Yatırım yapmaya başla!

2019’un 10 Ayında 79,3 Milyar Kilovatsaat Elektrik Üreten HES’ler Rekor Yakaladı!

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, 2019'un 10 aylık döneminde hidroelektrik santrallerinde üretilen elektriğin 79,3 milyar kilovatsaate ulaştığını ve bunun bir rekor olduğunu açıkladı.
2019’un 10 Ayında 79,3 Milyar Kilovatsaat Elektrik Üreten HES’ler Rekor Yakaladı!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından Türkiye’nin enerji sektörüne ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı. Pakdemirli, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından işletmeye alınan Hidro Elektrik Santralleri’nin (HES) enerji üretim kaynakları arasında önem ve kapasite açısından ikinci sırada yer aldığını belirtti.

Boşa akıtılarak israf edilen suların gücünü Türkiye ekonomisine faydalı bir şekilde kazandırmak için çeşitli faaliyetler yürütüldüğünü açıklayan Pakdemirli, bu kapsamda enerji sektörüne sürekli yatırım yaptıklarını belirtti. Ardından temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağı üretme konusunda oldukça başarılı olan HES projelerinin Türkiye için mecburi bir durum olduğunu açıkladı.

DSİ Genel Müdürlüğü ve özel sektörün katkıları ile Türkiye’de faaliyetlerine başlayan HES’ler sayesinde 2019 yılının Ocak-Ekim dönemleri itibarıyla 79,3 mişyar kilovatsaat elektrik üretimi yapıldığı öğrenildi.

HES'ler Türkiye'de Faaliyetlerine BaşladıPakdemirli, 2016 yılında HES’lerin en fazla 67,2 milyar kilovatsaat elektrik üretimine imza attığını anımsatarak 2019’da kaydedilen bu rakamla rekor kırıldığını ifade etti. Yapılan yatırımların katkılarıyla 10 ayda üretimi yapılan 79,3 milyar kilovatsaat elektriğin ülke ekonomisine sağladığı katkının 19,8 milyar lira tutarında olduğunu açıkladı.

Elektrik üretimi yapılan kaynak kullanımları hakkında bilgi veren Pakdemirli; kömürün %36,3, HES’lerin %31,5, doğal gazın %17,3, rüzgar enerji santrallerinin %7,3, güneş enerji santrallerinin %7,3, güneş enerji santrallerinin %3,4 ve son olarak jeotermal enerji santrallerinin %2,6 payı olduğunu açıkladı. Bu verilere göre kömür, en fazla elektrik üretimi yapılan kaynak olarak öne çıktı.

Pakdemirli, Türkiye’nin enerji ithalatı konusunda aktif bir ülke olduğunu söylerken bu sektörde dışa bağımlı olduğumuzu hatırlattı.

Pakdemirli Enerji İthalatı Açıklaması Bu noktada sahip olunan enerji kaynaklarını değerlendirmek gerektiğine dikkat çeken Pakdemirli, HES’lerin dış ticaret açığına olumlu katkı sağladığını söyledi.

Öte yandan 553 HES’in bu zamana kadar verdiği hizmette 17 yıl içinde toplamda 667 milyar kilovatsaatlik elektrik üretimine imza atıldı. Aynı süre içerisinde Türkiye ekonomisine katkısı ise 174 milyar lira olarak kaydedildi.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Türkiye’nin enerji sektöründe dışa bağımlılığını azaltmak için yerli kaynak kullanımına yönelmesi gerektiğine dikkat çekmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum