Benzin ve Motorin Perşembe’den İtibaren Zamlanıyor!

Geçen haftaki Brent petroldeki artış, bu Perşembe'den itibaren motorin ve benzin litre fiyatlarına zam olarak yansıyacak!

Türkiye’de dahil farklı bölgelerin akaryakıt fiyatlarını belirleyen Brent petrolde yine dalgalanmalar söz konusu. Belirli bir zaman diliminde petrol fiyatları düşüşe geçmişti. Brent petroldeki varil fiyatlarının aşağıya çekilmesi ülkemizde de yoğun şekilde hissedilmişti. Ortalama benzin ve motorinde 1 TL’lik bir düşüş kaydedilmişti.

Geçen senenin Haziran ayından beri Türkiye’de, akaryakıtın olduğu noktada tutulabilmesi ve halka yansıtılmaması için zamlar ÖTV payından karşılanmıştı. Böylelikle gelen zamlar, pompa fiyatına yansıtılmamıştı. Ancak Brent petrol varil fiyatlarının ani yükselişi ile Perşembe’den itibaren motorin ve benzin zamlı alınacak. İşte detaylar…

10 Ocak Perşembe günü gelecek zam miktarı 10-15 kuruş civarlarında.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları sonucunda benzinin varili 85 dolar düzeyini aşmıştı. İstisnaların açıklaması ardında da hızlı şekilde 50 dolar seviyelerine gelmişti. Gelen yeni haberde Brent’te giden ters durumlar neticesinde uluslararası piyasalarda motorin ve benzinin fiyatları yükseldi. Bu sebebten dolayı da en geç Perşembe günü 10 ile 15 kuruş arasında akaryakıtta artış olacağı söylendi.

Bir süredir verdiğimiz indirim haberlerinden sonra 2019 yılının ilk zam olayı da duyurulmuş oldu. Ortalama olarak benzin 6 TL‘yi aşacak gibi gözüküyor. Motorinin de ortalama olarak 5.80 TL civarlarına gelmesi bekleniyor!

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı