Yatırım yapmaya başla!

2019’un 8 Ayında Türkiye’ye Yapılan Yabancı Yatırımlar 4 Milyar Doları Aştı!

2019 yılının Ağustos ayı bitiminden itibaren Asya bölgesinden Türkiye'ye yapılan yatırımların tutarı 1,7 milyar dolara ulaştı.
2019’un 8 Ayında Türkiye’ye Yapılan Yabancı Yatırımlar 4 Milyar Doları Aştı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden edinilen bilgiye göre, 2019 yılının Ocak-Ağustos döneminde Türkiye’ye yapılan doğrudan yapılan yabancı sermaye yatırımlarının tutarı 4 milyar 282 milyon dolar seviyesinde ölçüldü. Ulaşılan bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %11 artışa işaret etti.

Bu yılın Ağustos sonu itibarıyla Türkiye’ye yapılan doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının tutarı bölgelere göre değişiklik gösterdi.

Tutarlar Bölgelere Göre DeğiştiSöz konusu dönemde Türkiye’ye Avrupa’dan 2,3 milyar dolar, Asya’dan 1,7 milyar ve diğer bölgelerden ise 0,3 milyar dolarlık doğrudan sermaye yatırımı yapıldığı tespit edildi. Asyalı yerleşiklerin yatırımlarında ise %91,3 oranında artış olduğu tespit edildi.

Yatırım tutarları bölgelere göre incelendiğinde, yılın 8 aylık döneminde 2 milyar 252 milyon dolarla Avrupa, en fazla yatırımın olduğu yer olarak belirlendi. Türkiye’nin Asya’dan 1 milyar 693 milyon dolar, Amerika’dan 306 milyon dolar ve Afrika’dan 31 milyon dolar tutarında doğrudan yatırım çektiği öğrenildi.

Bu dönemde Türkiye’ye gerçekleştirilen doğrudan yatırımlarda Avrupalıların payı %52,6 olarak ölçülürken, Asyalıların %39,5, Amerikalıların %7,2 ve Afrikalı yatırımcıların %0,7 seviyesinde ölçüldü. 2018 yılının Ocak-Ağustos döneminde Türkiye 2,7 milyar Avrupa’dan, 885 milyon Asya’dan, 227 milyon Amerika’dan ve 1 milyon dolar Afrika’dan yatırım çekmişti.

Ulaşılan rakamlar Ağustos sonunda Asyalı yatırımcıların Türkiye’ye gerçekleştirdiği doğrudan yatırımların 2018’in aynı dönemine oranla %91 arttığını söylüyor. Söz konusu dönemde Avrupa’dan gelen yatırımlarda ise %16,8 azalış tespit edildi.

Asyalı Yatırımcılar Tutarı ArtırdıAsya bölgesi bu sayede, Türkiye’ye yatırım yapmada uzun süredir lider konumda olan Avrupa ile arasındaki farkı önemli ölçüde azaltmış oldu. Bu yılın Ağustos ayı sonundan itibaren Türkiye’nin en fazla doğrudan yatırım çektiği ülkeler İngiltere, Katar, Azerbaycan, Hollanda ve Japonya olarak belirlendi.

İngiltereli yerleşiklerin Türkiye’ye yaptığı yatırım tutarı 696 milyon dolar olurken, bu rakam doğrudan yatırımlar toplamının %16,3’üne denk geldi. Ayrıca 569 milyon Katar’dan, 564 milyon Azerbaycan’dan, 458 milyon Hollanda’dan ve 304 milyon dolarlık yatırım Japonya’dan yapıldı.

İtalya, yılın bahsedilen döneminde doğrudan yatırımların miktar bazında en fazla düşüşün görüldüğü ülke olarak kaydedildi.

En Fazla Düşüş İtalya'daYatırım için Türkiye’yi tercih eden İtalyalı yerleşiklerin tutarı 2018 yılının aynı dönemine göre 394 milyon dolar düştü. Avusturya’dan geçen doğrudan yatırımların miktarı 384 milyon dolar ve Lüksemburg’dan gelenlerde 216 milyon dolar düştü.

Ağustos sonundan itibaren yurt dışında yaşayan yerleşiklerin Türkiye yatırımlarındaki en büyük paya sahip olan sektör toptan ve perakende olarak belirlendi. Bu sektöre yapılan yatırımların tutarı belirtilen dönemde 721 milyon dolar olurken, bu rakam toplam yatırımların %16,8’i olarak belirlendi.

Sıralamada toptan ve perakende ticaret sektörünün ardından kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı 421 milyon dolarla ikinciliğe yerleşti. Kimyasal ürünler imalatı 419 milyon dolarla üçüncü sırada, holding faaliyeti şirketleri 410 milyon dolarla dördüncü sırada yer aldı.

Yılın 8 aylık döneminde ana sektör grupları içinde 2,8 milyar dolarla en fazla yatırımı hizmetler sektörü aldı. Sınai sektörünün çektiği yatırım tutarı 1,5 milyar dolar olarak belirlendi.

Yine aynı dönemdeki doğrudan yatırım miktarlarında en fazla azalmanın görüldüğü sektör 647 milyon dolarla elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı olarak belirlendi. İnşaat sektörü, yatırımlarda en fazla artışın görüldüğü sektör olarak 347 milyon dolarla lider oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum