Yatırım yapmaya başla!

2019 Yılında ABD – Türkiye Ticari İlişkilerinin Artacağı Öngörülüyor

Türk-Amerikan İş Adamları Derneği Başkanı Ali Osman Akat, 2018 yılının ABD ve Türkiye ilişkileri açısından olumsuz geçtiğini fakat gelecek yıl iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin artacağını dile getirdi.
2019 Yılında ABD – Türkiye Ticari İlişkilerinin Artacağı Öngörülüyor

Türk-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA-AmCham) Başkanı Ali Osman Akat, Türkiye’nin ABD için güvenli bir yatırım merkezi olacağını, 2019 yılında iki ülke arasında ticari ilişkilerin artacağını söyledi.

Sinyallerin bu beklentiyi yükselttiğini dile getiren Akat, Türkiye’nin ABD’ye olan ihracatında artış olacağını belirtti. Bu yılın iki ülke ilişkileri açısından hiç de kolay bir yıl olmadığını, önce vize sorunu daha sonra da rahip Brunson olayı ile diplomatik ilişkilerin iyice gerildiğini ifade etti.

Ali Osman Akat, ABD’nin uçsuz bucaksız bir pazar olduğunu söyledi.

Türkiye ile arasındaki ticari ilişkiler, sermaye hareketleri ve yatırımların karşılıklı olarak büyük bir potansiyel taşıdığını belirten Akat, dünyanın 80 trilyon dolarlık bir ekonomiye sahip olduğunu ve bunun içinde ABD’nin payının %25 olduğunu dile getirdi.

4 trilyon dolarlık dış ticarette ise Türkiye’nin payının %0,5 olduğunu, Türk ihracatçılar olarak bu oranı artırmamız gerektiğini ifade etti. ABD’li firmaların gelecek yıl ülkemize ciddi yatırımlar yapmalarını beklediklerini, bundan sonra da işbirliğimize kaldığımız yerden devam edilmesinin iki ülkenin kendi elinde olduğunu sözlerine ekledi.

ABD’nin Çin mallarında gümrük vergilerinin yükselmesinin Türkiye için açık ticaret ortamı olduğunu belirtti.

Türkiye’nin bu yaptırımları en iyi seviyede kullanabilecek durumda bir ülke olduğunu anlatan Akat, ABD yatırımcılarının Çin’de üretim yapıp bu ürünleri ABD pazarına sunduğunu ve yatırımların lokasyonlarını değiştirme durumlarına geldiği için güvenli liman arayışı olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin bu şansı çok iyi değerlendirmesi gerektiğini, ABD için bir yatırım merkezi olacağına inandığını sözlerine ekledi. 2019 yılında Türkiye ile ABD arasındaki ticari ilişkilerin karşılıklı olarak artacağını söyleyen Akat, sinyallerin buna işaret ettiğini dile getirdi. Başkan Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararının da tansiyonu iyice düşüreceğini ve olumlu gelişmeler yaşanmasına imkan sağlayacağını yorumladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum