Yatırım yapmaya başla!

Toyota’dan Uber’in Otonom Teknolojisi Bölümüne Milyar Dolarlık Yatırım!

Toyota, 2018 yılından beri direkt olarak yaptığı Uber yatırımlarına bir yenisini daha ekledi.
Toyota’dan Uber’in Otonom Teknolojisi Bölümüne Milyar Dolarlık Yatırım!

Uber, insanlara farklı taşımacılık hizmeti sunmasının yanında uzun zamandır yeni nesil araçlar için özerk sürüş programları üzerine çalışıyor. New York borsasında işleme hazırlanan Uber, aynı zamanda halka arzı için de kısa bir süre kaldı. Otonom araç geliştirmelerinde Toyota’nın Lexus üzerinden sarf ettiği enerjiyi biliyoruz. En son gerçekleşen SEMA Show’a gelen Japon marka, P4 adlı süper otonom sisteminden söz etmişti.

Tech Crunch‘un haberine göre Uber’e Toyota ile birlikte, Denso ve Softbank’ta yatırım gerçekleştirecek. Ortak sürece girecek şirketler, Uber’in “Advanced Technologies Group” ismi altında geliştirme süreçlerini tamamlayacaklar. İşte detaylar…

Uber’e yapılacak toplam yatırım 1 milyar dolar.

Yatırım ücreti olan 1 milyar dolar şirketler arasında bölüştürülmüş. Toyota, otonom için istediği teknolojileri sağlayacağı ATG’ye Denso ile 667 milyon dolar, Softbank ise 333 milyon dolar ayırmış durumda. Otomatik pilotlu araçların sırasıyla seviye 3, seviye 4 ve seviye 5 aşamaları için Ar-Ge’ler yapılacak.

Son 3 şirketin yatırımlarıyla Uber ATG, toplamda 7.2 milyar dolar yatırım miktarı ile otonom araç teknolojilerinde şirketlere hizmet vermeye çalışacak. Bu sadece şirketin zararlarını azaltmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda otonom araçların dünyasını keşfetmek için bölünmesinin daha fazla özgürlüğe sahip olmasını sağlamayacaktır.

Shigeki Tomoyama, Uber ATG ortaklığının öneminden söz etti.

Toyota’nın birim başkan yardımcısı Tomoyama, “Uber ATG’nin otonom araç teknolojisi ve servis ağının Toyota Group’un araç kontrol sistemi teknolojisinin, seri üretim kabiliyetinin ve Toyota Guardian gibi gelişmiş güvenlik destek sistemlerinin güçlü yanlarından yararlanarak daha güvenli, düşük maliyetli otomatik sürüş araçları ve hizmetleri gerçekleştirmek istiyoruz.” dedi.

Bu markaların aslında ilk yatırımları değil. Önceden Softbank ve Toyota Ocak 2018 yılında 1.2 milyar dolar daha yatırım yapmıştı. Daha sonra 2018 Ağustos ayında Japon Toyota 500 milyon dolar daha ek yatırım gerçekleştirdi. Muhtemelen son gönderime ek olarak bir 300 milyon dolardan daha bahsediliyor.

Softbank ile Toyota arasındaki ilişkiler öncesine dayanıyor ve Uber’den gelecek gelişmiş bir otonom sistemini MPV Sienna üzerine entegresine başlanacağı söylendi.

Zamanda daha öncesine gittiğimizde Uber’i her daim Volvo ile yan yana görmüştük. Geçtiğimiz yıl Volvo XC90’na kurulu özerk sistemin bir bisikletliyi fark etmemesi üzerine çarparak ölümüne yol açmıştı. Sonradan özerk sistem revize edilip, sistemin sağlıklı çalışma yollarının bulundu denilmesinden sonra XC90’ların yeniden sahalara verildiği söylenmişti.

Denso, Sofbank ve Toyota’nın beraberce yaptıkları 1 milyar dolarlık Uber yatırımı, daha hassas hesaplamalar ışığında Amerikalı şirketin büyümesine de katkı sağlayacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum