Yatırım yapmaya başla!

2019 Honda Passport’un Arazi Sürüşü ve Modlarına Tam Puan Verilmiş!

Honda'nın CR-V ve Pilot arasında çıkardığı Passport'un arazi yeteneklerine bakılmış.
2019 Honda Passport’un Arazi Sürüşü ve Modlarına Tam Puan Verilmiş!

Passport ismi ilk olarak 90’lı yıllarda duyulmuştu. Eski zamanlarda Japon üreticiler Amerika’ya girebilmek için farklı şirketlerle birleşebiliyorlardı. Bu, Amerikan firma da olabiliyordu Japon’da! Zira Passport ismi o zamanlar Isuzu’nun Rodeo‘su üzerinde taşınıyordu. Ortak süreçten sonra Honda’dan bu isim kaybolmuş. Taki geçtiğimiz seneye kadar. Passport’un 21. yüzyılda yeniden geldiği dünyaya göre sistemleri hazırlanmış.

Honda, bu aracı çıkartırken kime, ne derecede rakip olacağını söylemişti. Japon markaya göre Passport Chevrolet Blazer, Ford Edge ve Nissan Murono’dan daha sağlam olacaktı. Arazi yeteneklerinde ise Jeep Grand Cherokee ve Toyota 4Runner modellinden arazide daha iyi konfor verebileceği söyleniyordu.  Pilot ile CR-V arasına yapılan bu güzel projede ne gibi özellikler varmış beraber bakalım!

En başta Passport’un dış görünümüne değinelim.

Geçtiğimiz sene tanıtılan Passport’un bir Honda modeli olduğu belli oluyor. Far biçimi ve genel ızgara yapısı, daha çok Pilot’tan alınan parça stilleriyle eşleştirilmiş. İşin içine Isuzu katılmadan yapılan safkan Passport, güçlü bir karakter çiziyor.

Passport, ara bir model ancak koltuk sayısı olarak CR-V tarafına geçmiş.

Pilot ile ölçü karşılaştırmasında; 2.819 mm gibi yüksek bir dingil mesafesine sahip olmasına rağmen, 157.5 mm daha kısa olması 3. sıra koltuğa izin vermiyor. Kilogram bazlı da 1.795 kg ile Pilot’tan sadece 35 kg daha hafif.

Honda, Passport kabini için kafayı o kadar da yormamış.

Direkt olarak Pilot kabin düzeni Passport’a geçirilmiş. Kalite algısı yüksek olan kabinde 8 inçlik bir ekran, piano black zeminli direksiyon simidi ve parlak parça yüzeyi çalışmalarını görmekteyiz. Android Auto ve Apple CarPlay’a uyumlu bir dokunmatik bilgi eğlence sistemi bulunuyor. Honda SUV’un minimalist duran gösterge panelinin tam ortasına 7 inçlik ekran verilmiş.

Honda Passport’un en büyük ayrımı 4 çeker sisteminde.

i-VTM4 isimli çok özel bir 4×4 alt yapı sistemi kullanılıyor. Tekerlekler sistemli şekilde yönetiliyor. Elektronik olarak, tork gönderimli, ihtiyaç halinde gücün %70’i arka tekerleklere, istenildiği takdirde de %100’ü sağ veya sol tekerleğe iletilebiliyor.

Gelişmiş 4 çekerinde 4 farklı moda yer verilmiş.

Bunların hepsi gösterge panelindeki ekrandan yönlendirilebiliyor. Normal, Kar, Çamur ve kum modlarında şanzıman kendini 2. vitese alarak o şekilde ilk hareketi başlatıyor. Kum modunda da daha agresif gaz tepkimelerine ayarlanmış. Çamur modda ise tork konvektörü kullanarak, daha fazla ivme ortamı oluşturulur.

Passport’un arazide denenen i-VTM4 sistemi tam not almış. Tepkilerinin 3.5L V6 motorla olan koordineli çalışmasına da iyi not verilmiş. Ekstra sürüş modlarında Passport’un 9 ileri şanzımanını 2. dişlide başlatıp kaldırmaya çalışması da akıllıca. Passport ve arazi sistemi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum