Yatırım yapmaya başla!

2019 Yılı Küresel Piyasaları Çarparken, AKBNK ve EKGYO Gelişmelerine Bakış

Dünya genelinde yeni yılın ilk işlem günü satışların derinleşmesine yol açtı. Piyasalarındaki gevşeme satış dalgasını kabartırken yurt içi şirket gelişmelerine bakış;
2019 Yılı Küresel Piyasaları Çarparken, AKBNK ve EKGYO Gelişmelerine Bakış

2018 yılı Aralık ayında özellikle Noel Arefesi döneminde aşırı düşen hacimler ve yabancı piyasaların tatil süreçlerinin etkisinde ani sıçramalı grafikler gözlemiştik. Yatırımcılar ve diğer piyasa yorumcularının genelinde benimsenen görüş ise, düşen işlem hacimlerine kıyasla yeni yılda hem yabancı para cinsi yatırımların tekrar aktifleşeceği hemde yurt içi yatırımcı ile hacimlerin artacağı yönünde idi.

Küresel piyasalarda gözlenen büyüme endişeleri kaynaklı satışların ağırlaştığı hisse senedi piyasalarında Ocak başı benzer endişeler kaynak görüldü ve satıcılı endekslerle karşılaşıldı. Reuters’in tahminlerinde 50.1 olan ve resmi veride 49.7 olarak açıklanan Çin Kasım ayı PMI verileri Asya piyasalarındaki satışları tetikleyen bir faktör oldu.

ABD ve Avrupa Küresel Piyasaların Satış Dalgasını Kabartıyor

Avrupa ve ABD Piyasaları Dalyanın Boyutunu ArtırıyorABD piyasaları da yılın ilk işlemlerinde Asya pazarını aratmadı vadeli tarafın satıcılı hareketleri dikkat çekerken güncel gelişmelerle fiyatlamalar Dow 30’da %1.37, S&P 500’de (vadeli) %1.41 ve Nasdaq (vadeli) %2.17 oranında negatif yönde değişimler sergilemekte ve spot hisse senedi piyasasında da satıcılı bir açılışa işaret etmekte.

Avrupa hisse senedi endekslerinde de Fransa, İngiltere ve Almanya değer düşüşleri ile dünyaya paralel hareket ediyor. Almanya DAX İle ve Sağlık Endeksi (CXPPX) ise %1.05’lik bir primlenme ile küresel piyasalara ve ana endeksine ters orantılı hareket ederek DAX’ın genel ortalamasının gevşemesine negatif etki yapan bölgede.

AKBNK’tan Bedelli Sermaye Artırımı

AKBNK Bedelli Sermaye Artırımına GidiyorAkbank’ın her bir 1,0 TL nominal hisse için 2,5 TL ödenecek %30 bedelli sermaye artırımı 3 Ocak’ta başlatılacak ve 17 Ocak 2019 tarihinde sona erecek. Bu gelişmeye göre kullanılmayan rüçhan hakları daha sonra ilan edilecek bir tarihte iki gün süresiyle satılacak. Kullanılmamış haklar ise Rüçhan Hakkı Pazarı’ndaki satışların ardından üç gün içinde taahhüt edildiği üzere Akbank’ın ana paydaşı Sabancı Holding tarafından satın alınacağı belirtildi.

AKBNK bugün edendesin gelenine hakim olan satış dalgasına yenik düşerek %4.52 değer kaybetti ve 6,55 TL’den işlem görmekte.

EKGYO’dan Yeni Satın Almalar

EKGYO Satın Alma AçıkladıEmlak Konut GYO’dan 272 bağımsız üniteyi ekspertiz değeri üzerinden 572,8 milyon TL (KDV dahi) bedelle satın aldığını açıkladı. (Satın almanın gerçekleştiği projeler; Nidapark İstinye, Nidapark Kayaşehir and Nidapark Küçükyalı) Şirket yakın bir tarihte de yine 93,1 milyon TL’ye tekabül eden satın almalar gerçekleştirmişti. (35,1 milyon TL bedelle Tual Bahçekent projesinden 80 ünite, 39,3 milyon TL bedelle Temasehir Konya projesinden 64 ünite ve 18,7 milyon TL bedelle Evora Denizli projesinden 24 ünite satın alınmıştı.)

EKGYO için gelişme olumsuz yansıyabilecek bir durum teşkil etmekte. Şirket satılmamış stoğunu artıran bu hamlesi ile nakit yaratımına zarar vermiş olduğu kaynaklı hisse senedinde negatif bir yansıma gözlemlenebilir. Hisse bugün %2.0 değer kaybı ile 1,47 TL’den işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum