Yatırım yapmaya başla!

TCMB Başkanı Uysal 2019’un Üçüncü Enflasyon Raporu’nu Açıkladı

TCMB Başkanı Murat Uysal, göreve gelir gelmez verdiği faiz indirimi kararı sonrasında, yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı.
TCMB Başkanı Uysal 2019’un Üçüncü Enflasyon Raporu’nu Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMM) Para Politikası Kurulu, 25 Temmuz toplantısında, politika faiz oranlarını %4,25 düşürerek, %24’ten %19,75’e çekti. Alınan bu karar iş dünyası ve hükümet kanadında olumlu karşılanırken, yıl sonuna kadar bir miktar daha faiz indirimi yapılmasının yatırımların canlanması açısından doğru olacağı bildirildi.

Faiz kararı sonrasında gözler 2019-III Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı’na çevrilmişti. TCMB Başkanı Murat Uysal şu dakikalarda, Ankara’da yaptığı sunumda yılın üçüncü enflasyon raporunu açıklıyor.

Merkez Bankası yeni Başkanı Uysal, 2019 sonu TÜFE tahmininin %14,6’dan %13,9’a düşürüldüğünü belirtti.

Risk Primi Düştü6 Temmuz’da eski başkan Murat Çetinkaya’nın yerine göreve getirilen Murat Uysal, ilk sunumunu yaptı. Hemen ardından bir basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını yanıtlandıracak. Uysal’ın ilk olarak değindiği konu enflasyonu düşüren faktörler oldu. İç talepteki gelişmelerin ve parasal sıkılaşmanın, yılın ikinci çeyreğinde enflasyon rakamlarını düşürmeye yardımcı olduğunu söyledi.

2019’un üçüncü enflasyon bilgilendirme toplantısını yapan Uysal, ekonomideki toparlanmanın ve finansal koşullardaki iyileşmenin etkisiyle, enflasyonun önümüzdeki dönemlerde de düşmeye devam edeceğini aktardı.

2019 yıl sonu gıda enflasyonu tahmini %16 seviyesinden %15’e indirildi.

Enflasyon RaporuEnflasyonda talebe bağlı aşağı yönlü risklerin olduğunu söyleyen Uysal, aynı zamanda döviz kuru etkisinin de azaldığını belirtti. Bu arada, Uysal’ın sunum yaptığı dakikalarda dolar kuru 5,51 lira seviyelerine kadar indi. Türk lirasının istikrara kavuştuğunu ima eden Uysal, buna bağlı olarak kur oynaklığı etkisinin azaldığını dile getirdi.

2019 gıda enflasyonu tahminini %15’e indirilirken, 2020’de %11 seviyesinde sabit tutuldu. İşlenmemiş gıda enflasyonunun umulandan daha iyi seyrettiğini, yıllık enflasyonun azalmasında ise gıda, enerji ve temel mal gruplarındaki düşüşün katkısı olduğunu söyledi.

Alkol ve sigara ürünlerindeki ÖTV artışının, enflasyon tahminlerinde 0,2 puanlık yükselişe yol açtığını söyledi.

Alkol-Sigara ÖTVYıl sonu enflasyon tahminini %13,9’a indirdiklerini söyleyen Uysal, arz yönlü faktörlerin bu beklenti üzerinde olumlu etkileri olduğunu aktardı. Orta vadede enflasyonun genel görünümünde iyileşme olacağını ve %5 seviyelerine gelineceğini, bu düşüşü ekonomik faaliyetlerdeki gelişmelerin destekleyeceğini ifade etti. 2020 yılında %8,2, 2021’de %5,4 ve orta vadede %5 seviyeleri tahmin edildi.

Türkiye’nin ülke risk priminde Haziran ayının ortalarından bu yana düşüş olduğunu, küresel belirsizliklerin ise devam ettiğini aktardı. Yılın bundan sonraki kısmında, enflasyona en net katkının Türk lirasındaki ılımlı seyir olacağını söyleyen Uysal, analiz yaparken çok fazla veriyi ele aldıklarını belirtti.

2019 yılı için daha önce 67,2 dolar olan ortalama petrol tahmini, 65 dolara çekildi.

2019 Petrol TahminleriDaha önceki tahminlerde 66,2 dolar olan 2020 yılı petrol fiyatı beklentisi ise 62,6 dolara indirildi. Enerji fiyatlarında son dönemde yaşanan düşüşlerin de enflasyon üzerinde olumlu etki yarattığını söyleyen Merkez Bankası Başkanı, bu düşüşte süreklilik olmasının reel getiri sağlayacağını sözlerine ekledi.

Nihai parasal duruşta temkinli pozisyonun korunacağını, kredilerdeki büyümenin hem iç hem dış dengede katkı sağlayacağını aktardı. Net mal ve hizmet ihracatının ise dönemlik büyümede payının olduğunu dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum