıldaki kazanca göre borcun artması, yatırımcı sınıfının en alt seviyesinde puanlanan büyük miktarda kurumsal tahvile yol açtı.

Gelişmekte olan pazarlardaki şirketler, özellikle de Çin, gelişmekte olan ülkelerde borçlanmadaki genişlemenin bir parçası olarak daha da dikkat çekti. Yatırımcılar özellikle yabancı para birimlerinde verilen borçlardan endişe duyuyor. Gelişmekte olan piyasa ekonomilerinin 2019’da 2 trilyon dolar borcunu ödemesi veya yeniden finanse etmesi gerekiyor. ABD ve diğer gelişmiş ekonomilerdeki para politikasını sıkılaştırmak ve ABD dolarındaki son yükseliş ile gelişmekte olan ekonomilerin kredilerini ödemelerini zorlaştırıyor.

Bazı önemli borç önlemlerinin de son yıllarda azaldığı görülüyor. Krizden önce hızla artan ABD hane halkı borcu hızla düştü. (Şimdi, New York Federal Merkez Bankası Rezervlerine göre ilk defa 4 trilyon dolara yükselecek.) Yine de, sağlam ücretler ve göreli olarak yüksek tasarruflar sayesinde, Amerikalılar yükü yönetmek için çok az zorluk belirtisi gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum