Yatırım yapmaya başla!

2019’un 9 Ayında Konaklama Yatırımları %7,5 Artarken, Proje Sayıları Geriledi

Türkiye Otelciler Birliği'nin (TÜROB) yaptığı araştırma, konaklama sektörüne yapılan yatırımların 2019'un 9 ayında %7,5 arttığını ortaya koydu.
2019’un 9 Ayında Konaklama Yatırımları %7,5 Artarken, Proje Sayıları Geriledi

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Ticaret Bakanlığı’na ait 2019’un Eylül ayına ilişkin verilen yatırım teşvik belgeleri verilerini derledi. TÜROB’un bu araştırması, konaklama sektörüne ilişkin rakamları değerlendirme olanağı sundu. Söz konusu araştırmaya göre bu yılın 9 ayında Türkiye’nin konaklama sektörüne yaptığı yatırım tutarı %7,5 yükselirken, aynı dönemdeki proje sayısında düşüş meydana geldi.

Türkiye’nin konaklama sektörüne ilişkin yatırım talebinde İstanbul ve Antalya lider konumunda bulunuyordu. Gelenek aynı şekilde devam etti ve iki şehrin yatırımlardaki ağırlığı 9 ayda devam etti.

İstanbul ve Ankara En Fazla Yatırımı YaptıVeriler, bu yılın Ocak-Eylül döneminde Türkiye’de 27 farklı şehirde toplamda 17 bin 942 yatak kapasiteli 73 yeni otel projesine teşvik belgesi verildiğini gösterdi. Yapılması planlanan yeni projelere ayrılan yatırım tutarı ise 2 milyar 322 milyon TL olarak belirlendi.

2018 yılının 9 aylık döneminde 47 ilde toplamda 2 milyar 158 milyon TL’lik toplam 20 bin 691 yatak kapasiteli 134 farklı projeye ilişkin başvuru alındığı kayıtlara geçmişti. Bu durum dikkate alındığında 1 yıl içinde yatırım tutarında %7,5 artış olurken, proje sayısında %45 düşüş gözlendi.

Bu yılın 9 ayında teşvik belgesi alan yerler incelendiğinde, 23 adet 3 yıldızlı otelin ilk sıraya yerleştiği görüldü.

23 Adet 3 Yıldızlı Otel İlk SıradaKapasite bakımından ise 5 yıldızlı 10 bin 436 adet otel ilk sıradaki yerini aldı. Sektör yatırımında liderliği elden bırakmayan Antalya, bu yıl 9 ayda 16 adet otel projesinde yer aldı ve 816 milyon TL’lik tutar ile yine ilk sırada bulundu. Toplamda 192 milyon TL yatırım tutarı ve 10 proje ile ikinci sırada yer alan İstanbul’u, 129 milyon TL ve 9 proje ile Muğla izledi.

Karadeniz Bölgesi, konaklama sektörü yatırımlarında geçtiğimiz ilk 2 yıl öncü olmuştu. Bu yılın bahsedilen döneminde bölgede başta Trabzon’a yapılan yatırımlar geriledi. 2018 yılı boyunca 12 proje ile en fazla konaklama yatırımı yapılan üçüncü şehir konumunda bulunan Trabzon’un bu yılın 9 ayında yalnızca 3 adet yatırım başvurusu alması dikkat çekti.

Sakarya, 9 ayda 4 proje ile listeye adını yazdırırken, 2018 yatırımlarında oldukça başarılı olan Van’da gerileme meydana geldi. Van’da bu dönemde yalnızca 2 adet proje başvurusu alındı.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin, sektörün yatırımlarında bu dönem ciddi gerilemeler olduğuna işaret etti. Yatırımlarda başarıyı elden bırakmayan İstanbul, Antalya ve Muğla’da yeni yatırımların yanı sıra yenilik yapmaya yönelinmesi gerektiği konusunda uyardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum