Yatırım yapmaya başla!

Mazda Cenevre’de Yeni CX-30 SUV Modelini Tanıttı!

Mazda'dan CX-3 veya CX-4 beklerken Cenevre'ye CX-30'la geldi. Bazı motor bilgileri ve neden bu ismin seçildiğini Japon marka açıklıyor!
Mazda Cenevre’de Yeni CX-30 SUV Modelini Tanıttı!

Mazda yakın zamanda C segmentini 3 ile sallarken, Cenevre’de biraz daha şaşırtmaya devam ediyor. Sebebi şu ki; crossover araç klasmanında yeni CX-3 veya CX-4 olarak beklediğimiz model CX-30 olarak tanıtıldı. Biliyoruz ki Mazda SUV araç segmentinde CX-3, CX-5, CX-7 ve CX-9 olarak devam ediyor. Ter köşe yapan Japonlar, ara modelini benzer bir tarz ve farklı isimde lanse etti.

Güzel duruşunun ardında yine Kodo tasarım var. Mazda’nın “alışmanız gereken tarz budur” çizimlerinin çarpıcı olduğu bir kesin! Sağlam motor üniteleri ve insanların can güvenliğine her zaman yatırımlar yapan şirketin neden CX-4 olması gereken ara modele bu ismi veremediğini açıklayacağız. İşte detaylar…

Boyuta göre CX-5’ten daha büyükmüş gibi kendini gösteriyor.

Bununda sebebi yine parça tasarımlarına çıkıyor. Mazda CX-30‘un bakışlarında şaşıracağımız bir nokta göremedik. Yeni SUV, Kodo Design continuation model (Kodo tasarım devam modeli) oluşundan, marka içerisinde birçok paylaşımları kendinde kullanmış. Akıcı ön hatları, abartılı şekilleri olmayan far ve ızgarının yine bütünlüğü bozulmamış.

CX-30 arka tasarımında, CX-5’e daha yakın bir profil çizilmiş.

Dinamik görünümünün arka bölümünde stoplar üzerinden gidersek; CX-5 ile yan yana koyduğumuzda bir fark olmadığını gördük. Kanat şeklinde güzel duran stop farlar, karartılı bir tabana sahip. Bagaj bölümü biraz daha şişkin duruyor ve çift çıkışlı egzozlar tampon altını süslüyor.

CX-30’un boyutları olması gerektiği gibi CX-4 olacak şekilde hazırlanmış.

CX-30’da Mazda 3’ünde parçalarının birleştirildiği Skyactiv-Vehicle Architecture platformunu kullanıyor. Sistemin modüler kurulmasının faydaları. Boyut rakamlarında uzunluk 4.395 mm, genişlik 1.795 mm ve dingil aralığı 2.655 mm. CX-3, 4.275 mm uzunluğa ve 1765 mm genişlikle çıkış yapıyor. Tahmini kilosu da 1.420 kg olabilir.

Mazda, yeni yakıt teknoloji mantığında tüm benzinli motorlarına hibrit motor getiriyor.

Toyota’nın dizelleri hayatından çıkarmasıyla hibrit motor dönemine tam zamanlı geçişleri gerçekleştirmişti. Mazda’da bunu hazırlık yapıyor ve CX-30’un tüm benzinlilerine elektrik desteği veriyor. Son SkyActiv-X‘li motorlarda 1.5L, 2.0L ve 2.5L benzinliler olacak. Yeni araç teknolojilerine göre CX-30, son nesil i-Activ AWD çekiş sistemiyle üretime alınacak.

Gelelim neden ismi CX-4 değile! Mazda yaptığı açıklamada Çin’e özel ürettiği bir crossover model ismini CX-4 olarak adlandırmış. Hesaplanmadan yapılan bir şey olduğunu düşünmemekle birlikte, Japon marka bu yol ve isimlendirmeyi seçmiş. Daha detaylı donanım ve teknik verileri ileride sizlerle daha net paylaşacağız!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum