Yatırım yapmaya başla!

2019 Eylül’de İnşaat Malzemeleri İhracatı Aylık Bazda %4,1 Arttı!

Türkiye'nin gerçekleştirdiği inşaat malzemeleri ihracatı Eylül'de Ağustos'a kıyasla %4,1 arttı ve 1,89 milyar dolar seviyesine yükseldi.
2019 Eylül’de İnşaat Malzemeleri İhracatı Aylık Bazda %4,1 Arttı!

“İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Eylül 2019” sonuçları ilan edildi. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan söz konusu veriler, inşaat malzemeleri dış ticaret endeksinin bu yılın Eylül ayında tüm göstergeler yönünden bir önceki ay olan Ağustos’a göre daha yüksek seviyede kaydedildi.

İnşaat sektörü son 2 ay içinde faaliyetlerine hız kazandırdı ve 2 yıl gibi uzun bir sürenin ardından ilk kez üst üste canlandı. Fakat yaz ayları geneli boyunca sıcak havalar nedeniyle inşaattaki çalışma gün sayısında gerilemeler meydana geldi.

Bu durum hem üretimi hem de ihracatı negatif etkiledi. Fakat Eylül ayında inşaat çalışma gün sayıları normale döndü ve böylelikle inşaat malzemeleri sanayisinde ihracat artışı yeniden hız kazandı.

Bu yılın Eylül ayında ihracat malzemeleri ihracatı bir önceki ay olan Ağustos’a kıyasla %4,1 arttı ve 1,89 milyar dolar seviyesine yükseldi. Miktar bazındaki ihracat ise %9,6 yükselerek 4,75 milyon ton olarak kaydedildi. Bu rakam 2019 yılı içindeki en yüksek ikinci aylık ihracat oldu.

Miktar Bazındaki İhracat ArttıEylül’de meydana gelen söz konusu bu artışla birlikte İhracat Değer Endeksi 2018 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında 1,65 yükseldi. Aynı dönemde İhracat Birim Fiyat Endeksi de yükseldi.

İnşaat malzemeleri sektöründe miktar bazındaki en fazla aylık ihracat Mayıs ayında 2,2 milyar dolar tutarında ve 5,36 milyon ton seviyesinde kaydedilmişti.

İhracat birim fiyatları Ağustos’ta 0,38 dolar idi. Bu rakam Eylül ayı geldiğinde 0,40 dolara çıktı. 2018 yılının Eylül ayında ise 0,54 dolardı. Bu durum dikkate alındığında ihracat birim fiyatları Eylül’de yıllık bazda gerileme gösterdi.

Eylül ayında 182,6 bin ton olarak kaydedilen ithalat, aylık bazda düşük bir rakama işaret etti. Yapılan ithalat tutarı bu yılın Ağustos ayında 486 milyon dolar iken rakam Eylül’de 539 milyon dolar oldu. Kilogram başına Ağustos’ta 3,01 dolar olan ithalat birim fiyatı, Eylül’de 2,95 dolara geriledi.

İhracat değer bazında incelendiğinde, Eylül ayında 8 alt ürün grubunun 7’sinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla bu yıl artış gözlendi.

7 Ürün Grubu Değer Bazında Artış GösterdiSöz konusu dönemde ihracat değer artışının en fazla olduğu yapı %27 ile prefabrikler ve %20,4 ile mineral ürünlerde kaydedildi. İhracatında değer olarak düşüş tespit edilen alt sektör ise %9,7 ile demir-çelik ürünleri oldu.

8 alt ürün grubunun 7’si Eylül’de ihracat birim fiyatlarında geçtiğimiz yılın Eylül ayına kıyasla düşüş kaydetti. Fiyat düşüşleri çoğunlukla iki haneli rakamlarda meydana geldi. Yalıtım malzemeleri, ihracat birim fiyatını artıran sektör olurken rakam %7,2 oldu.

Mineral ürünlerin ihracat birim fiyatlarındaki düşüş %25 olurken, ağaç ve ahşap ürünlerinin düşüş oranı %17,1’e işaret etti. Miktar olarak ihracat alt sektörlerin tamamında yükseldi. Mineral ürünleri %60,2 ile en yüksek ihracat miktar artışını gerçekleştirirken, ardından %38,9 ile ağaç ve ahşap ürünleri geldi. Prefabrik yapılardaki ihracat miktar artışı ise %32,8 oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum