Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2019’da Online Alışverişlerde En Çok Artış Çiçek ve Elektronikte Oldu

Giyim ve tekstil hariç yapılan değerlendirmede, geçen yıl online alışverişte, yıllık bazda en çok artışın çiçek ve elektronik grubunda gerçekleştiği görüldü.
2019’da Online Alışverişlerde En Çok Artış Çiçek ve Elektronikte Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

30 binden fazla e-ticaret sitesinin ödeme alt yapısını sağlayan iyzico tarafından açıklanan veriler, tüketicilerin ödeme alışkanlıklarına dair ilgi çekici sonuçlar ortaya koydu. 2019 online alışveriş istatistiklerini yayımlayan birim; günün hangi saatlerinde en çok hangi ürünlerin satın alındığını, dönemsel artış ve düşüşleri, iade oranlarını ve daha birçok ayrıntıyı açıkladı.

Açıklanan verilere göre yıllık bazda en çok artış çiçek ve elektronik alışverişlerinde gerçekleşti.

En Çok Artış ÇiçekteOnline alışveriş alışkanlığının her geçen gün arttığı ülkemizde, tüketiciler ürün çeşitliliğine ve hıza önem veriyor. iyzico tarafından yapılan açıklamada söz konusu çalışmaya hazır giyim ve tekstil ürünlerinin dahil edilmediği belirtildi. Bunun sebebi ise süreklilik arz eden ve ihtiyacın eksilmediği alanlar olması.

Bu iki grup saf dışı bırakıldığında, 2018 yılına kıyasla online çiçek alışverişleri %37 oranında artış gösterdi. İkinci olarak ise %25 ile elektronik harcamaları en çok artışın gerçekleştiği grup oldu. Öte yandan kozmetik sektöründe 2018 yılına kıyasla %4, ev, bahçe ve ofis dekorasyonunda %14’lük düşüş oldu.

Online alışverişlerde en önemli kriterin fiyat olduğu ve uygun fiyatlı ürünlerin tercih edildiği ortaya çıktı. En pahalı alışveriş Ocak ayında yapılırken, ortalama en yüksek sepet tutarı 187 lira olarak kaydedildi. Aralık ise ortalama 133 lira ile en düşük sepet tutarının gerçekleştiği ay oldu. En fazla alışveriş okul döneminin yaşandığı Eylül ve Ekim ayları oldu.

Gece saat 23:00 – 24:00 arasında yapılan alışverişlerde iade oranı daha yüksek.

Alışveriş İadeSöz konusu saatler arasında yapılan alışverişlerde yapılan iade oranı diğer saatlerden %40 daha fazla. En çok alışveriş ise saat 14:00 – 15:00 arasında yapılıyor. Yapılan çalışma sonucunda ortaya çıkan bir diğer ilginç sonuç ise saat 02:00 – 06:00 arasında en çok alışveriş yapılan kategorinin bebek ve çocuk ürünleri olması.

100 liranın üzerindeki alışverişlerde masaüstü bilgisayarları kullanan tüketiciler, bunun altındakilerde daha hızlı ve pratik olması açısından mobil alışverişi tercih etti. Sağladığı kolaylık bakımından da mobilden yapılan işlem adedi, masaüstünü geride bıraktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu