Yatırım yapmaya başla!

Mustang ve AMG GT’nin Birleştirildiği Nokta: “Warszawa M20 GT”

1950'lerin Warszawa M20 GT'si, yeni hayatına KHM ile çok değişik şekillerde devam ettirilmiş...
Mustang ve AMG GT’nin Birleştirildiği Nokta: “Warszawa M20 GT”

Başlığımızın içerisinde Mustang ve AMG GT isimleri geçse de Warszawa M20 GT eminiz ki daha fazla dikkatimizi çekmiştir. Bu otomobilin çıkışı 1950’lere dayanıyor. M20, FSO Warszawa şirketi tarafından üretilmiş ve Polonya’nın en çok sevilen modeli haline gelmiş. Gerçi Polonya şimdilerde Varsovia Concept Car ile otonom araç sınıfına elektrikli bir şekilde girme çalışmaları yapıyor!

Uzunca bir süre üretimi yapılmayan marka ve modelini 2013 yılında KHM Motor görev edinmiş ve farklı bir dalda yeniden hayata geçirmek istemiş. Aşağıda inşa edilen otomobil, Fisker’ın BMW M6 üzerine oluşturduğu Latigo CS #001 ile aynı mantıkta. Hep beraber yeni M20 GT’nin yeni tipine bakalım.

Şirket bu aracın temellerinin 2018 Ford Mustang’e dayandığını söylüyor.

M20 GT’ye gerçekten farklı bir tipleme verilmiş. Karışık olması bir yana ilk, ön duruşta cezbetmeyi başarıyor. Detaylara baktığımızda kaputun aşağı iniş şekli Ferrari’ye benziyor.

Düzgün hatlara sahip aracın özgün stili mercekli halde ve Mustang’i “andırmayan” dar formlu farlarla desteklemiş.

Orta kısımda şişkin duran kaputu onu modern ve hızlı bir spora araba göstermesinde yardımcı olmuş.

Farlardan bağımsız duran noktalı Ledlere de en azından farklı olmuş diyebiliriz. Öte yandan ızgara genişliği ve sis farı arasında köprü gibi duran krom çubuk havalı olmuş.

KHM Motor’a göre M20 “modern ve zarif”

Profile geçiş yaptığımızda Polonyalı spor otomobilin Mercedes bedenine yavaşça geçişini görüyoruz. Çok kollu alaşımlı jantlar 18 inç büyüklüğünde.

Yaprağı andıran cam şekilleri ve arkaya daralan tavan tipi spor araba kıvamında.

İşte karşınızda AMG M20 GT!

Bagaj üzerindeki yazıyı kaldıralım ve bir daha bakalım. Bu araca Mercedes AMG GT‘den farklı bir model söyleyecek kimse yoktur!

Far ve tampon gibi arka kısmı oluşturacak tüm malzeme Alman markadan temin edilmiş.

Kokpitte, Mustang’in malzeme şekilleriyle karşılaşıyoruz.

KHM Motor iç mekanda ilk olarak kaplama malzemelerini değiştirmeyle başlamış. Direksiyon aynı bırakılıp, orta konsol değiştirilmiş.

Mustang’in üst kısımda üçlü hava mazgalları yerine M20’ye ikilisi düşünülmüş. Aşağı kısımda ise ekran tipi değiştirilmiş.

M20 GT’nin gerçek 2.1L’lik 52 ps motorundan sonra devasa bir ünite yerleştirilmiş.

AMG motorunun çok pahalı olacağını düşünülerek, Ford’dun 5.0L V8‘i proje için kullanılmış. 420 ps güç üreten ünite, dünyada tek olan kırmızı spor aracın yüksek hızlara çıkması için yeterli olacaktır.

Gelelim sonuçlarına. KHM, bu aracın Ford iş birliği ile yapıldığını söylemiş. Ford ise bunun doğru olmadığı şeklinde cevaplamış.

İşin doğrusuna gidildiği zaman iki şirket arasında imzalanan bir sözleşme olmadığı için araç şu anda yasal değil!

Tek seferlik olacak M20 GT’nin sonuçta, karışık ama güzel bir otomobil olduğu inkar edilemez. Öğrendiğimiz kadarı ile Ford ve Mercedes’ten bir yardım ve tedarik gelmeden M20 GT’nin hayata geçirilişini başarı olarak nitelendirebiliriz. Peki siz bu spor otomobili nasıl yorumlarsızınız?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum