Yatırım yapmaya başla!

2019 Petrol ve Altına İyi Gelirken EUR/USD ve USD/JPY Ters Orantılı

Küresel piyasalarda satış baskısının gözlemlendiği yeni yılın ilk işlem haftasında pariteler, değerli metal ve petrole bakış;
2019 Petrol ve Altına İyi Gelirken EUR/USD ve USD/JPY Ters Orantılı

Geçtiğimiz yılda İtalya sorunları ve İngiltere ayrılık sürecinde meşgul olan yıl sonlarına doğru da Fransa’da meydana gelen eylemlerle finansallarının baskılandığı Avrupa tarafında yeni yıl yine baskı altında. Kaynak görülen nedenler ise dünyayı kasan kavuran satış baskısını tetikleyen ve hatta bu kadar etkili olabilmesi ile piyasaları şaşırtan Apple… Devamında ise yaklaşık olarak son 3 yıllık verisinin altında hareketlenen ABD ISM verisi… EUR/USD paritesinden bahsediyorum.

Parite yeni yılda artan baskılar sonucu 2019 ilk işlem haftasının son işlemlerini %0.31’lik bir değer kaybı ile 1,1357 seviyesinden gerçekleştiriyor. EUR/USD’yi 1,1370 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalaması üzerinde tutunmakta başarılı olarak gözlemlediğimiz Perşembe gününden bugüne seviye aşağı yönde kırıldı ve olası bir direnci teşkil ediyor. Diğer tarafta ise yorumlanabilecek bir diğer olası 1,1479 seviyesinde bulunan 100 günlük hareketli ortalama direnç seviyesi olarak gözlenebilir.

Değerli Metal Dolar Endeksi Ters Orantıda

Dolar Endeksinde Kayıp Ons Altında DeğerlenmeABD Dolarını 40 ülke para birimine karşı takip eden Dolar Endeksinde (DXY) gözlenen kayıplara paralel hareket eden değerli metal tarafında yukarı yönlü hareket devam ediyor. 

Değerli metal dolar paritesinde Japon yeni ve ABD uzun vadeli kıymetler gibi risksiz varlıklara yönelimin artması kaynaklı hızlı bir değerlenme gözlemlenmesine karşılık ABD Çin görüşmelerinden haber akışına göre ticaret savaşı endişelerinde bir parça daha azalmanın getirdiği piyasa hareketliliği beklenen gevşemeyi yaratmadı.

XAU/USD’nin 1 yıllık Fibonacci seviyesinde bulunan 1.287 seviyesinin kırılması sonrası altın günü 10 $ primlenerek 1.294 $ seviyesinde kapatmıştı. Bugünkü işlemlerinde %0.53’lık bir değer kaybı ile 1.287,35 $’dan gözlemleniyor. Ons altında RSI (14) indikatörü 77 seviyelerinde ve aşırı alım bölgesinde gözlenirken, 50 günlük üssel hareketli ortalamasında bulunan 1.289,52 seviyesinin altında dalgalanan grafikler artan güvenilir liman talebinde bu ortalamayı yukarı yönde kırabilir.

Uzakdoğu Birimlerine Bakış

Asya Birimlerinde GelişmelerAUD/USD paritesi de 0,6950 seviyesinden 0.6750 seviyesinin altına gelse de işlem gününü hafif primle 0.70 seviyesinin üzerinde kapatmayı başarmıştı ve bugün %0.51 primlenme ile 0,7041 seviyesinden işlem görmekte. 

Uzakdoğu işlemlerinde gözlenen gelişme, gelişmekte olan ülke para birimlerini de etkiledi; USD/ZAR dün 14,70 seviyelerine yükselse de kazanımlarını koruyamadı ve işlem gününü %1.30 kayıpla 14.30 seviyelerinden kapatmıştı. Bugün anlık olarak değer kaybını artıran paritede %0.96’lık bir gevşeme ile 14,1533 seviyesi gözleniyor.

USD/JPY ve Petrol Değerlenme Gösterdi

Son Zamanların Kaybettireni Petrol Yeni Yılda DeğerleniyorArtan ticari sorunlar ve özellikle ABD Çin ticaret savaşları korkusu kaynaklı ve Apple satış tahminlerinin aşağı yönde güncellenmesinden dolayı düşüş gösteren ABD ISM imalat verisi haftanın genelinde hakim olan (2018 yılından kalan en önemli miras) güvenilir liman talebini artırırken USD/JPY’de kayda değer güçlenmeler gözlemlenmişti. Parite Perşembe günü 2018 Mart’ından bu yana en düşük seiyeleri kaydederken Çin ve ABD görüşmesi haberi ile toparlanmalar kaydetti. 

Parite haftanın son işlem gününde de bir gün önceki pozitif duruşunu sergiliyor ve %0.68’lik bir değerlenme ile 107,38 seviyesinde fiyatlanıyor. Yukarı yöndeki hareketlerde 100 günlük üssel hareketli ortalamasında bulunan 108,72 seviyesi olası bir direnç olarak değerlendirilebileceği gibi, 14 günlük RSI indikatöründe de al seviyesinde hareketli.

Petrol fiyatları yeni yılda hafif yukarı yönde hareketleniyor. Spot Brent Petrol %2.66’lık değer artışı ile 57,44 seviyesinde fiyatlanmakta. Vadeli taraftaki Mart kontratlı Brent ise %2.48 değer artışı işaret ederek 57,34 $/varil üzerinden işlem almakta. WTI Petrol (West Texas Intermediate) Şubat kontratında ise %2.38’lik bir primlenme ile 48,21 $/v’den işlemler gözlenmekte.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum