Yatırım yapmaya başla!

2019’un İkinci Çeyreğinde Gayrisafi Yurt İçi Hasıla Yıllık Bazda %1,5 Azaldı

Türkiye’nin ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde, yıllık bazda %1,5 oranında daralma gösterirken, bir önceki çeyreğe göre %1,2 arttı.
2019’un İkinci Çeyreğinde Gayrisafi Yurt İçi Hasıla Yıllık Bazda %1,5 Azaldı

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH), 2019 yılının ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %1,5 oranında azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rakamlara göre Nisan ve Haziran ayları arasını kapsayan ikinci çeyrek döneminde, üretim yöntemiyle gayri safi yurt içi hasıla tahmini, cari fiyatlarla %15 oranında artış gösterdi ve 1 trilyon 24 milyar 226 milyon TL’ye yükseldi.

Yıllık bazda daralma gösteren GSYH, bir önceki çeyreğe göre %1,2 oranında artış gösterdi.

2. Çeyrek Büyüme2019’un ikinci çeyreğinde, 2018’in aynı dönemine kıyasla zincirlenmiş hacim endeksi bakımından incelendiğinde; tarım sektörü toplam katma değerinde %3,4’lük artış, sanayi sektöründe %2,7 ve inşaatta %12,7 oranında düşüş gözlendi. Hizmet sektörünün katma değerinde ise %0,3 azalma kaydedildi.

Bu veri ile hizmet sektörünün alt kategorileri olan ticaret, yiyecek, konaklama ve ulaştırma sektörlerinin genelinde azalma olmuş oldu. Bir önceki yıla göre azalan GSYH, yılın ilk çeyreğine kıyasla %1,2 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış GSYH de, geçen yılın ikinci çeyreğinde göre %1,4 oranında geriledi.

Söz konusu dönemde gayri safi sabit sermaye oluşumunda %22,8’lik azalma kaydedildi.

Katma Değer İçindeki PayıNisan-Haziran ayları arasında yerleşik hanehalklarının ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamaları, geçen yılın aynı dönemine göre %1,1 geriledi. Aynı dönem için kıyaslama yapıldığında, devletin nihai tüketim harcamaları %3,3 artış gösterdi. Mal ve hizmet ihracatında %8,1’lik artış, ithalatında ise %16,9’luk düşüş oldu.

İkinci çeyrekte işgücü ödemeleri bir önceki yılın ikinci çeyreği ile karşılaştırıldığında %21,1 artarken, bunun karma gelir seviyesi %9,9 artış gösterdi. İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla gayri safi katma değer içindeki payı, bir önceki yıla göre artış göstererek %35,6’dan %37,1’e çıktı. Öte yandan net işletme artığı/karma gelirin payı %47,2’den %44,6’ya geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum