Yatırım yapmaya başla!

2018 Yılında Kartlı Ödeme Tutarı 817 Milyar Liraya Ulaştı

BKM Genel Müdürü Soner Canko, 2018 yılında kredi ve banka kartı ile yapılan ödemeler, kart kullanım oranı ve temassız yönteme geçişteki artışlar hakkında genel bilgilendirmede bulundu.
2018 Yılında Kartlı Ödeme Tutarı 817 Milyar Liraya Ulaştı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, 2018 yılında banka ve kredi kartları olmak üzere toplam kartlı ödeme tutarı bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında %21 büyüdü. BKM Genel Müdürü Soner Canko, geçtiğimiz yıl bu artış oranıyla birlikte toplam kartlı ödeme tutarının 817 milyar TL düzeyinde gerçekleştiğini belirtti.

Soner Canko, kartlı ödemelerde banka kartı kullanımında son yıllarda tüketicilerin alışkanlıklarında değişim olduğunu söyledi. Bu bağlamda geçen yıl her üç kartlı ödemeden birinin, banka kartı ile yapıldığını aktardı.

BKM Genel Müdürü Soner Canko, 2018’de kredi kartıyla yapılan ödeme tutarının %18 arttığını söyledi.

Bu dönemde banka kartı kullanımında ise %38’lik artış oldu. Canko, 2017 yılında ilk defa banka kartlarıyla yapılan alışveriş adedi nakit çekim adedini geride bıraktığını, artık her beş banka kartı işleminden üç tanesinin alışveriş için gerçekleştiğini belirtti. 2018’de banka kartı sayısında %11, kredi kartı sayısında %6 oranında artış oldu. Bu artışlarla birlikte kredi kartı sayısının 66,3 milyona, banka kartı sayısının 146,4 milyona ulaştığını aktardı.

2018’de en fazla kartı ödeme artışı hava yolları sektöründe oldu.

Hava yolları sektöründe kartlı ödemeler geçen yıl %44 büyüyerek 20,6 milyar lira oldu. Onu %29’luk artış ve 36,7 milyar liralık ödeme tutarı ile restoran harcamaları, %28’lik artış ile konaklama sektörü, %27’lik artış ile akaryakıt sektörü harcamaları oluşturdu.

En fazla kartlı ödeme yapılan sektör ise 148 milyar TL ile market ve alışveriş merkezleri oldu. Bu iki sektör başı çekerken onları; 78 milyar TL ile akaryakıt, 68 milyar TL ile giyim, 57 milyar TL ile küçük gıda perakendesi, 45 milyar TL ile elektronik eşya izledi.

2017’de 99 milyar lira olan online ödemeleri 2018 yılında 139 milyar liraya yükseldi.

İnternet alışverişlerinin her geçen gün arttığını ve bu alana ilginin büyüdüğünü söyleyen Soner Canko, 2018’de bir önceki yıla göre online ödemelerin %40 genişlediğini bildirdi. Geçen yıl kartlı ödemelerde yabancı harcamalarda rekor kırıldı. Söz konusu dönemde yabancı kartlarla ülkemizde yapılan harcamalar bir önceki yılın rakamlarının iki katı düzeyinde gerçekleşti. 13 Ağustos 2018’de yabancı kartlarla Türkiye’de 281 milyon TL’lik alışveriş yapıldığı ve en fazla ödeme yapılan gün olarak kayıtlara geçtiği ifade edildi.

2015 yılında 300 bin olan temassız terminal adedi, geçen yıl 1 milyonu geçti.

2017 yılında 42 milyon adet olan temassız özellikli kart sayısının, geçen sene 58 milyona ulaştığını dile getiren Canko, 2015 yılından bu yana çok ciddi bir yükselme gözlemlediklerini aktardı. İnsanların daha yüksek tutarlı işlemlerde de temassız ödeme yöntemini güvenle tercih etmeye başladıklarını ve bu kişilerin daha sadık kart kullanıcıları olduğunu ekledi. 2017 yılına 88 milyon, 2018’de 213 milyon temassız işlemin gerçekleştiğini, Aralık ayında ödeme rekoru kırılarak 700 bin farklı kartla, bir milyon adet işlem yapıldığını söyledi.

Okul döneminin başladığı Eylül ayında 74,2 milyar TL ile en fazla kartlı ödeme gerçekleşti.

2018 yılının en’lerini paylaşan BKM Genel Müdürü, en fazla kartlı ödemenin 21 milyon adet ile 14 Haziran’da, en fazla işlem tutarının 3,7 milyar lira ile 31 Temmuz’da, en fazla internetten ödemelerin 2,1 milyon farklı kartla 23 Kasım’da gerçekleştiğini aktardı. BKM olarak ödemeler dünyasında sürekli yenilikçi ürünler getirmeye çalıştıklarını, nakitsiz ödemelere toplumu yönlendirme yolunda ülkemizin önünü açacak olan çalışmalara da imza attıklarını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum