Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

2019’un İlk Üç Ayında Seyahat için Yapılan Harcamalar 7 Milyar Lira Sınırına Dayandı!

2019 yılının Ocak-Mart dönemindeki seyahat harcamaları geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla artış kaydederek 7 milyar lira sınırına dayandı.
2019’un İlk Üç Ayında Seyahat için Yapılan Harcamalar 7 Milyar Lira Sınırına Dayandı!

Yaz dönemiyle birlikte turizm sektörü hareketlenirken, turizmcilerin geliri 2019 yılının ilk yarısında geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında %13,2 oranında artmış ve 8 milyar dolar civarında gelir elde edilmişti. Söz konusu bu gelirin %87,8’ini yabancı turistler kazandırmıştı. %12,2’lik bölüm ise yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarına aitti.

Turizm sektörü yaz mevsiminde verimliliğini sürdürürken, 2019 yılının Ocak-Mart dönemine ait seyahat harcamaları da yine turizm sektörünün yüzünü güldürdü.

Turizm Sektörü Yaz Mevsiminde Verimliliğini SürdürdüTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan söz konusu döneme ait “Hanehalkı Yurtiçi Turizm Araştırması” verilere bakıldığında, bu yılın ilk 3 aylık döneminde seyahat için yapılan harcamalar geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında %10,8 oranında artış gösterdi ve 6 milyar 984 milyon 25 liraya çıktı.

Yılın ilk çeyreğinde seyahate çıkan ve 1 ya da daha fazla gece yurt içinde konaklayan yolcuların toplam yolculuk sayısı 2018 yılının aynı dönemine göre %9 azaldı ve 14 milyon 94 bin olarak kaydedildi. Söz konusu dönemde seyahat eden yolcular 107 milyon 634 bin geceledi.

Verilere bakıldığında ortalama geceleme sayısı 7,6 olarak görülürken, seyahat başına ortalama 496 lira harcama yapıldığı kaydedildi.

Seyahat Başına Ortalama 496 Lira Harcama YapıldıSeyahat harcamalarının kişisel ya da paket tur harcamaları şeklinde yapıldığı biliniyorken, yurt içi turizm harcamalarının 6 milyar 702 milyon 271 bin lira %96’sına denk gelen kısmını kişisel harcamalar oluşturdu. Bunun yanında 281 milyon 754 bin lira tutarındaki %4’lük kısmını ise paket tur harcamaları meydana getirdi.

Seyahate çıkış sebepleri incelendiğinde, %67’lik oranda yakınları ziyaret amacıyla çıkılan yolculuklar ilk sırada yer aldı. Bu amacı %17,9 ile gezi, eğlence, tatil izledi. %6,6 ile sağlık amaçlı seyahatler ise en düşük orana sahip oldu. Söz konusu dönemde seyahat edenler 83 milyon 989 bin geceleme ile en fazla arkadaş ve akraba evinde konakladı.

Konaklama şekilleri incelendiğinde 10 milyon 987 bin geceleme sayısıyla kendi evinde konaklayanlar ikinci sırada, 5 milyon 945 bin gecelemeyle de otelde konaklama üçüncü sırada yer aldı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum