Yatırım yapmaya başla!

2019 Yılında Uygulanacak Asgari Ücret 2020 TL Oldu!

Milyonlarca kişinin merakla beklediği karar açıklandı. Bir aydır süren görüşmeler neticesinde 2019 yılında uygulanacak asgari ücretin 2 bin 20 TL olmasında anlaşmaya varıldı.
2019 Yılında Uygulanacak Asgari Ücret 2020 TL Oldu!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu son kez bir araya geldi. İlki 6 Aralık’ta olmak üzere bu ay boyunca üç toplantı yapıldı. İşçi, işveren ve hükümet tarafını temsil eden tarafların bir araya gelerek yaptıkları istişarelerde, 2019 yılında uygulanacak asgari ücretin ne kadar olacağı belirlenmeye çalışıldı.

Süreç boyunca taraflardan farklı öneriler sunuldu. İşçi heyeti 2 bin liranın altında pazarlığa dahi oturmayacağını söylerken, işverenleri temsil eden heyet asgari ücretin 2 bin liranın üzerinde olmasının işsizliği artıracağını söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği bir işçinin aylık geçim ücreti ise 2 bin 213 TL olarak açıklandı. Bir aydır süren görüşmeler neticesinde 2019 yılında uygulanacak asgari ücret 2 bin 20 TL olarak belirlendi.

2018 yılında 1603 TL olan asgari ücret 417 TL zamla 2 bin 20 TL’ye çıkarıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanan rakamlara göre; asgari ücret brüt 2.558 TL, net 2.020 TL olarak belirlenirken, net tutar %26,05 artırılmış oldu. “Enflasyon üzerinde artış yaparak işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimiz sözümüzü tuttuk,” söylemini kullanan Selçuk, asgari ücretin oy birliğiyle kararlaştırıldığını ifade etti. Ek olarak evli ve üç çocuklu bir çalışan için uygulanacak asgari ücretin 2.155 TL olduğunu bildirdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun son toplantısı 20 Aralık’ta yapılmıştı.

İşçi heyetini Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işveren heyeti Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Akansel Koç’un temsil ettiği toplantıda TÜİK’in beklenen araştırma sonuçları gelmişti.

TÜİK bir işçinin asgari geçim tutarını 2 bin 213 lira 40 kuruş olarak komisyona sunmuştu. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay alınacak kararın 7-8 milyon çalışanı doğrudan etkilediğini, bu nedenle makul, mantıklı ve kabul edilebilir bir tutar olması gerektiğini dile getirmişti. Atalay 2020 TL olarak belirlenen asgari ücret tutarının kabul edilebilir bir miktar olduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum