Yatırım yapmaya başla!

Küresel Piyasalar 2019’a Olumsuz Sinyal Verirken ABD Çin Verileri Beklentiyi Teyit Ediyor!

ABD ve Çin'den gelen veriler, Fransa'dan sonra Almanya ekonomisi, reel piyasa grafikleri ve hisse senetleri yansımasına dair ayrıntılı araştırma;
Küresel Piyasalar 2019’a Olumsuz Sinyal Verirken ABD Çin Verileri Beklentiyi Teyit Ediyor!

Cuma günü Çin zayıf sanayi üretimi ve perakende verilerini açıkladı. Avrupa’da önemli öncü göstergelerden bir iş endeksi, Fransa’daki şiddetli protestolar ve Almanya’daki zayıf operasyonel faaliyetler nedeniyle son dört yılın en düşük seviyelerine geriledi. Küresel borsalar ve euro, piyasalardaki son dalgalanmalara paralel olarak yatırımcı endişesine kapıldı.

Avrupa endekslerine haftanın son işlem günü satıcılı kapanırken görünümler şöyle; Almanya DAX %0.54, İngiltere FTSE 100 %0.47 ve Fransa CAC 40 %0.88 değer kaybetti. EUR/USD paritesi yıl başından bu yana düşüşünü sürdürürken yıllık bazda alçak seviyelerde hareket etmekte.

Dolar Endeksi ve 5 Yıllık CDS Hisse Senetlerine Ters Orantılı

Dolar Endeksi Wall Street Hisse Senetlerine Ters OrantılıABD Dolar endeksi yılın ilk aylarından bu yana değerlenmesini sürdürüyor. Doların güven liman arzında meydana gelen olumlu algı küresel piyasalarda gözlenen kırılgan yapılarla destekleniyor. Dolar endeksi 52 haftalık hareket marjını 88,25 ile 97,71 noktaları arasında sergiledi. Haftanın son işlem gününde işlem makası yıllık bazda yüksek seviyelerde gerçekleşirken veri 97,08-97,71 noktalarına kaydedildi.

Amerika Birleşik Devletleri 5 Yıllık CDS değeri %17.2 olarak gözlemlenmekte. (15 Aralık 2018 6:45 GMT + 0). (Bu değer varsayılan %0.29’luk bir olasılıkla, varsayılan %40.0’lık bir geri kazanım olasılığını ortaya koymaktadır.) 5 yıllık CDS değeri geçen haftalık dönemde +%1.8 (tavan 17.2, dip 17.0), geçen 1 aylıkta -%3.91 (T: 17.9, D: 17.0), geçen 6 aylıkta -%5.49 (T: 20.9, D: 17.0) ve geçen 1 yıllılık değişimde +%1.18 (T: 20.9, D: 17.0) şeklinde gözlemlendi.

Ticaret Bakanlığı’ndan tüketici harcamaları hakkında güçlü bir raporun yayınlanması dahil olmak üzere, nispeten istikrarlı ABD ekonomi verileri piyasaları sakinleştirmedi. New Yor borsaları Aralık ayının ikinci işlem haftasında olumsuz bir görünüm daha oluşturdu. Dow Jones, Nasdaq ve S&P 500 haftayı değer kaybı ile tamamlarken, işlemlerinin son değişim oranları sırası ile -%2.02, -%2.26, -%1.91 seviyelerine gerçekleşti.

IMF’ye Göre Küresel Düşüşün Öncüsü ABD Olabilir

Küresel Finansal Olumsuzluklar ABD Öncülüğünde İvmelenebilirUluslararası Para Fonu (IMF) emekli Baş Ekonomisti Maurice Obstfeld, bu ayın başlarında ABD’nin küresel düşüşün öncüsü olacağını düşündüğünü ifade etti. Küresel piyasalar için daha ılımlı bir yorum yapan ekonomist, ABD’nin de bu olumlu süreç ile kendini toparlama konusunda ivme kazanabileceğini dile getirdi.

ABD ile diğer ülkeler arasındaki ayrışma son aylarda giderek daha belirgin hale geldi. ABD ekonomisine dair diğer raporlar, üçüncü çeyrekte işçi maaşının %2.9 oranında arttığını ve kasımın soğuk hava nedeniyle kamu hizmetlerinin yoğun olarak kullanılmasının neden olduğu sanayi üretimi için güçlü bir ay olduğunu gösterdi.

Analistler, ABD ekonomisine yönelik tahminlerini kaydetti. Atlanta FED’in gerçek zamanlı bir büyüme izleyicisi olan GDP Now’un yakından izlemesi, önceki yılın aynı dönemine göre %4.0’lük bir artışla, gayri safi yurtiçi hasılada dördüncü çeyrek büyümesi için tahminini %3.0’e kadar revize ettiği duyuruldu. Makroekonomik danışmanlar tarafında ise tahminleri %2.1’den %2.6’ya kadar güncellendi.

Ancak bu yukarı yönde güncellenen verilere kıyasla vadeli endeks kontratlarında değer kayıplı grafikler yenilendi. Aralık vade olacak şekilde kontrat görünümleri Nasdaq -%2.50, Dow 30 -%2.07 ve S&P 500 -%1.84 gibi kaydedildi.

Çin ABD Hattına Kalıcı Çözüm Gerekli

Küresel Finansal Olumsuzluklar ABD Öncülüğünde İvmelenebilirBaşkan Trump ABD ve dünyanın geri kalanını özellikle de Çin ile arasındaki ayrılığı benimsedi. Trump Cuma günü sosyal medyadan yaptığı açıklamalarda Çin’in büyük ve kapsamlı bir anlaşma konusunda sıcak olduğunu ve bu gelişmenin ABD açısından da olumlu bir gelişme olarak reaksiyon göreceğini ifade etti.

Asya sermaye piyasalarında haftalık rapor görünümüne baktığımızda endekslerde değerlenme gözlemlenirken Çin bu gelişmeden negatif ayrışması ile dikkat çekiyor. Çin endekslerinde Shangai -%1.53, SZSE Component %2.29, SSE 100 -%1.88 ve China A50 -%1.32’lik kayıplar gözlemlendi.

Hong Kong Hang Seng (HSI) haftaya 25.800 puan civarından giriş yapmış, hafta ortası (Çarşamba) sert yukarı hareket ile değerlenmiş ve Perşembe günü tekrar katı bir değerlenme daha sergilemişti. Haftanın son işlem gününde ise Perşembe kazanımlarını iade eden endeks haftayı 26.094,79 puandan değerlenme özeti ile kapatırken son işlem gününde (günlük baz -%1.62) bu seviyeyi aşağı çekti. 

Nikkei 225 ve KOSPI Cuma gününde haftalık kazanımlarının bir parçasını iade etseler de Aralık ayının ikinci işlem haftasını değer kazanımı ile kapatırken puanları sırası ile 21.375 ve 2.069 seviyelerinde kaydetti.

ABD Ekonomisi Yavaşlama Sinyali Veriyor

Dünyanın büyük ekonomisinin (ABD ekonomisi) yükselen faiz oranları, son vergi indirimlerinin azalan etkileri ve giderek artan federal harcamalar gibi çeşitli nedenlerle yavaşlaması bekleniyor.

İhracat Mayıs ayından bu yana düşüş gösterdi. Sanayi üretimi raporunda Ekim ayı sonunda gerilemeye başladığı ve Kasım ayında fabrika çıkışı ile birlikte üretim yaptığı görülüyor.

Ticaret Bakanlığı’na göre, ekonomik büyüme bu yıl hem ikinci hem de üçüncü çeyrekte yıllık %3.5 artış gösterdi. (IMF gelecek yıl öngörü: %2.5)

Çin’deki rakamlar, ülkenin ekonomik krizinin geçtiğimiz ay derinleştiğini, endüstri ve tüketicilere isabet ettiğini ve Pekin ile ticaret arasındaki çelişkiyi korurken büyüme yolunu dengelemeye yönelik mücadeleyi yükselttiğini gösterdi.

Avrupa’da, İtalya durgunluğun eşiğinde kalıyor, Almanya üçüncü çeyrekte bir daralmadan geri adım atmaya çalışıyor ve Fransa’daki uzun süredir devam eden hükümet karşıtı protestolar, son 2,5 yıllık dönemde ülkede iş faaliyetlerinin ilk düşüşüne yol açtı.

Wells Fargo “Dünyadaki zayıflık, ABD için bir felaket değil!”

Küresel Piyasaların Problemi ABD'ye Felaket Olarak YansımıyorWells Fargo Küresel Ekonomisti Jay Bryson dünyadaki zayıflamanın ABD için bir felaket olmadığını ifade ederken, diğer tarafta da insanların belirli standartlar çerçevesinde gerçekleştirdiği hareket alanlarında gözlemlenebilecek daralmaların memnun edici sonuçlar çıkarmayacağını belirtti.

ABD’li üreticiler ve ihracatçılar için keskin bir toparlanmaya yol açacak güçleri görmenin zor bir ihtimal olduğu yorumlandı. Çin’in de resmi verilere göre, 2016 yılının başından bu yana otomobil ve emlak piyasalarındaki sıkıntıların etkisiyle sanayi üretimi, Kasım ayında en sert yavaşlaması ile gevşedi. Perakende satışlardaki büyüme, son 15 yılın en düşük seviyelerine geriledi.

Ekonomistler cephesinde elde edilen verileri harmanladığımızda, hükümetin vergilerini düşürerek ve altyapı projelerine sıçrama yaparak büyümeyi destekleme çabalarından ötürü, geçtiğimiz ay biraz daha iyiye gitmesini bekleniyordu, gelişmeye paralel yatırım bir kere daha genişleme gösterdi.

Çin tarafından Sözcü Mao Shengyong, özellikle ihracatının zayıf seyrettiğini ve ABD ile olan ticaret sürtüşmeleri göz önüne alındığında, büyüme üzerindeki aşağı yönlü baskının güçlü kaldığını söyledi.

90 günlük tarife garantisine rağmen Trump ve Xi, Aralık ayı başında uzlaştılar. Piyasa güveni kırılgan ve pek çok ekonomist ticaret çatışmasının devam etmesini öngörmekte.

Çin, Cuma günü yaptığı açıklamada ticaret müzakereleri gerçekleşirken geçici bir önlem olarak, ABD yapımı araçlara ve otomobil parçalarına yönelik cezalı tarifeleri hurdaya çıkaracağını duyurdu

Fransa Verileri Düzelse de Almanya Korkutuyor

Fransa Olayları ile Düşen Ekonomisinden Sonra Asıl Korkutucu Olan AlmanyaAvrupa’da, satın alma yöneticileri anketleri, yıl sonu herhangi gerçekleşecek bir toparlanma eğiliminin yatayda olacağını ve 2019 için belirsiz beklentilerin hakim olduğunu belirtti. Avro bölgesi için satın alma yöneticileri endeksi Kasım ayında 52.7’den 51.3’e düştü.

Capital Economics’ten Jack Allen, “Fransa’nın PMI’si protestoların etkileri azaldıkça geri dönse bile, Euro bölgesi ekonomisi açık bir şekilde vites değiştirdi” dedi. Fransız ticaretindeki daralma geçici olasa bile, en büyük endişe PMI’nın son 4 yıllık en düşük seviye düştüğü Almanya olarak dikkat çekiyor.

Ekonomistler, yeni sanayi standartlarına uyum için model tiplerinin test edilmesindeki gecikmelerden dolayı otomobil endüstrisinin üçüncü çeyrek çöküşünden kurtulduğu için yılın son üç ayında Alman büyümesinde bir toparlanma öngörüyordu. Euro bölgesi ekonomisi, üçüncü çeyrek boyunca 2013 başından bu yana en zayıf büyümesini sergiledi.

ECB Başkanı Mario Draghi, “Bütün gelişmeleri ele alırsak itici güçlere bakıldığında bir zayıflama görüldüğü barizdir.” dedi. Zayıflamanın tek seferlik olmadığı ve bir süredir kendini gösterdiği ifade edildi. Aşağı yönlü bir döngünün ağırlıkı ihtimalde yılın ilk yarısında ivme kazanacağına tekrar dikkati çekilirken, zayıf talep sanayi üretimi etkisine değinildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum