Yatırım yapmaya başla!

2019’da Türkiye’nin Nar İhracatından 125 Milyon Dolarlık Gelir Hedefleniyor!

Türkiye'nin üretim ve kalitede oldukça başarılı olduğu narda 2019 yılında 215 milyon dolarlık ihracatın hayata geçirilmesi planlanıyor.
2019’da Türkiye’nin Nar İhracatından 125 Milyon Dolarlık Gelir Hedefleniyor!

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Türkiye’nin nar üretiminde verim ve kalite bakımından oldukça başarılı bir dönem geçirdiğini açıkladı. Ardından ihracat faaliyetlerinin artırılması hedeflenen narda bu yıl 125 milyon dolarlık ihracat hedeflediklerini dile getirdi.

Narın üretim ve dışa satımında oldukça başarılı bir ülke olan Türkiye, Ege İhracatçıları Birliği (EİB) tarafından ulaşılan verilere göre 2017 yılında 96 milyon 715 bin dolarlık nar ihracatı gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz yıl güçlenen Rusya pazarı yaş meyve ve sebze ihracatında önde gelen ülkelerden biri olarak, nar ihracatının bir önceki yıla kıyasla %19 artarak 115 milyon dolara yükselmesinde önemli bir rol oynadı.

Hemen her sezonda olduğu gibi bu sezon da kalitesiyle ön plana çıkan nar, 2019 yılında 125 milyon dolarlık ihracata imza atmayı hedefliyor.

Nar İhracatı ArtacakBu yılın Ocak-Eylül dönemini esas alan verilere bakıldığında, nar ihracatında ilk sırayı 10 milyon 758 bin dolarla Rusya’nın aldığı görülüyor. Irak 9 milyon 31 bin dolarla Rusya’nın hemen ardından gelirken, üçüncü sırada ise 3 milyon 997 bin dolarla Almanya geliyor. Bundan sonraki sezonlarda ise Uzak Doğu pazarlarına odaklanılacağı öğrenildi.

Verilerden elde edilen bilgiye göre Türkiye’nin 9 aylık dönemde en fazla nar ihracatı gerçekleştirdiği 5 ülke Rusya Federasyonu, Irak, Almanya, Birleşik Krallık, Ukrayna ve Romanya olarak sıralandı.

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren EİB Yönetim Kurulu Başkanı Uçak, neredeyse tüm sebze ve meyvelerin bu sezon olumsuz hava koşulları sebebiyle 2 hafta daha geç olgunlaştığını bildirdi. Bu durumun ihracat rakamlarını olumsuz etkilediğini belirten Uçak, verilerin değerlendirilmesi için sezon sonunu beklemenin daha doğru olacağını söyledi.

Uçak, 2018 yılında 115 milyon dolarlık nar ihracatı gerçekleştirdiklerini belirtirken, narda yakalanan ivmeden sektör olarak mutluluk duyduklarını açıkladı.

Uçak Yakalanan İvmeden MutluGelecek dönemlerde dış pazardaki ülke sayısını artırmayı hedeflediklerini açıklayan Uçak, 2018 yılında 68 farklı ülkeye gerçekleştirilen ihracatın bu yıl da aynı başarıyla devam etmesini ümit ettiğini açıkladı.

Üretimi yapılan narın kalite açısından oldukça iyi olduğuna işaret ederken, nar ihracatından elde edilen geliri bir önceki yıla göre 10 milyon dolar artırmayı planladıklarını açıkladı. Narın kilogram fiyatının şu an tarlada 2-2,5 lira civarında olduğunu söyleyen Uçak açıklamalarını sonlandırdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum