Yatırım yapmaya başla!

2019 Yılı Asgari Ücret Pazarlığı Aralık Ayında Başlıyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Aralık ayında 2019 yılında verilecek asgari ücretin kararlaştırılması için bir araya gelecek. 4 kez yapılacak görüşme sonrasında, net sonuç Aralık ayının sonunda paylaşılacak.
2019 Yılı Asgari Ücret Pazarlığı Aralık Ayında Başlıyor

Enflasyonun %25’i geçmesi, döviz kurlarındaki dalgalanmanın durmasına rağmen tüketici fiyatlarının halen aşırı yüksek seviyelerde seyrettiği bir ortamda, işçi kesimi 1.603 lira asgari ücret alıyor. Tüm harcamalarda artış olması asgari maaşı değiştirmeyince, haliyle geçim sıkıntısı yaşayan ve aldığı maaşı yetiremeyen vatandaşların sesleri de daha sık duyulmaya başlıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2019 yılında uygulanacak asgari maaşı belirlemek için Aralık ayında görüşmelere başlayacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu en az 4 kez toplanarak, asgari ücretin ne kadar ödenmesi konusundaki kararını Aralık ayını sonunda paylaşacak.

Kararların oy çokluğu ile alındığı komisyonda, işçi, işveren ve devlet beşer üye ile temsil ediliyor. İşçileri TÜRK-İŞ, işverenleri ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu temsil ediyor. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, enflasyonun çok hızlı artış göstermesi dolayısıyla DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile birlikte, asgari ücretin yıl sonu beklenmeden 2 bin liranın üzerine çıkartılması konusunda işverenlere çağrıda bulunmuştu.

Eylül ayında yapılan bu çağrıdan sonuç alınamamasının yanında, 2019 yılındaki maaşların 2 bin liranın çok üzerinde olması gerektiği belirtildi. 2016 yılında asgari ücrette %29 artış yapılmasının ardından, devlet tarafından verilen aylık 100 liralık destek uygulaması da sona ermişti.

Geçen yıl yapılan asgari ücret görüşmelerinde, TİSK altışar aylık dönemler halinde artırılmasını talep etmişti.

TİSK’in bu talebi de sonuçsuz kaldı. Aralık ayında başlayacak olan görüşmelerde, enflasyonun aşırı şekilde yükselmesi sebebiyle TİSK’in bu talebini daha keskin bir dille belirtmesi bekleniyor. Gelir Vergisi Kanunu uyarınca, asgari ücret indirimi, ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan asgari ücret üzerinden hesaplanıyor.

İşçilerin aldığı asgari ücretler 1997 yılından 2003’e kadar 6’şar aylık dönemler halinde artırıldı. 2003 yılında yıllık bir artırım yapıldı. 2004 ve 2015 yılları arasında da altışar aylık artış şeklinde bir uygulama yapıldı. 2016 yılından bu yana ise asgari maaşlar yıllık olarak belirleniyor.

Ücret tespitinde en büyük karışıklık artış oranı belirlenirken enflasyonun mu yoksa hedef enflasyonun mu dikkate alınacağı konusunda yaşanıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu Ekim ayı enflasyon rakamlarını %25,24 olarak açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ise Kasım ayı beklentisini %24,45’e yükseltti. Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) 2018 yılı enflasyon beklentisi 520,8, 2019 yılında %15,9 olarak açıklandı. Asgari ücretin 2018 yılında gerçekleşmesi beklenen enflasyon dikkate alınarak, %20-25 aralığında, 2019 yılında ise %20’nin altında artırılması öngörülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum