Yatırım yapmaya başla!

2019 Yılına Yönelik Hazine Finansman Programı Yayımlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2018 yılındaki gelişmelerin değerlendirildiği ve 2019 yılına dair planların paylaşıldığı Hazine Finansman Programı'nı yayımladı.
2019 Yılına Yönelik Hazine Finansman Programı Yayımlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2018 yılı gelişmeleri ve 2019 yılına yönelik Hazine Finansman Programı‘nı yayımladı. Bakanlık, gelecek yıl için 164,6 milyar lirası iç borç, 60,2 milyar lirası dış borç olmak üzere toplamda 224,8 milyar lira tutarında borç servisi yapılmasının öngörüldüğünü açıkladı.

Yeni Ekonomi Programı (YEP) ve Merkezi Yönetim Bütçesi öngörüleri esas alınarak hazırlanan programda, 2017 yılında 71,2 ay olan nakit iç borçlanmanın ortalama vadesinin Ocak – Ekim 2018 döneminde 63 ay olarak gerçekleştirildiği bilgisi verildi.

Sabit getirili Türk lirası cinsi iç borçlanmanın ortalama maliyetinin Ocak – Ekim döneminde %17,3 seviyesinde gerçekleştiği belirtildi.

Söz konusu oran 2017 yılında %11,4 seviyesinde gelmişti. Yatırımcı tabanının genişletilmesi ve borçlanma araçlarının çeşitlendirilmesi amacıyla, ilk olarak 2012 yılında ihraç edilen ve 2013 yılından itibaren yurt içi piyasada düzenli ihracına başlanan kira sertifikalarının ihracına bu yıl da devam edildiği söylendi.

Şubat, Haziran ve Eylül aylarında iç piyasada toplamda 4 milyar lira düzeyinde kira sertifikasının ihraç edildiği belirtildi. Yurt içinde ihracı yapılan kira sertifikalarının çeşitliliğini artırma ve sağlıklı bir verim eğrisi oluşturma amacıyla vadelerinin uzatılmaya devam edildiği, bu doğrultuda Haziran ayında TÜFE’ye endeksli 5 yıl vadeli TL cinsi kira sertifikasının ihracının gerçekleştiği ifade edildi.

2018 yılının Nisan Ekim aylarında toplamda 4 ton altın karşılığı senet ihraç edildi.

Bunun 1,6 tonunun altın tahvili, 2,4 tonunun altına dayalı kira sertifikası olduğu belirtildi. Bunun yanında borç stokunun itfa profilini düzenlemek ve devlet iç borçlanma senedi ikincil piyasa likiditesini artırmak amacıyla, 2016 yılının Mart ayında başlanan düzenli geri alım ihalelerine bu yıl da devam edildiği yazıldı. 2018’in başından bu yana toplamda 1,6 milyar lira net tutar geri alındığı, 2018 yılının kalan döneminde iç borç serisini tutarının gerçekleştirilebilecek geri alım miktarına bağlı olarak değişiklik gösterebileceği söylendi.

2019 yılında 118,1 milyar lirası anapara, 106,7 milyar lirası faiz olmak üzere 224,8 milyar liralık borç servisinin gerçekleştirileceği belirtildi.

Hazine Finansman Programı’na göre önümüzdeki yıl borç servisinin 164,6 milyar lirasının iç borç, 60,2 milyar lirasının dış borç servisi olarak yapılması öngörüldü. İç borç servisinin 132,8 milyar liralık kısmının piyasaya yapılacak ödemelerden, 31,8 milyar liralık kısmının kamu kurumlarına rekabetçi olmayan teklif yoluyla gerçekleştirilen satışların ödemelerinden oluşmasının planlandığı ifade edildi.

Bunun yanında 2019 yılındaki finansman ihtiyacının 25,8 milyar liralık bölümünün nakit bazlı faiz dışı denge, özelleştirme gelirleri, 2B satış gelirleri, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan aktarılacak kaynaklarla devirli ve garantili borç geri dönüşlerinin kasa/banka kullanımı sonucu elde edilebilecek borçlanma dışı kaynaklarla karşılanmasının beklendiği bildirildi.

Stratejik ölçütler çerçevesinde yürütülen borçlanma politikası sonucu kamu borç stoku, döviz kur, faiz ve likidite risklerine karşı hassasiyet azaltıldı.

2019 yılında borçlanmanın ağırlıklı olarak Türk lirası cinsinden gerçekleştirilmesi, piyasa çeşitliliğinin sağlanması amacıyla uluslararası piyasalarda doların diğer ülke paraları cinsinden ihraç yapılması, faiz gelirlerinin optimal şekilde yönetilmesine uygun enstrüman ve vade bileşimi dikkate alınarak gelecek 12 ayda faizi yenilenecek senetlerle vadesine 12 aydan az kalmış senetlerin payının belirli bir seviyede tutulması, nakit ve borç yönetiminde oluşabilecek likidite riskinin azaltılması amacıyla güçlü nakit rezervi ayrılması unsurlarının öne çıktığı bildirildi.

2017 yılının Ekim ayında başlanan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihraçlarına 2019 yılında da devam etmesinin planlandığı, TL cinsinden kira sertifikalarının Şubat, Haziran, Ağustos ve Kasım aylarında ihraç edilmesinin öngörüldüğü söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum