Yatırım yapmaya başla!

Yılın İlk 7 Ayında Gelen Yatırımların %82’si Yurt Dışına Gitti

2018 yılının ilk yedi ayında, gayrimenkul hariç Türkiye'ye gelen doğrudan yatırımlarım %82'si kadar, yurt dışına yatırım yapıldı.
Yılın İlk 7 Ayında Gelen Yatırımların %82’si Yurt Dışına Gitti

Türkiye, yüksek enflasyon, kur baskısı, cari açığın genişlemesi gibi makro verilerdeki bozulmalar neticesinde 2018 yılını biraz sıkıntılı geçiriyor. Geçtiğimiz günlerde IMF’ten borç alınacağına dair bir söylenti gündemi meşgul etmişti. Ancak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, böyle bir durumun söz konusu olmadığını, asıl hedeflerinin yabancı yatırımcıları ülkeye çekmek olduğunu bildirmişti.

Binlerce yatırımcının katılımıyla gerçekleşen telekonferansta ise yeni ekonomik modele dair açıklamalarda bulunmuştu. Öte yandan son üç yıldaki gelişmelere baktığımızda, rakamlar bize Türkiye’nin çektiği uluslararası yatırımın azaldığını gösteriyor. Öyle ki, yurt dışına giden yatırım, gelenlerin %80’ini aşmış vaziyette.

2018’in ilk yedi ayında gelen yatırımlarda azalma, giden yatırımlarda artış eğilimi sürdü.

Türkiye’den yurt dışına giden yatırımlardaki artış nedeniyle, giden yatırımların gelene oranı %82’ye ulaştı. Örneğin; tasfiyeler düşülmeden ve gayrimenkul alımları katılmadan yapılan doğrudan yatırım miktarı Ocak ve Temmuz ayları arasında 3 milyar 179 milyon dolar oldu. Yine aynı dönemde giden yatırım miktarı 2 milyar 606 milyon dolar olarak açıklandı. Bu rakamlarla gelen yatırımların %81,98’i kadar doğrudan yatırımın yurt dışına yapıldığı görüldü.

Gayrimenkul hariç tasfiyeler düşüldükten sonra ise ilk yedi ayda, 2 milyar 770 milyon dolarlık giriş, 2 milyar 296 milyon dolarlık çıkış oldu. Bu doğrultuda,gelen yatırımların %82,79’u kadar yatırım, yurt dışına yapılmış oldu.

Ekonomistler giden yatırımların, gelene göre yükselmesi açısından bu yılın oldukça sıra dışı geçtiğini belirtiyor.

Merkez Bankası ödemeler dengesi istatistikleri içerisinde uluslararası doğrudan yatırımlar izlenirken, gayrimenkul yatırımları dahil, ülkenin ödemeler dengesine etki edecek şekilde net sermaye girişi ortaya konuluyor. Alt kalemlerde ise doğrudan yatırımların tamamı, tasfiye nedeniyle doğrudan yatırım içinden çıkan miktar gibi detaylar da ele alınıyor.

Yurt dışına giden doğrudan yatırımların, gelen yatırımlara oranına yönelik oluşturulan bültende, yıllıklandırılmış veri üzerinden bülten tarihi itibarıyla son 12 aylık gelişmeler izleniyor. Ekonomistler, doğrudan yabancı yatırımların gayrimenkul alımları dışında ekonomik faaliyete dönük kısmına dair inceleme yapıldığında, gelen yatırımlardaki düşüş ve gidenlerdeki artış nedeniyle, 2018’in ilginç bir yıl olma ihtimalinin izlendiğini belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum