Yatırım yapmaya başla!

İhracat Ağustos’ta %1,69 Artarken, Dış Ticaret Açığı %9,88 Azaldı

GTS’ye göre Ağustos ayında ihracat %1,69 artarken, ithalat %0,27, dış ticaret açığı ise %9,88 azaldı. Bakan Pekcan Ağustos rakamlarını değerlendirdi.
İhracat Ağustos’ta %1,69 Artarken, Dış Ticaret Açığı %9,88 Azaldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre hesaplanan, Ağustos ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. 2019 yılının Ağustos ayında ihracatta %1,69 artış, ithalatta %0,27 oranında düşüş olurken, ihracatın ithalatı karşılama oranı %84,7 seviyesine yükseldi. 2018 yılının Ağustos ayında %83,1 olan bu değer, bir önceki ay %82,6 olarak açıklanmıştı.

Ağustos ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine kıyasla %1,69 artışla 13 milyar 150 milyon dolara yükseldi.

Ağustos İhracatBakan Pekcan, Sivas Kongresi’nin 100. yıl dönümü sebebiyle Sivas Kongre ve Etnografya Müzesi’nde düzenlenen basın toplantısında Ağustos ayı dış ticaret verilerini açıkladı. İthalatın %0,27 azalarak 15 milyar 526 milyon dolara gerilediğini belirten Pekcan, dış ticaret açığımızın %9,88 oranında düşüş göstererek 2 milyar 376 milyon dolara gerilediğini söyledi.

Ticaret Bakanlığı’nın yayımladığı verilere göre; Ocak-Ağustos arası dönemde ihracat %2,86 artışla 117,3 milyar dolara yükselerek, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ilk 8 aylık rakamı olarak kaydedildi. Son 12 aylık dönemdeki ihracat %5,56 artarak 180 milyar 122 milyon dolara ulaştı. Geçen yıl 1,9 puan olan ihracatın ekonomik büyümeye net katkısı, 2019 yılının ilk çeyreğinde 12,2 puan seviyesine yükseldi.

Dış ticaret açığı %9,88 azalırken, ticaret hacmi %0,62 artışla 28,7 dolar seviyesinde gerçekleşti.

Dış Ticaret HacmiDış ticaret açığındaki düşüşün dış finansman ihtiyacını azaltarak ekonomiye stratejik bir katkı sağladığını söyleyen Pekcan, yılın ilk 8 ayında dış ticaret açığının 31,1 milyar dolar seviyesine gerilediği belirtti. Kurban Bayramı tatili sebebiyle Ağustos ihracatında daha ılımlı bir artış olduğunu, en fazla ihracat yaptığımız ülkelerin ise Almanya ve İngiltere olduğunu açıkladı.

Söz konusu dönemde Almanya’ya yapılan ihracat %0,95 artarak 1 milyar 210 milyon dolara, İngiltere’ye ise %12,43 artarak 1 milyar 38 milyon dolara yükseldi. Ağustos’ta Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat ise %7,53 oranında artış göstererek 6 milyar 362 milyon dolar seviyesinde kaydedildi. AB’nin Türkiye’nin toplam ihracatından aldığı pay %48,4 oldu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yüksek teknolojili ürünlerin toplam ihracat içindeki payının artırılması gerektiğini yineledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar PekcanTürk ekonomisin uzun yıllardan sonra ilk kez cari fazla verdiğini belirten Pekcan, 29 Ağustos’ta İhracat Ana Planı’nı açıklamıştı. Planın detaylarında 17 hedef ülkenin seçildiği ve bazı sektörlerin ihracattaki payının artırılması gerektiği söylenmişti.

Daha önceki birçok açıklamasında da teknoloji ürünlerinin katma değer açısından önemine değinen Pekcan, Sivas’ta gerçekleştirdiği basın toplantısında da bu söylemlerini yineledi. Dijitalleşmeye, yapay zekaya ve blokzincir gibi teknolojilere ağırlık vererek, yüksek teknolojili ürünlerin ihracattaki payının %3-4 arasına çıkarılması gerektiğinin altını çizdi.

Küresel çapta yaşanan zorlu piyasa koşulları ve bayram tatiline rağmen turizm sektörünün başarılı bir sezon geçirmesi sebebiyle, dış ticaret açığının azaldığını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum