Yatırım yapmaya başla!

2018’de Turizm Sektöründe 1 Milyon Kişiye İstihdam Sağlandı

Turizm sektörü için 2019 yılının iyi geçmesini beklediklerini söyleyen TÜROB Başkanı Timur Bayındır, 2018’de bu alanda toplamda 1 milyon kişiye istihdam sağlandığını belirtti.
2018’de Turizm Sektöründe 1 Milyon Kişiye İstihdam Sağlandı

2018 yılında turizm sektöründe yaşanan gelişmelere yönelik genel bir değerlendirme yapan Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, büyük kısmı yiyecek ve içecek alanlarında olmak üzere, 1 milyon kişiye istihdam sağlandığını söyledi. Avrupalı turistlerin Türkiye’ye dönme çabaları olduğunu belirten Bayındır, ülkemize asıl para bırakan kesimin de bu bölgeden gelen turistler olduğunu ifade etti.

2018 yılında otelleri asıl dolduran ve para bırakan turistlerin Avrupalılar olduğu belirtildi.

Basın toplantısında konuşan ve gazetecilerin sorularını yanıtlandıran TÜROB Başkanı Timur Bayındır, geçen yıl daha çok Ortadoğulu turistleri ağırladığımızı ancak 2019’dan çok daha iyi gelişmeler beklediklerini aktardı.

Bu yıl hem otellerin doluluk oranlarında hem de fiyat açısından %10 ila 12 arasında artış beklediklerini söyledi. Yurt dışında yapılan fuarlarda Türkiye’ye olan ilgide artış olduğunu gözlemlediklerini belirten Bayındır, asıl önemli olan kısmın kişi başı harcamaları ve dolayısıyla da gelirleri artırıcı uygulamaları devreye sokmak olduğunu bildirdi.

TÜROB Başkanı turist sayısındaki artıştan ziyade fiyatları yükseltecek çalışmalara odaklanılması gerektiğini söyledi.

Timur Bayındır, yılın ilk ayındaki otel doluluk oranlarının geçen yılın aynı dönemine kıyasla %3,5 azaldığını, ancak bu düşüşe rağmen fiyatlarda artış yaşandığını söyledi. Ortalama günlük oda ücretinin geçen senenin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %5,8’lik bir artış gösterdiğini ifade etti. Bu durumun Avrupa’dan pazar çeşitliliğinin arttığının bir göstergesi olduğunu aktaran Bayındır, İstanbul’daki ortalama oda bedellerinin %7,6 oranında artış gösterdiğini sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz yıl turizm sektöründe istihdam edilen kişi sayısı 1 milyon olarak açıklandı.

Konaklama, seyahat acenteliği, yiyecek-içecek gibi alanları içerisine alan turizm sektöründe 2018 yılında 1 milyonu aşkın kişiye istihdam sağlanırken, bunun 665 bininin yiyecek-içecek, 260 bininin konaklama ve 50 bininin seyahat acenteliği alanlarında olduğu bildirildi. Konaklama alanındaki istihdamın daha önceki yıllardaki durumuna bakıldığında; 2016 yılında 192 bin ve 2017 yılında 205 bin olduğu görülmekte.

Bayındır, bu alandaki artışın son iki yılın turizm açısından çok zor geçmesine rağmen işletme sahiplerinin bu sayıyı muhafaza etme çabalarından kaynaklandığını belirtti. Konaklamada bir önceki yıla göre 55 binlik artış olduğunu, 2019’da da böyle bir sayının sürpriz olmayacağını ifade etti. Antalya’da Ocak ayında otel doluluklarının bir önceki yılın aynı dönemine göre %8,5 artarak %59,5 düzeyine yükseldiğini, toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerin ise %9,1 artışla 26,1 Euro olduğunu dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum