Yatırım yapmaya başla!

2019’un İlk Çeyreğinde Yabancılara Yapılan Konut Satışının %81,5 Arttığı Öğrenildi

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından, 2019 yılının ilk çeyreğinde yabancılara yapılan konut satışının önceki yılın aynı dönemine göre %81,5 arttığı bildirildi.
2019’un İlk Çeyreğinde Yabancılara Yapılan Konut Satışının %81,5 Arttığı Öğrenildi

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), “GYODER Gösterge Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2019 1. Çeyrek Raporu”nu yayımladı. Derneğin bu raporda, gayrimenkul sektörünün alt segmentlerini yılın üçer aylık dönemlerine böldüğü ve incelediği biliniyor. Bu rapordan elde edilen bilgiler sonucunda, 2019 yılının ilk çeyrek konut satışlarının geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık %15,6 kadar bir düşüş yaşayarak 256.433 seviyelerine geriledi.

Taleplerde meydana gelen bu daralmanın temelinde ipotekli satışlar görüldü. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında ipotekli satışlarda adet bazında yaklaşık olarak %57,3’lük bir düşüş yaşandı.

2019 yılının ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre ilk el konut satışlarında %22,3 ve ikinci el satışlarda ise %10 gerileme görüldü.

Bir Önceki Yılın Aynı Dönemine Göre İlk El Konut Satışlarında Gerileme GörüldüTaleplerde meydana gelen daralmanın nedeninin ipotekli satışlar olduğu belirtilirken, ipotekli konut satışlarında önceki yılın aynı dönemine göre adet bazında yaklaşık %57,3’lük bir düşüş yaşandığı görüldü. Fakat buna rağmen geride bıraktığımız Mart ayında konut kredisi faiz oranlarındaki azalmanın, ipotekli satışlara olumlu yansıdığı tespit edildi.

İpotekli satışlar haricindeki diğer satışlara bakıldığında ise, yılın ilk çeyreğinde herhangi bir aşağı yönlü harekete rastlanmadı. Taleplerde görülen daralmaların konut fiyatlarını etkilemeye devam ettiği görüldü. Konut fiyat endeks artışında 2018 yılı itibarıyla gözle görülür derecedeki ivme kaybı, 2019’un ilk çeyreğinde de meydana geldi.

Yıl sonundan itibaren %4,48 olan Merkez Bankası konut fiyat endeksi yıllık artışı, Şubat ayında %3,81’e kadar düştü.

Merkez Bankası Konut Fiyat Endeksi Yıllık Artışı Şubat Ayında DüştüYabancılara yapılan konut satışlarında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yaklaşık %81,5’lik büyüme meydana geldi. Fakat bu rakam ile 2018 yılının ikinci yarısındaki ivme yakalanamadı. Toplam satışlar içindeki pay ise, yılın ilk çeyreğinde %3,8 civarında oldu. Yabancılara ilk çeyrekte yapılan konut satışlarında birinci sırada %44,9 ile İstanbul yer aldı. İstanbul’u %19,7 pay ile Antalya takip etti.

Bunlara ek olarak geçtiğimiz günlerde, Gayrimenkul Kıymetler Borsası A.Ş’nin yabancı yatırımcılar tarafından büyük ilgi gördüğü haberi gündem olmuştu. Uluslararası alana açılan Gayrimenkul Kıymetler Borsası A.Ş (GABORAS)’ın, Türkler dışında yabancı yatırımcılardan da talep alma yolunda ilerlediği  ve bu talepleri almaya başladığı öğrenilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum