Yatırım yapmaya başla!

2019’un Ekim Ayı İhracat-İthalat Rakamları GTS ve ÖTS Sistemlerine Göre Değerlendirildi

Ticaret Bakanı Pekcan tarafından 2019'un Ekim ayına ilişkin ihracat-ithalat verileri açıklandı. Buna göre Genel Ticaret Sistemi'ne (GTS) göre ihracatta 2018'in aynı ayına kıyasla %1,53 azalış, ithalatta ise %10,79 artış meydana geldi.
2019’un Ekim Ayı İhracat-İthalat Rakamları GTS ve ÖTS Sistemlerine Göre Değerlendirildi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından Türkiye’nin 2019 yılının Ekim ayına ilişkin ihracat ve ithalat rakamları açıklandı. Bakanlığın resmi olmayan geçici dış ticaret verilerinden ulaşılan sonuçlar, Genel Ticaret Sistemi (GTS) verileri baz alınarak hesaplandı ve buna göre Türkiye’nin Ekim ayı ihracatında azalış, ithalatında artış meydana geldi.

Açıklanan rakamlar Ekim’de Türkiye’nin ihracat faaliyetlerinin 2018 yılının aynı ayına kıyasla %1,53 oranında azalarak 16 milyar 336 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini gösterdi. Aynı dönemdeki ithalat ise yine 2018’in aynı dönemine göre %10,79 arttı ve böylelikle 18 milyar 179 milyon dolar olarak kaydedildi.

Özel Ticaret Sistemi’nin (ÖTS) hazırladığı verilere göre ise bu yılın Ekim ayındaki ihracat 2018’in aynı ayıyla kıyaslandığında %0,1 azaldı ve 15 milyar 661 milyon dolar seviyesinde kaydedildi. Aynı veriler ithalatın ise %7,79 artarak 17 milyar 434 milyon dolara çıktığını söyledi.

Belirtilen dönemdeki dış ticaret açığı GTS verilerine göre %1116 artışla 1 milyar 843 milyon dolar olarak belirlenirken; ÖTS verilerine göre %256,43 artarak 1 milyar 772 milyon dolar olarak belirlendi.

Dış Ticaret Açığı ArttıAynı dönemdeki dış ticaret hacmi rakamları da yine GTS ve ÖTS verilerine göre farklılık gösterdi. GTS’ye göre dış ticaret hacmi %4,6 arttı ve 34 milyar 515 milyon dolar oldu. ÖTS’ye göre ise %3,9 artarak 33 milyar 95 milyon dolar seviyesine yükseldi.

GTS’ye göre ihracatın ithalatı karşılama oranı 2018 yılının Ekim ayında %101,1 düzeyindeyken bu yılın aynı ayında %89,9 seviyesine geriledi. ÖTS’ye göre ise aynı rakam geçtiğimiz yıl Ekim’de %96,9 iken bu aradan geçen 1 yılda %89,8’e geriledi.

GTS’nin verilerine göre “ham madde (ara mallar) grubunda 7 milyar 500 milyon dolarlık, “tüketim malları” grubunda 6 milyar 944 milyon dolarlık ve “yatırım (sermaye) malları grubunda ise 1 milyar 777 milyon dolarlık ihracata imza atıldı.

ÖTS’nin verilerine göre ise bu yılın Ekim ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ürün grubu “ham madde (ara mallar)” olurken rakam 7 milyar 124 milyon dolara işaret etti. Bu ürün grubunu sırasıyla “tüketim malları” 6 milyar 723 milyon dolarla takip ederken, “yatırım (sermaye) malları” 1 milyar 701 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

GTS’nin verileri Ekim’de en fazla ihracat yapılan bölüm 2 milyar 480 milyon dolarlık tutarla motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler, diğer kara taşıtları olarak kaydedildi.

Ekim'de En Fazla Motorlu Taşıt İhracatı GerçekleştirildiBunun ardından kazanlar, makineler, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler 1 milyar 593 milyon dolarla geldi. Elektrikli makine ve cihazlar, televizyon, görüntü-ses kaydetme-verme cihazları ise en fazla ihracat yapılan ürün grupları arasında 895 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

ÖTS verileri de tıpkı GTS gibi Ekim’de en fazla ihracat yapılan sektörün motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler, diğer kara taşıtları olduğunu gösterirken rakam 2 milyar 416 milyon dolara işaret etti. Ardından 1 milyar 493 milyon dolarla kazanlar, makineler, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, son olarak da 840 milyon dolarla örme, giyim eşyası ve aksesuarı ürün grubu geldi.

Belirtilen dönemde en fazla ithalat gerçekleştirilen fasıl hem GTS hem de ÖTS’ye göre mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler olarak belirlendi. Bu grubun GTS’deki tutarı 3 milyar 296 milyon dolar, ÖTS’ye göre ise 3 milyar 170 milyon dolar olarak belirlendi.

GTS’ye göre yılın bu döneminde en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkelerde Almanya 1 milyar 490 milyon dolarla ilk sırada yer aldı. Almanya’yı İngiltere 982 milyon dolarla izleken, Irak 978 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı. İthalatın en fazla yapıldığı ülkelerde 1 milyar 817 milyon dolarla Rusya başı çekti. Burayı Çin 1 milyar 764 milyon dolarla izlerken, Almanya 1 milyar 627 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

Konuşması sırasında Ticaret Bakanı Pekcan, Türk Eximbank tarafından KOBİ’lere ve ileri teknoloji ürün üretimi yapan firmalara kullandırılan TL kredilerindeki faiz oranının bugünden itibaren %8,79 seviyesine indirildiğini müjdeledi. Ardından ihracatta yakalanan ivmenin Türkiye’ye, ekonomiye ve ihracatçılara güven verdiğini ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum