Yatırım yapmaya başla!

Ölmekte Olan Bir Irkın Son Savaşçısı: “Aston Martin Valkyrie”

Aston Martin'in belki de atmosferiğin son ve en sağlam tipini bizlere Valkyrie ile gösterdi.
Ölmekte Olan Bir Irkın Son Savaşçısı: “Aston Martin Valkyrie”

Aston Martin, geçtiğimiz sene Red Bull Racing ile birlikte dünyayı alt üst edecek bir hiper otomobil yapımında çalışacaklarını bildirmişlerdi. Ve işin başındakilerden birisi de Boğanın tasarımcısı Adrian Newey‘di. Belirli bir süre dijital resimlerdeki farklı yapılarla karşılaşsak da son hali şimdi gördüğümüz gibi olmuştu.

Aston Martin direktörü Valkyrie’nin 2017 yılında %95’lik kısmının bittiği %5‘lik kısmında da mükemmelleştirmeye yönelik bir şeylerin yapıldığını aktarmıştı. İşte o sarsıcı güçler üretecek otomobilin neler yapabileceğini tahmin edeceğimiz motor ve bazı detayları belli oldu. İşte o müthiş Aston Martin hipercar…

Aston Martin Valkyrie’yi ilk önce motor sesiyle tanıyalım.

Valkyrie’yi ilk defa görüyorsanız bir süre sonra alışacaksınız!

Hafiflik ve hız konusu üzerine yoğrulan bir araç için şekiller normal. Formula 1’in caddelere inişi olan Valkyrie, karbon fiber bileşenlerle parçaları bir araya getirildi.

Görünüm sade gibi olsa da Aston Martin’de bir sanat ve müthiş hesaplamalar yatırıyor.

Aracın F1 tarzı karbon tamponu, bütün olarak yapılmamış. Hiper araçların Formula yüzü olan Valkyrie’nin gerçek manada ortası delik!

Dış kısımdan kabin tasarımı hayalet uçağı andırıyor.

Değişik parça şekillerini izleyerek gittiğimiz projede, ufak camlara sahip, rüzgarı delip geçecekmiş gibi duran kapsül tasarımı görmekteyiz.

Zira öndeki o delik haliyle arka kısma uzanıyor.

İlginç bir bilgi olarak; Valkyrie’de gördüğünüz ve aklınızda hafif olarak tasarladığınız parçaların bir kısmı daha da hafifletilmiş. Mesela ön ve arka farları.

Küçük aydınlatmalar özel olarak en hafif olacak şekilde imal edilmiş. Hatta ağır geldi diye logo bile baştan yapılmış. Kısaca hıza etki edecek hiç bir şeye müsade yok.

Kokpitin görünümü bile hafif ve istenilen gibi.

F1 araçlarının full fonksiyonlu direksiyonu, orta bilgi ekranı haricinde yolcu ve sürücü tarafına koyulan ekranlar ise dikiz aynası. Farklı duran bu kabinde hız yapma dışında bir şey olmayacak.

1.000 kg aşağısında olması beklenen Aston Valkyrie süper bir atmosferikle geliyor.

6.5L hacmindeki motor Cosworth tarafından geliştirilmiş. Bu ismi F1 araçları içlerinde çok hissettiler. İleri teknolojide hazırlanan ünite, 1.130 ps güç üretecek.

Yaklaşık olarak V12 1200 nm tork üretebilir. 1 tonluk bir ağırlığı taşıyacak bir 6.5L’yi düşününce kalkış değerini 2.5 civarlarında tahmin ediyoruz.

350 km/h maksimum sürate de gelebilir. Red Bull Racing ile Aston Martin arasındaki akıllara zarar proje resmen uçacak.

Bu araçtan sadece 150 adet üretilecek ve şu anda hepsi satılmış durumda. İngiliz para birimiyle satılacak Valkyrie, 2 milyon Sterlin istendi. Bu araç hakkında sizin yorumlarınız neler olur?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum