Yatırım yapmaya başla!

2019’da En Fazla Kazandıran Emtia Ürünü %53’le Paladyum Oldu

Geçen yıl getirilen emisyon standartlarının araçlara daha fazla katalitik konvertör takılmasına sebep olması paladyum ihtiyacını artırırken, fiyatlar yıllık %53 artış gösterdi.
2019’da En Fazla Kazandıran Emtia Ürünü %53’le Paladyum Oldu

ABD ile Çin arasındaki ticaret çekişmesi, 2019 yılına damgasını vuran en önemli olay oldu. Dünyanın en büyük ekonomilerine sahip olan bu ülkelerin karşılıklı olarak getirdiği vergi tarifeleri, korumacılık politikalarını artırırken, jeopolitik risklerin yükselmesi yatırımcıların yön arayışına girmesine sebep oldu.

Güvenli liman varlıklarına yönelen yatırımcılar değerli metallerin fiyatlarını yükseltirken, emtia piyasasında da genel olarak bir artış kaydedildi. Ticaret savaşının yanında, gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının faiz indirimleri ve dolar endeksinin çok fazla hareketlilik göstermemesi gibi etkenlerle emtia fiyatlarında artış kaydedilirken, yatırımcısına en fazla kazandıran paladyum oldu.

18 ürünün işlem gördüğü emtia grubunda en fazla kazandıran %53 ile paladyum olarak öne çıktı.

Paladyum %53 Kazandırdı2019 yılında 18 emtia arasında 13 tanesi kazandırdı, 5 tanesi yatırımcısına kaybettirdi. Paladyum en çok kazandıranlarda ilk sırada yer alırken, onu sırasıyla %30,1 ile nikel, %37,3’le kahve, %23,3’le Brent petrol, %21,3’le platin, %18,4’le altın, %15,5’le gümüş, %11,6 ile şeker izledi.

Daha az oranda kazandıran diğer emtialar ve getiri oranları ise buğdayda %11, soya fasulyesinde %6,8, kakaoda %5,1 ve mısırda %3,4 artış şeklinde oldu. Analistler dizel emisyon skandalından sonra getirilen standartların paladyum fiyatlarının yükselmesine sebep olduğunu belirtiyor. ABD, Çin ve Avrupa’da katı emisyon standartlarının getirilmesinin, araçlara daha fazla katalitik konvertör takılacağı anlamına gelmesi, paladyum piyasasının da hareketlenmesini sağladı.

Uzmanlar uzun zamandır paladyumda talebin arzdan fazla olduğunu, emisyon standartlarının getirilmesinin ardından doğan talep artışının sadece arzdaki düşük büyüme ile dengelendiğini belirtti. Bu gelişmenin ise orta vadede fiyatları desteklediği kaydedildi. Paladyumun onsu TSİ 11:37’de 2077.05 dolardan işlem görüyor.

2019’da en az kazandıran mısır, Haziran ayındaki olumsuz hava koşullarının etkisiyle 5 yılın en yüksek seviyesini görmüştü.

Mısır 2019 GetirisiGeçtiğimiz yıl yaz aylarında ABD’de yağışların çok fazla olması, mısırda verimi düşüreceği endişesini doğurmuştu. Bu endişe ise fiyatları destekleyerek, 5 yılın en yüksek seviyesine çıkmasını sağlamıştı. Olumsuz hava koşulları hem ekimi hem de ürünün gelişimini engellerken, stokların azalacağı endişesi de fiyatları destekledi.

2019 yılında yatırımcısına en fazla kaybettiren emtia ürünü %23,2 ile doğal gaz oldu. Bu düşüşe yol açan esas etken ise aşırı arz fazlasıyla, stokların artmasıydı. Yatırımcısına kaybettiren diğer emtia ürünleri ve düşüş oranları; çinkoda %9,9, kurşunda %5,6, alüminyumda %5 ve pamukta %4,4 şeklinde gerçekleşti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum