Yatırım yapmaya başla!

2018 Yeni Fisker Emotion: Lükste Bentley’e Teknolojide Tesla’ya Kafa Tutacak Araba!

Büyük bekleyişin ardıdan CES 2018'de Fisker, dengeleri değiştirecek Emotion modelini sahalara sürüyor. İşte detaylar...
2018 Yeni Fisker Emotion: Lükste Bentley’e Teknolojide Tesla’ya Kafa Tutacak Araba!

2018 senesini de içine katarsak Fisker Emotion’un prototipten gerçeğe dönmesini 2 yıl kadar bekledik. Bu kadar hevesli bekleyişin nedeni, Henry Fisker’ın açıklamlarında Emotion’un bir lüks segment aracını aratmayacak konforda olduğunu söylemesi. Sözleri detaylara haddinden fazla önem verileceğinin işaretiydi. Merakımızın ikinci etabında ise Fisker’dan elektrik motorlu araçların tarihini değiştirecek buluşun gelmesi var. Zaten bir firma çıkartacağı modeli için bundan fazla ne kadar iddialı olabilir ki!

Dünyamızda bazı markaların temsil ettikleri yerler var. Mercedes sağlamlık ve Alman mühendisliği ile ön planda olurken, Tesla’da elektrik motor ünitelerinde lider konumda anılıyor. İşte Fisker tam olarak “ben bu krallıkları bozmaya geliyorum” diyor. Özgün bir kupa yapısı anlayışının ışıltısı yüzümüze vururken, birazdan anlatacağımız özellikleri de etrafımızı aydınlatacak kadar sağlam teknik değerlere sahip!

Fisker en son Çinli bir firmaya satılması ardıdan Karma Revero olarak çıkacağı söylenmişti.

2018 Yeni Fisker Emotion - Karma

Ancak satışın ardıdan isim deşikliği konusu pek gündeme gelmemiş gibi duruyor. Emotion’un ilk gördüğümüzden beri coupe tarzı karoser yapısına lüks segment genişliği verilmesi, oldukça hoşumuza gitmekteydi.

Fisker önem arz eden modelinde vurgulayıcı öğelerini nerde nasıl kullanacağını iyi seçmiş.

Yinede ana kaynağın Tesla Model S olduğunu söyleyebiliriz.

2018 Yeni Fisker Emotion - Karma Jant

Yere yakın konumu ve büyük seçim lastikler spor araba kıvamında. Kapıların farklı açılış biçimleri de harika.

Kısa tutulan ön kısım ve uzun dingil mesafesi yaşam için yeterli hacmi sunuyor.

2018 Yeni Fisker Emotion - Karma Profil

Fisker’ın amacı elektrik gücünü en iyi şekilde aktarmak ve bunların yanında müşterilerine en kusursuz konforu sunmaktır. Peki arka far ve görünümünün birebir yeni Aston Martin Vantage‘ye benzediğini farkettiniz mi?

Emotion’un iç mekanı büyüleyici!

2018 Yeni Fisker Emotion - Karma Kokpit Yapısı

Dördüncü seviye otonom sürüşün desteklendiğini en başta söylersek devamında 3D harita taraması, lidar lazer uzaklık algılama teknolojisi ve kaza anında en hızlı şekilde müdahale yapabilecek donanımlara sahip.

Kokpitin bile birşeylere benzetilmemesi için uğraşılmış.

2018 Yeni Fisker Emotion - Karma Konfor Paketleri

Direksiyona verilen tasarımdan tutunda, kapıların deri kaplı malzemesi ile krom çıtaların dans ettirilişi oldukça iyi.

Orta konsol kısmının yatay büyük ekranı ve aşağısında yine Tesla tarzı dikey ekranın deri kaplı köşelerine edilecek bir söz bulamıyoruz.

Odaklanılması gereken asıl yer olan, elektrik motorlarına bakalım.

2018 Yeni Fisker Emotion - Karma Elektrik Motor

Yukarıda altını çizerek sizlere elektrik motorlarda Fisker’ın devrim niteliğinde gelişmeler yaptığını söylemiştik. Şimdi de size bunun ne olduğunu açıklayalım.

Emotion bataryaları normalinden 2.5 kat daha fazla enerji depolamaya sahip. Bunun dönüşleri 645 km menzil mesafesi oluyor. Katı yapıya sahip batarya teknolojisinin kafa karıştırıcı kısmı ise 10 dakikalık şarjla piller %65 doluluk oranına geliyor.

Hız – performans rakamları yeterli olurken fiyat konusu biraz sıkıntılı.

2018 Yeni Fisker Emotion - Karma Uzun Menzil Hızlı Şarj

Tesla’nın 10 bin nm torkluk spor aracı Roadster‘la Bugatti Chiron karşılaştırılmıştı. Chiron’un 2.2 saniyede kalkışına karşı Roadster 1.9 saniye ile cevap veriyordu. Ancak birisi 200 bin dolar olurken diğeri 3 milyon dolar etikete sahipti. Fisker için de aynı durumlar olabilir.

Emotion maksimum 260 km/h süratlere çıkabiliyor. Model S’den aşağı kalır yanı yok derken 130 bin dolara satılacağı bilgisi biraz sallantılı oldu. Tesla modellerinin 60 bin $ – 75 bin $ arasında olduğu düşünürsek, Fisker’ın 2 katı değerde satılacağı hesabı ortaya çıkıyor. Fisker Emotion’un sizce de lüks segment konforunu karşılarken aynı zamanda elektrikli araç konusunda da söz sahibi olabilir mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum