Yatırım yapmaya başla!

2019’un Üçüncü Çeyreğinde İstihdam Endeksi %3,9 Düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan işgücü girdi endeksleri rakamlarına göre 2019'un üçüncü çeyreğinde istihdamda azalış, çalışan saat kazanç endeksinde ise artış oldu.
2019’un Üçüncü Çeyreğinde İstihdam Endeksi %3,9 Düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019’un üçüncü çeyreğine ait işgücü girdi endekslerini açıkladı. Buna göre Temmuz-Eylül arası dönemde sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %3,9 oranında azaldı. Saatilik kazanç endeksinde ise yine geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğine göre %24,5’lik artış kaydedildi.

Verilerdeki alt sektörlere bakıldığında, endeksin %1,5 sanayi sektöründe, %26,4 inşaat sektöründe azaldığı ortaya çıkarken; ticaret-hizmet sektörlerinde ise %0,2 artış gözlendi.

Alt Sektörlerde Azalış ve Artışlar Olduİstihdam endeksi, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış verilere göre 2019’un ikinci çeyreğine kıyasla %0,4 arttı. Bu endeksteki azalış-artış durumları sektörlere göre farklılık gösterdi.

Mevsimsellik ve takvim etkilerinden arındırılmış istihdam belirtilen dönemde %0,9 sanayi sektöründe ve %0,8 ticaret-hizmet sektörlerinde arttı. Buna karşın inşaat sektöründe ise %4 azalış meydana geldiği görüldü.

Çalışılan saat endeksi; sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış veriler baz alındığında, üçüncü çeyrekte 2018’in aynı çeyreğine kıyasla %4,6 oranında geriledi. Bu endeks sanayi sektöründe %2,4 ve inşaat sektöründe %27,7 azaldı. Ticaret-hizmette %0,1 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksi ise ikinci çeyreğe göre %1,4 arttı. Bu endeks %1,5 sanayi sektöründe, %2,2 ticaret-hizmet sektörlerinde arttı. Buna karşın inşaat sektöründe %3,3’lük gerileme görüldü.

Veriler, brüt ücret-maaş endeksinin yılın üçüncü çeyreğinde 2018’in aynı dönemine kıyasla %18,8 arttığını ortaya koydu.

Ücret-Maaş Endeksi Üçüncü Çeyrekte ArttıBu endeks %21 sanayi sektöründe ve %22,1 ticaret-hizmet sektöründe artarken, inşaat sektöründe %8,1’lik azalma oldu. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış brüt-ücret maaş endeksinde ikinci çeyreğe kıyasla %4,3 artış olduğu kaydedildi. Bu endeks, %4,7 sanayi sektöründe, %4,8 ticaret-hizmet sektörlerinde artışa işaret etti. İnşaat sektöründe ise %0,9’luk gerileme görüldü.

Saatlik işgücü maliyeti endeksi bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla %23,9, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi ise bir önceki çeyreğe göre %2,7 arttı. 2018 yılının üçüncü çeyreğinde açıklanan rakamlarla kıyaslama yapıldığında sanayi sektöründe %22,7, inşaat sektöründe %27,1 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %21,7’lik artış kaydedildi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi ise bir önceki çeyreğe kıyasla;  sanayide %3, inşaatta %2,4 ve ticaret-hizmette %2,4 arttı.

Saatlik kazanç endeksi bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %24,5 artış kaydetti. Sanayide %23,9, inşaatta %27,2 ve ticaret-hizmette %22,1 yükseliş görüldü.

Saatlik Kazanç Endeksi ArttıSaatlik kazanç endeksi mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış rakamlara göre, ikinci çeyreğe göre %2,9 arttı. Sanayide %3,2, inşaatta %2,5 ve ticaret-hizmette %2,5 yükseliş kaydedildi.

Takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı iş gücü maliyeti endeksi, 2019 üçüncü çeyrekte 2018’in aynı dönemine kıyasla %20,2 yükseldi. Endeksin sanayide %16,4, inşaatta %27 ve ticaret-hizmette %19,9 arttığı görüldü.

Veriler ayrıca mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı iş gücü maliyeti endeksinin bu yılın üçüncü çeyreğinde ikinci çeyreğe kıyasla %1,9 yükseldiğini ortaya koydu. %2 sanayide, %2,4 inşaatta ve %1,6 ticaret-hizmette artış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum