Yatırım yapmaya başla!

2019 Nobel Barış Ödülü Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali’nin Oldu

2019 Nobel Barış Ödülü’nün sahibi Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed olarak açıklandı.
2019 Nobel Barış Ödülü Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali’nin Oldu

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, 2019 Nobel Barış Ödülü’nün sahibi oldu. İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in kazanacağı düşünülürken, ödül bahisçilerin ikinci favori adayı Abiy Ahmed Ali’ye gitti.

2018’de lider seçilen Abiy Ahmed, Etiyopya ile Eritre arasındaki 20 yıllık savaşta kilit bir rol oynamıştı. Zaten komite de Abiy Ahmed Ali’nin Etiyopya’nın komşusu Eritre ile olan savaşı sonlandırma çabalarının ödülün kendisine verilmesinde önemli rol oynadığını aktardı.

Öte yandan 2019 Nobel Barış Ödülü için adaylar arasında Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern de vardı ki kendisi bu yılki saldırılara yanıtından dolayı övgü toplamıştı.

Nobel Barış Ödülü Adayı Jacinda ArdernKendisi 50 kişinin hayatını kaybettiği cami saldırılarının ardından ülkedeki silah yasalarını değiştirmişti. Hem Yeni Zelanda hem de dünya çapındaki milletler, Ardern’i bu nedenle tebrik etmiş, onun olayla ilgileneceğiz deyip hiçbir şey yapmayan ABD gibi olmadığını söylemişlerdi. Yine de bu yıl yüzüncüsü verilen önemli ödül, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali’in oldu.

Nobel Enstitüsü’ne göre bu yılki barış ödülü için 301 adayın bulunduğu ve rakamın şimdiye kadarki en yüksek dördüncü kayıt olduğu bilgisi de verildi.

Nobel Barış Ödülü Başbakan Ahmed Abiy 2016 yılında rekor 376 aday olmuştu ancak adayların listesi, ödülün verilmesinden 50 yıl sonra açıklanabileceği için uzun listede kimlerin yer aldığı hala bilinmiyor. 2018 yılının kazananları ise cinsel şiddeti bir savaş aracı olarak kullanmaya son verme çabaları için Kongolu doktor Denis Mukwege ve insan hakları aktivisti Nadia Murad’ın olmuştu.

Ödülü kazanan Başbakan Abiy Ahmed Ali’in ofisinden yapılan açıklamada, kendisi 2018’de iktidara geldiğinden bu yana yönetiminin temel bileşenlerinin barış, bağışlayıcılık ve uzlaşma olduğu belirtildi. Bu zafer ve takdirin tüm Etiyopyalılar için toplu bir kazanç olduğu da söylendi.

Nobel Enstitüsü de Eritre çabalarının yanında Ahmed Ali’nin başbakanlığının ilk 100 gününde, ülkenin olağanüstü hal durumunu kaldırdığını, binlerce siyasi tutuklu için af çıkardığını, medya sansürünü bitirdiğini, kanunsuz muhalefet gruplarının yasallaştırdığını, yolsuzluktan şüphelenilen askeri ve sivil liderleri görevden aldığını, kadınların Etiyopya siyasal ve toplum yaşamındaki etkilerini önemli ölçüde arttırdığını ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum