Yatırım yapmaya başla!

Bakanlık Açıkladı: SGK 2018’de 8,3 Milyon Diyabet Hastasının Tedavisini Karşıladı

Sosyal Güvenlik Kurumu geçen yıl 8 milyon 330 bin diyabet hastasının tedavisi karşılarken, bu alandaki sağlık sigortacılığı hizmeti 4,4 milyar liraya ulaştı.
Bakanlık Açıkladı: SGK 2018’de 8,3 Milyon Diyabet Hastasının Tedavisini Karşıladı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca ilan edilen 14 Kasım Dünya Diyabet Günü, 2007 yılından bu yana kutlanıyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hem farkındalık yaratmak hem de hastaları ve ailelerini desteklemek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise Dünya Diyabet Günü dolayısıyla düzenlenen 11. Diyabet Parlamentosu programında önemli açıklamalarda bulundu.

Ülkemizde 10 milyondan fazla diyabet hastası olduğunu söyleyen Selçuk, bu alanda sağlanan sağlık sigortacılığı hizmetinin 4,4 milyar lira olduğunu belirtti.

Aile ve Çalışma Bakanı Selçuk, her sekiz kişiden birinin diyabet hastası olduğunu söyledi.

Diyabet HastalığıDünya genelinde 425 milyon diyabet hastası olduğunu belirten Selçuk, ortalamaya vurulduğunda çağın en yaygın sağlık sorunlarından biri olduğunu ifade etti. Hastalığın küçük yaşlardan itibaren başlaması sebebiyle ailelerin bilinçlendirilmesi gerektiğini, bu noktada Diyabet Günü kapsamında yapılan etkinliklerin önemli olduğunu vurguladı.

Bakanlık olarak hastalar kadar ailelerinin de yanlarında olduğunu belirten Selçuk, hiç kimsenin mağduriyet yaşamaması adına tüm çabayı sarf ettiklerini söyledi.

Bu bağlamda 9000 ilacın geri ödeme listesinde olduğunu MEDULA sisteminde yapılan düzenlemelerin yakından takip edilerek, sürekli güncellendiğini açıkladı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2018 yılında toplamda 8 milyon 330 bin diyabet hastasının tedavi masraflarını üstlendiğini belirtti.

Diyabet hastaları için oluşturulan sağlık sigortacılığı hizmeti toplamda 4,4 milyar TL’ye ulaştı.

Diyabet AletleriGeçen yıl bu hastalığın tedavisi için yapılan harcamaların toplam sağlık harcamalarının yüzde 5’ine denk geldiğini söyleyen Selçuk, etkin tedavi yöntemi sağlanması halinde insanların yaşam kalitelerinin artacağını, böylelikle de sağlık harcamalarının da azaltılacağını vurguladı.

Geçen yıl tedavi masrafının üstlenilen 8,3 milyon hastanın 630 bininin Tip 1 diyabet, 7 milyon 700 binden fazlasının ise Tip 2 diyabet hastası olduğu bilgisini paylaştı.

Ellerindeki verilere göre 2 milyondan fazla hasta için 12 milyon şeker ölçüm çubuğunun, 5 bin kişi için 370 bin insülin pompası infüzyon seti ve rezervuarı gibi aletlerin masraflarının karşılandığını açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum