Yatırım yapmaya başla!

2019 Yazında Adana Karpuzundan 700 Bin Ton Hasat Bekleniyor

Adana karpuzunun hasadına başlanmasıyla birlikte, bu sezon 700 bin ton civarında karpuzun yetişeceği bilgisine ulaşıldı.
2019 Yazında Adana Karpuzundan 700 Bin Ton Hasat Bekleniyor

Adana’nın Çukurova yöresinin başta gelen ürünlerinden ve tadı, aroması, kokusu ve rengiyle meşhur olan Adana karpuzunun hasadı başladı. Karataş ilçesindeki tarlalarda hasat edilen karpuzlar, yavaş yavaş sofralarda yerini almaya başlayacak.

Karpuzun marka değerinin korunması amacıyla, hasat öncesinde üreticiler Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve ziraat odaları tarafından oluşturulan ‘ham karpuz timlerine’ haber vererek, olgunlaşma döneminin tamamlandığına dair belgelerini alıyor. Tarlalardan hasat edilmesinde sakınca görülmeyen olgunlaşmış karpuzlar, tarım işçileri tarafından toplanarak, kamyonlara yüklenip Türkiye’nin farklı bölgelerine yollanıyor.

2019 yılında yaklaşık 100 bin dönümlük araziye ekilen karpuzlardan yaklaşık 700 bin tonluk hasat bekleniyor. 2-2,5 liradan tarlada tüccarlara satılan karpuz, tüketiciye ise kilogramı yaklaşık 3,5 liradan satılacak.

2019 Yılında Yaklaşık 100 Bin Dönümlük Araziye Ekilen Karpuzlardan Yaklaşık 700 Bin Tonluk Hasat BekleniyorYüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan tarafından AA muhabirine yapılan açıklamada, Çukurova’nın bereketli topraklarında, Adana’da karpuz hasadının başladığı müjdelendi. Doğan, Adana’nın önemli bir karpuz üretim merkezi olduğunu, bununla birlikte Türkiye’nin dünyada Çin’den sonra en büyük karpuz üreticisi konumunda olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Mehmet Akın Doğan, “Bu yıl havaların biraz sert, soğuk ve yağışlı geçmesi nedeniyle nisanda değil bugünlerde karpuz hasadına başlandı. Biz de Yüreğir Ziraat Odası olarak, ‘ham karpuz timleri’ aracılığıyla olgunlaşmamış karpuz hasadını önlüyoruz. Tadı, rengi, kokusu, aroması ve lezzetiyle Adana karpuzu Türkiye’de herkes tarafından yenildiğinde anlaşılıyor.” şeklinde konuşarak düşüncelerini aktardı.

Ayrıca, Mayıs-Haziran aylarında Türkiye’nin hiçbir yerinde Adana karpuzuna rakip olmadığını bildirdi. Bunlarla birlikte, diğer illerde Haziran ayından sonra karpuz hasat edildiğini de bildiren Doğan, şu anda bütün illerin gönül rahatlığıyla karpuz tüketebileceğini ve karpuzun kilogram fiyatının tarlada 2-2,5 lira olduğunu söyledi.

Mehmet Akın Doğan, bir önceki yıl 120, geçen yıl da 140 bin dönüm arazide karpuz ekildiğini bildirirken, bu yıl kent genelinde ekim alanının düştüğünden söz etti.

Mehmet Akın Doğan Bir Önceki Yıl 120, Geçen Yıl da 140 Bin Dönüm Arazide Karpuz Ekildiğini BildirdiAçıklamalarını, “Bu sene 100 bin dönüm civarında. Bu yıl erkenci karpuzda rekolte düşük. Dönüm başına 2-4 ton arasında verim alınmakta. Böyle az verim olduğu için karpuz fiyatları hemen aşağı düşmeyecektir. Hazirandan sonra karpuz fiyatları uygun seviyelere gelecektir.” ifadeleriyle sonlandıran Doğan, yakın zamanda Adana karpuzunun sofralarda yer alacağının haberini verdi.

Diğer taraftan tarlasında karpuz hasatı yapılan çiftçi Seydi Vakkas Demir, bu yıl verimin oldukça düşük olduğunu belirtti ve “Ocak sonunda ekiyoruz. 5 ay zahmetini çekiyoruz. Masrafları yüksek. Fiyatlar iyi ama verim az.” dedi.

Tüccarlık yapan Muzaffer Uçar da hasat edilen karpuzu kamyonuna yüklediğini ve Muş’a doğru yola çıkacağını ifade ederken, bu yıl kötü iklim şartları nedeniyle ürünün geç olgunlaştığını ve işe geç başladıklarını açıkladı. Bununla birlikte Uçar, fiyatların normal fakat rekoltenin düşük tarlalarda olduğunu söyledi. “Fiyatlar birkaç güne düşer. Tüketici bugün 3-3,5 liraya alır. 10 güne fiyatlar daha da düşer. Adana karpuzu meşhurdur.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum