Yatırım yapmaya başla!

2019’da Yabancılara 12 Milyar Dolar Değerinde Mülk Satışı Hedefleniyor

Eylül ayında yapılan Türk vatandaşlığına geçişte sabit sermaye tutarı indirim düzenlemesiyle artan konut satışlarının, 2019 yılında 12 milyar doları bulması planlanıyor.
2019’da Yabancılara 12 Milyar Dolar Değerinde Mülk Satışı Hedefleniyor

RE360 Gayrimenkul Konferansı’na katılan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, sektördeki son gelişmeler ve yakın dönemdeki planlar hakkında bilgilendirmede bulundu. Yabancı uyruklu kişilere yapılan konut satışının her geçen gün arttığını söyleyen Varank, gelecek yıl yaklaşık 12 milyar dolar değerinde mülkün, yabancılara satılmasının hedeflendiğini belirtti.

Eylül ayında getirilen vatandaşlığa geçiş düzenlemesi ile gayrimenkul sektöründe rekor beklentisi doğmuştu.

Yapılan düzenleme ile Türk vatandaşlığına geçişte sabit sermaye tutarı indirilmişti. Yapılan indirim sayesinde 250 bin dolar bedelli gayrimenkul alan yabancılara Türk vatandaşı olma imkanı tanındı.

Söz konusu düzenleme emlak sektöründe olumlu karşılanırken, beklentiler hayal kırıklığı yaratmadı. Eylül ayında %151’i aşan satışlar 5 bini geçti. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, bu doğrultuda satışların daha da artacağını ve gelecek sene yabancılara 12 milyar dolarlık gayrimenkul satmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Türkiye’de yıllık 900 bin birim konut inşa edildiği bildirildi.

Nüfusun artışı ile konut ihtiyacının da aynı şekilde yükseldiğini söyleyen Varank, gayrimenkul talebini düşürmenin aksine hızlandırıcı etkisi olan tasarruf modeliyle insanların ev almasını hedeflediklerini, kentsel dönüşüm çalışmalarına da aynı şekilde özen gösterdiklerini anlattı.

Sağlıksız yapıları temizlemek ve yeniden inşa etmek için bu tür çalışmalara yoğunlaştıklarını, ülke genelinde 594 bin konutun dönüşmesi için gerekli adımların atıldığını söyledi. 30 ilde 140 kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edildiğini belirten Varank, bu kapsamda kira yardımı ve proje desteği gibi konular olmak üzere toplamda 8,5 milyar liralık kaynak aktarıldığını sözlerine ekledi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Fas programı kapsamında Konut Şehirleşme ve Şehir Politikası Bakanlığı’nı ziyaret etti.

Yapılan ziyaret kapsamında şehirleşme politikaları, sektörün genel durumu ve uluslararası yatırımcıya tanınan imkanlar gibi konular ele alındı. BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, katma değer ve istihdama katkısıyla büyümeye güç katan inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin 15 yıldır itici gücü olduğunu, yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağlandığını söyledi.

Bursa’nın üretim ve ihracat üssü kimliğinin farklı sektörlerde de arttığını belirten Şenocak, inşaat sektörünün Fas pazarında yeni işbirliklerini hazır olduğunu vurguladı. “Kuzey Afrika’nın parlayan yıldız Fas ise yeni yatırım alanları ile yüksek potansiyeli olan bir ülke. Bursa olarak Fas pazarında firmalarımızın yeni işbirlikleri kurmasını hedefliyoruz” diyen Şenocak, firmalarının ihracatçı kimliklerini güçlendirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum