Yatırım yapmaya başla!

Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Uzun Vadeli Kredi Borcu 3,3 Milyar Dolar Azaldı

Nisan sonu itibarıyla özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 206,9 milyar dolara, kısa vadeli borcu 11,8 milyar dolara geriledi.
Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Uzun Vadeli Kredi Borcu 3,3 Milyar Dolar Azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu gelişmelerini yayımladı. Buna göre 2019’un Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, 2018 sonuna göre 3,3 milyar dolar azalarak 206,9 milyar dolara, ticari krediler hariç kısa vadeli borcu ise 3,6 milyar dolar azalarak 11,8 milyar dolara geriledi.

Nisan sonu itibarıyla bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 3,4 milyar dolar düşüş gösterdi.

Yurt Dışı Kredi BorcuBorçluya göre dağılımında; özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcunda tahvil ihracı biçimindeki borçlanmaların 1,9 milyar dolar artarak 30,5 milyar dolara yükseldiği gözlendi.

Söz konusu dönemde bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 1,3 milyar dolar azalırken, tahvil stoku 203 milyon dolar artışla 4,4 milyar dolar oldu. Finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 938 milyon dolar azaldı. Öte yandan tahvil stokunda 966 milyon dolarlık artışla 7,4 milyar dolar seviyesi görüldü.

Bankaların kredi biçimindeki kısa vadeli borçları 2,3 milyar dolar azalarak 7,1 milyar dolara geriledi.

Bankaların Kredi BorcuFinansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 332 milyon dolar azalarak 3 milyar dolara indi. Alacaklıya göre dağılımına bakıldığında, uzun vadeli borç tarafında tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, 2018 yılının sonuna kıyasla 5,7 milyar dolar azaldı ve 140,5 milyar dolara geriledi.

Kısa vadeli borçlanmada ise bu alanda 3,9 milyar dolarlık düşüşle 11 milyar dolar seviyesi kaydedildi. Nisan ayı bitimiyle 206,9 milyar dolarlık uzun vadeli kredi borcunun %60,8’ini ABD doları, %33,9’unu Euro, %3,9’unu Türk lirası ve geri kalan %1,4’ünü diğer döviz cinsleri oluşturdu.

11,8 milyar dolar tutarındaki yurt dışından sağlanan kısa vadeli kredi borcunun %46,1’ini ABD doları oluşturdu.

Borçların ABD Dolarlık KısmıKısa vadeli borcun %34,5’i Euro’dan,, %19,1’i Türk lirasından ve %0,3’ü diğer döviz cinslerinden meydana geldi. Sektör dağılımına göre uzun vadeli kredi borcunun %48,4’ünü finansal kuruluşlar, %51,6’sını finansal olmayan kuruluşlar oluştururken, 11,8 milyar dolarlık kısa vadeli borcun %70,3’ünü finansal, %29,7’sini finansal olmayan kuruluşların borçları meydana getirdi.

Söz konusu dönemde özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, bir yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplamı 59,3 milyar dolar olarak açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum