Yatırım yapmaya başla!

2019’un İlk Yarısında Piyasalarda Yüksek Volatilite Bekleniyor

2019 yılı için beklentilerini paylaşan uzmanlar, yılın ilk yarısında piyasalardaki oynaklığın devam edeceğini ve yurt dışı risklerin hissedileceğini belirtti.
2019’un İlk Yarısında Piyasalarda Yüksek Volatilite Bekleniyor

2018 yılının son haftasını yaşadığımız şu günlerde, uzmanlardan gelecek yıl beklentileri gelmeye devam ediyor. TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ekonomik görünüme ilişkin yaptığı değerlendirmede en önemli sorunun banka kredileri olduğunu ve bu durumun yeni yatırımları etkilediğini söyledi.

2019 enflasyon öngörüsünü ise %17 olarak açıkladı. Finans piyasaları için uzman tahminlerine baktığımızda, genel görüşün 2019’un ilk yarısında yüksek oynaklıkla geçeceği yönünde olduğunu görmekteyiz. Kurda ise düşük seviyenin devam edeceği düşünülüyor.

İş Yatırım Araştırma Müdürü Emre Sezan, piyasalardaki oynaklığın gelecek yılın ilk yarısında da süreceğini söyledi.

ABD piyasalarında uzun zamandır yükseliş olduğunu, bir düzeltme olsa bile çok hızlı olmayacağını söyleyen Emre Sezan, bu durumun gelecek yılın başında da süreceğini ifade etti. Yılın ilk yarısının özellikle yurt dışı piyasalarında çok iyi geçmeyeceğini, ABD-Çin arasındaki ticaret savaşları ve Avrupa Birliği’nde yaşanan Brexit gelişmeleri gibi olayların piyasalar üzerinde olumsuz etki yaratabileceğini yorumladı.

Yurt içinde ise jeopolitik risklerin azalması, petrol fiyatlarındaki düşüş ve FED faiz artışı sayısının azalmasına yönelik işaretlerin olumlu etkisinin hissedileceğini belirtti.

Türkiye’yi defansif tarafta gören Sezan, 2019 bir ve ikinci çeyrekte bir miktar daralma olacağını söyledi.

Havayolları, perakende ve telekomünikasyon sektörünün daha dayanıklı şirketler olduğunu ancak bankaların halen cazip olmasından dolayı onları önermeye devam ettiklerini dile getirdi. Gelecek yıl enflasyon beklentilerini ise %16,5 olarak açıkladı.

Döviz Kurları Canlı Grafik için Tıklayın

Piyasalar hakkında beklentilerini paylaşan bir başka uzman Alternatif Bank Başekonomisti Serdar Şenol oldu. Şenol 2019 yılında %0,5 civarında büyüme beklediklerini ve enflasyonda %15 tahminleri olduğunu söyledi. Enflasyonda yukarı yönlü risklerin halen mevcut olduğunu belirten Şenol, gelişen piyasalar ve ülkemiz için ilk çeyreğin olumlu geçmesini beklediklerini paylaştı.

Döviz kurlarındaki düşüşün devam edeceği ancak yurt dışı dengelerin bozulması halinde yönünün değişebileceği öngörüldü.

Serdar Şenol kur beklentisine yönelik; “Yılın başlarında aşağı performans bir miktar daha devam edebilir. Ama yurt dışı hikayenin bozulmasıyla 2. çeyrekte biraz daha negatif performans olabilir” ifadesini kulandı. Petrol fiyatlarındaki düşüşün olumlu olduğunu fakat ikinci çeyrekte çok da iyimser bir dönem beklemediklerini dile getiren Şenol, yurt içinde toparlansak da yurt dışı risk faktörlerin hissedildiği bir dönem olacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum