Yatırım yapmaya başla!

2019 Ağustos’ta AVM Perakende Ciro Endeksi %7,8 Artışla 344 Puana Çıktı

2019 yılının Ağustos ayına ilişkin AVM Perakende Ciro Endeksi geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %7,8 oranında arttı ve 344 puana çıktı. Ziyaret sayısında düşüş gözlemlendi.
2019 Ağustos’ta AVM Perakende Ciro Endeksi %7,8 Artışla 344 Puana Çıktı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortak oluşturulan AVM Perakende Ciro Endeksi’nin Ağustos ayına ilişkin rakamları açıklandı. Enflasyondan arındırılmamış söz konusu verilere göre bu yılın Ağustos ayında AVM Perakende Ciro Endeksi 2018 yılının aynı dönemine göre %7,8 arttı ve 344 puan seviyesinde kaydedildi.

Bahsedilen dönemde AVM’de kiralanabilir metrekare başına düşen cirolar İstanbul’da 1502 lira olarak fiyatlanırken, Anadolu’da 1185 bin lira olarak ölçüldü. Türkiye genelinde metrekare verimliliğinin 1312 lira seviyesinde olduğu öğrenildi.

Açıklanan veriler kategorilere göre incelendiğinde metrekare verimliliğinde söz konusu dönemdeki en yüksek artışın yiyecek ve içecekte olduğu ortaya çıktı.

En Yüksek Artış Yiyecek ve İçecek KategorisindeSöz konusu bu kategorinin metrekare verimliliğinde Ağustos ayında 2018’in aynı ayına kıyasla %17,8 oranında artış kaydedildi. Yine bu dönemdeki metrekare verimliliği kategorilere göre incelendiğinde; %15,6 ile ayakkabıda, %12,4 ile hipermarkette, %8,3 ile giyim ve teknolojide ve %1,5 şeklindeki rakamlara ulaşıldı.

Bu yılın Ağustos ayındaki AVM ziyaret sayısı endeksinde 2018’in aynı dönemine kıyasla %2,7 oranında düşüş olduğu tespit edildi. AYD’nin konuyla ilgili açıklamasında söz konusu veriler değerlendirmeye alındı ve bazı noktalara dikkat çekildi.

Ağustos ayında kaydedilen ciro endeksinin %7,8 artışa işaret etse dahi tıpkı bir önceki ayda olduğu gibi enflasyonun altında kaldığı belirtilen açıklamada Ağustos’ta %15,01 olarak açıklanan enflasyon rakamına işaret edildi. Ardından endeks artışının aylık enflasyon rakamının yarısına denk geldiğine vurgu yapıldı.

AYD’nin açıklamasında Ağustos ayındaki AVM verilerinde yaz ayları ve Kurban Bayramı tatilinin etkisi olduğuna yer verilerek bu dönemde insanların AVM’ler yerine açık alanlarda vakit geçirmeyi tercih edildiği belirtildi.

İnsanlar Açık Alanları Tercih EdiyorAVM ziyaretçi sayısında düşüş olsa bile metrekare verimliliğindeki artışa işaret edilen açıklamada yiyecek-içecek ile ayakkabı kategorilerinde enflasyon rakamının üzerinde artış olduğu belirtildi.

Öte yandan AVM Ciro Endeksi verileri bu yılın Temmuz ayında yıllık bazda %13,9 artış kaydetmiş ve 311 puana çıkmıştı. Bu gelişme sektör için iyiye işaret ederken Temmuz ayı enflasyon rakamı olan %16,5’in altında kalması dikkat çeken detaylardan biri olarak kaydedilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum