Yatırım yapmaya başla!

2018 Yılında Enflasyon 5’li Rakamları Görebilir

2018 Yılında Enflasyon 5’li Rakamları Görebilir

Dünya genelinde enflasyon oranlarına yönelik endişeler devam ediyor. Geçtiğimiz hafta merkez banklarının piyasaya teşvik söylentileri üzerine küresel çapta hisselerde yükselişler meydana gelmişti. Hisse senetlerindeki yükselişler bugün de devam ederken, yurt içinde de Borsa İstanbul’da yükseliş trendine girerek 0,42 oranında tırmanarak günü 70 bin puan seviyesinin üzerinde seyrini sürdürüyor. Küresel piyasalar merkez bankalarının bu haftaki toplantılarına odaklanmış vaziyetteyken, yurt içi piyasalar ise yarın açıklanacak olan yıllık ilk enflasyon raporuna kilitlenmiş durumda. Enflasyon raporunun açıklanmasına bir gün kala Dünya Ekonomik Formu (Davos)’ta bulunan TCMB Başkanı Erdem Başçı, rapor öncesinde çok önemli açıklamalar yaptı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı’nın, yılın ilk enflasyon toplantısı öncesi Davos’ta yaptığı açıklamaların önemli noktaları şöyle;

“Türkiye’de enflasyonu düşürme süreci var”

TCMB Başkanı Erdem Başçı, önümüzdeki üç yıllık dönem kapsamında enflasyonun kademeli olarak düşürüleceğini belirterek, Türk ekonomisi için bu yılın enflasyonla mücadele yılı olacağını vurguladı. Enflasyonu indirirken ideal bir politika bileşiminin uygulanması gerektiğini belirten Başçı, gerçekçi ama kararlı bir duruşun sergilenmesi halinde enflasyonun önümüzdeki üç yıllık dönem kapsamında düşürülebileceğini söyledi. Türkiye’nin bundan 4 yıl önce yüzde 6.2 oranında olan en düşük enflasyon verilerini gördüğünü belirten Başçı, Türkiye’de enflasyonu düşürme sürecinin var olduğunu ve enflasyonu en son nokta olarak yüzde 5 seviyelerine çekilebileceğini ifade etti. 2018 yılında enflasyonun 5’li rakamları görebilmesinin mümkün olduğunu belirten Başçı, bu yönde çaba gösterilmesi gerektiğini ve Merkez Bankası’nın bu konuda kendi üzerine düşeni yapacağını ifade etti.

“AB’deki toparlanma bizim için önemli bir fırsat”

Geçtiğimiz haftadan bu yana Avrupa ekonomisinde görülen toparlanmayla ilgili açıklamalar da yapan Başçı, Türkiye’nin Avrupa’ya ihracatının beklenen düzeyde gerçekleştiğini belirterek, Avrupa’da görülecek büyümelerin ihracat oranını Euro bazında arttıracağını söyledi. Ayrıca AB’deki toparlanmanın Türkiye için önemli bir fırsat olduğunu belirten Başçı, Türk Lirası‘nın değerinin desteklendiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum