Yatırım yapmaya başla!

2019’da Kaçakçılık Kapsamında 3,1 Milyar Liralık Ürün Yakalandı

Kaçakçılıkla mücadelede yapılan çalışmaları anlatan Ticaret Bakanı, bu yıl 3 milyar 107 milyon liralık kaçak eşya yakaladıklarını söyledi.
2019’da Kaçakçılık Kapsamında 3,1 Milyar Liralık Ürün Yakalandı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2019 yılında kaçakçılıkla mücadelede elde edilen başarıları açıkladı. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Komuta Kontrol Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Pekcan, kara, deniz ve hava olmak üzere tüm ticaret akışını 7/24 kontrol ettiklerini söyledi.

Son teknolojileri kullanarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Pekcan, Ekim ayında yaptığı açıklamada kaçakçılığın azaltılması için artık çok daha yüksek teknolojili uygulamaları kullanacaklarını duyurmuştu. Tarama ağı projesi ile yapay zeka teknolojilerinin kullanılarak, gümrükten geçen araçların içindeki yükün suç teşkil edip etmediğinin çok kolaylıkla tespit edileceğini belirtmişti.

Bakan Pekcan, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile geliştirdikleri Milli Tarama Sistemi (MİLTAR) Projesi hakkında bilgi verdi.

Bakan Pekcan2021 yılında bu sistemin ekipmanlarını devreye almayı planladıklarını belirten Pekcan, Türkiye’nin bu ekipmanları üreten sayılı ülkelerden biri olacağını söyledi. TÜBİTAK’ın geliştirdiği Tarama Ağı Projesinin de MİLTAR’ı destekler nitelikte bir sistem olduğunu vurguladı. Geçiş esnasında yolcuların fiziki olarak aranmasına gerek kalmadan, görüntüleme sistemi sayesinde çok kolay bir şekilde kontrol edilebileceğini açıkladı.

Verilerin büyük veri havuzunda analiz edilmesiyle, organize kaçakçılığın azaltılacağını ve önceden tahmin edilebileceğini anlattı. Kurdukları Gümrük Muhafaza Kriminal Laboratuvarı sayesinde uyuşturucu gibi yasal olmayan madde analizlerini de çok hızlı bir şekilde yaptıklarını sözlerine ekledi.

2019’da 3 milyar 107 milyon liralık kaçakçılık eşyası yakalandı.

Kaçakçılık Ticaret Bakanı Pekcan, yeni nesil araç takip sisteminin kurulmasının ardından 2500 yeni mobil ünite alındığını, 5 farklı alanda 189 dedektör köpek yetiştirildiğini söyledi. 2019 yılında toplamda 125 milyon yolcu, 9 milyon araç, 4 milyon nakliye aracı, 6,5 milyon konteyner ve 700 bin uçağın arama işlemlerine tabi tutulduğunu belirtti.

Toplamda 5.700 gümrük muhafaza memuru ile çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini anlatan Pekcan, sene başından bu yana 1 milyar 45 milyon lira değerinde uyuşturucu ve 2 milyar 62 milyon lira değerinde ticari eşya yakaladıklarını açıkladı. Toplamda 8,7 ton uyuşturucu, 17 bin ton kaçak akaryakıt ve 17,4 milyon paket kaçak sigara yakaladıklarını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum