Yatırım yapmaya başla!

Son Veriler 2019’un Turist Sayısında Rekorla Tamamlanacağına İşaret Ediyor

Ağustos ayı itibarıyla açıklanan rakamları değerlendiren TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, yıl sonunda 45 milyon turist sayısıyla rekor seviyenin gerçekleşebileceğini söyledi.
Son Veriler 2019’un Turist Sayısında Rekorla Tamamlanacağına İşaret Ediyor

Geçen yılın ikinci yarısından itibaren başlayan hareketlilik 2019 yılı için turizm sektöründe pozitif beklentilerin yükselmesini sağlamıştı. Nitekim beklendiği gibi oldu ve sektör oldukça verimli bir yılı tamamlamaya hazırlanıyor.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Ocak ayından bugüne kadar olan verilerin değerlendirildiğinde, yılı rekor ile tamamlanmaya hazırlandıklarını belirtti.

Firuz Bağlıkaya sene sonunda turist sayısında 45 milyona ulaşılacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Firuz BağlıkayaKültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2019 yılının ilk sekiz ayında ülkemize 31 milyon 1394 yabancı turist geldi. Söz konusu rakamda geçen yılın aynı dönemine kıyasla %14,72 oranında artış gerçekleşti. Firuz Bağlıkaya Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla gelen turist sayısında %17, ilk sekiz ayda ise %14 oranında artış olduğunu açıkladı.

Yıl sonunda 45 milyon turist sayısına ulaşılmasının mümkün olduğunu ve seneyi tarihi bir rekorla kapatabileceğimizi aktardı. 2020 yılında da rekor kırmaya devam edeceklerini söyleyen Bağlıkaya, turist sayısında her geçen gün artış olacağını öngördü. Özellikle Doğu Karadeniz’in muhteşem doğası ve oksijen deposu olması sebebiyle her geçen gün yerli ve yabancı turist akınına uğradığını açıkladı.

Kültür varlıklarımızın da turizm içindeki payının her geçen gün arttığını dile getiren Bağlıkaya, Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde bu alanda ziyaretçi sayısının artması için gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade etti.

Turizmin daha da artması için Türkiye’nin tanıtımının yapıldığını ve sürekli fuarlara katıldıklarını açıkladı.

Türkiye TanıtımıTÜRSAB olarak yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını söyleyen Bağlıkaya, Türkiye’de görev yapan yabancı misyon temsilcileri ve büyükelçiler ile bir araya gelerek çeşitli görüşmeler yaptıklarını açıkladı. Her turistin ilgi duyduğu alanın farklı olduğunu, bu nedenle ülkemizin her bölgesinin gerekli ölçüde tanıtılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin deniz, kum, kültür, doğa ve sağlık turizmi açısından zengin bir ülke olduğunu aktardı. Son yıllarda sayısında artış olan ve zaman zaman halkın şikayetlerine maruz kalan Arap turist konusuna da değindi. Bazı kesimlerin bu durumdan rahatsız, bazılarının ise memnun olduğunu belirten Bağlıkaya, Arap turist sayısının artmasının ülkemiz için iyi bir şey olduğunu sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum