Yatırım yapmaya başla!

2018 için Teknolojiden Ekonomiye, Siyasetten Teröre Kadar Şaşırtıcı Öngörüler

"Nasıl bir yıl geçireceğiz" sorusunun cevapları aranmaya devam ediliyor. Teknoloji, ekonomi, siyaset ve terör konularında fikir veren 10 şaşırtıcı öngörü sizlerle;
2018 için Teknolojiden Ekonomiye, Siyasetten Teröre Kadar Şaşırtıcı Öngörüler

Her yeni yılın başında, nasıl bir sene geçireceğiz sorusunun yanıtları üzerine öngörüler yayınlanır. Kişisel olarak yayınlanan öngörülere ek olarak, araştırma kurumları ve çeşitli konseyler tarafından da raporlar halinde yıla ait yorumlar yapılır. Daha önceki yıllarda en yakın tahminleri yapanların yorumları ise büyük ses getirebilir. İşte bu kurumlardan birisi de AT Kearney Küresel İş Politikaları Konseyi ve 2018 yılına ait 10 öngörüsünü paylaştı.

AT Kearney Küresel İş Politikaları Konseyi’nin ilk tahmini, 2018 yılında kuantum bilgisayarların hakimiyeti ele geçirecek olması.

Kuantum Bilgisayarlar Yükselişe Geçecek

Bilgisayarların geleceği olan kuantum, normal bilgisayarların aksine hesaplamalar için 1 ve 0 gibi 2 duruma sahip değildir. Aynı anda birden fazla durumda olabilen kuantum bilgisayarlar, uzmanlar tarafından gelişmiş bilgisayarların geleceği olarak görülüyor.

IBM ise bu alanda oldukça önemli gelişmelere imza atıyor. 2017 yılında kuantum alanında iki büyük gelişim yaşandı ve Çinli bilim insanları Dünya’daki bir fotonu, 500 kilometre uzaktaki bir uyduya teleport (ışınlama) ettiler.

İkinci öngörü ise yüz tanıma teknolojisinin yaygınlaşacak olması ve genetik hastalıkların teşhisinde büyük adımlar atılması.

Yüz Tanıma Teknolojisi Yaygınlaşacak

Halihazırda yaygın bir şekilde kullanılan yüz tanıma teknolojisinin, daha fazla gelişmesi bekleniyor. 2017 yılında ABD’de bu teknoloji sayesinde azınlık nüfuslarda ender rastlanan bir genetik hastalığın teşhisinin sağlanması ise umut verici bir gelişme oldu.

2018 yılında ise günlük hayatımıza girmesi bekleniyor. Hatta birçoğumuz farkına varmadan yüzümüz tanınmış olacak. Bu konuda da OLED panel üreticilerine büyük iş düşecek.

Üçüncü öngörü ise Brexit konusunda ve müzakerelerde görülen zorlukların çözümü zorlaştıracağı düşünülüyor.

Brexit Tartışmaları Çözümleri Zorlaşacak

2017 yılında başlayan Brexit müzakerelerinin, yanlış bir temele oturduğu ve bu yüzden zorluklarla karşılaşıldığı biliniyor. AB vatandaşlarının haklarının geleceği, Avrupa mahkemelerinin rolü, İngiltere – İrlanda sınırının yönetimi, AB’den çıkış faturası gibi konular çözüm bekliyor.

2019 yılının Mart ayına kadar Brexit‘ten net bir sonuç alınması beklenmiyor ve bu süreçte piyasalarda belirsizliklerin artması, İngiltere’nin ekonomik performansı üzerindeki yükü artırması bekleniyor.

Dördüncü öngörüde ise IŞİD tehdidinin; Güney Doğu Asya, Afrika ve ötesine sıçraması bekleniyor.

IŞİD Tehditi Büyüyecek

IŞİD’in bugüne kadar kaybettiği topraklar, petrol bölgelerinin kontrol edilememesi ve gelir kaybı demektir. 2018 yılında operasyon merkezlerinin 3 coğrafyaya yayılması bekleniyor. Libya başta olmak üzere Kuzey Afrika, Nijerya ve Kenya’yı kapsayan Sahra altı Afrika’sı ve Güneydoğu Asya’nın da bu tehdidi yaşayabileceği düşünülüyor.

Beşinci öngörü ise Almanya ve Fransa’daki yerel siyasetin ‘Merkron’ balayı sürecini kısaltacak olması yönünde.

Merkron Balayı Süreci Kısalacak

Fransız Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Merkel, Brexit sonrasında iki ülke arasındaki güçlü tarihi ilişkileri yeniden canlandırmak için harekete geçtiler. 2017 Eylül ayındaki seçim sürecinde Merkel’in buruk zaferi ve zorlu koalisyon çalışmaları nedeniyle Alman iç politikasına odaklanılmasına neden olacağı tahmin ediliyor.

Altıncı öngörü ise yıkıcı doğal felaketlerin, küresel sigorta piyasaları üzerindeki baskıyı artırması şeklinde açıklandı.

Doğal Afetlerin Maliyeti Artacak

Dünya genelinde yaşanan doğal afetlerin sayısı 1970 yılından beri, 4 kat artmış durumda. Her yıl yaklaşık 400 afet yanşıyor ve Dünya Bankası’nın verilerine göre yıllık maliyeti 327 milyar dolara ulaşıyor. Bu nedenle yaşanan ekonomik kayıpların üçte birinden daha azı, sigorta tarafından karşılanıyor. 2018 yılında afetlerin, “bin yılda 1 yaşanan” türden olması bekleniyor.

Diğer bir öngörü ise internet devlerinin sınırsız gücü kontrol altına alacak olmaları şeklinde yorumlanıyor.

İnternet Devlerinin Gücü Artacak

Silikon Vadisi’ndeki internet devlerinin toplam piyasa kapitalizasyonunun, Kanada ekonomisinden büyük olduğu biliniyor. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya şirketleri ile diğer internet şirketlerinin küresel boyuttaki güçlerinin, ülkeleri etkisi altına almaya başlayacağı düşünülüyor. Bu gücün ise seçim sonuçlarından terörist gruplarının nefret söylemlerinin yaygınlaşmasına kadar birçok yönden etkisi bulunuyor. Bu nedenle de ülkeler çeşitli yaptırımlar uyguluyorlar. Yaptırımların 2018 yılında daha da artması bekleniyor.

Öngörülerden birisi de elektrikli otomobil alanında. Konsey’e göre; 2040 yılına kadar 600 milyon elektrikli otomobile ihtiyacımız olacak.

Elektrikli Otomobillerin Sayısı Artacak

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) verilerine göre; 2016 yılında dünyadaki elektrikli otomobil sayısı 2 milyona ulaştı. Bu oranın 5 yıl önce sıfıra yakın olduğu biliniyor. Paris Anlaşması tarafından belirlenen küresel ısınmayı azaltma hedeflerine ulaşmak için de 2040 yılına kadar bu sayının 600 milyona ulaşması bekleniyor. 2019 itibariyle her 10 otomobilden 1’inin elektrikli veya hibrit olacağı düşünülüyor.

Teknoloji alanındaki bir diğer öngörü ise Çinli yatırımcı gerginliğinin artacak olması şeklinde açıklanıyor.

Çinli Yatırımcı Gerginliği Artacak

Çinli yatırımcıların yurt dışı pazarında odaklandıkları 3 temel alan bunuyor. Bunlar; ülkenin stratejik çıkarlarını destekleyen yatırımlar, One Belt One Road projesine yönelik yatırımlar ve teknolojik yatırımlar şeklinde sıralanıyor.

Çin’in bu alanlardaki yatırımları, gelişmiş ülkeleri rahatsız ediyor. 2018 yılında bu gerilimin daha da artacağı tahmin ediliyor. Özellikle Fransa, Almanya ve İtalya gibi ülkelerin, Avrupa’nın ileri teknoloji sektörünü korumak için Çinli yatırımcıları engelleyebilecek düzenlemeler getirebileceği düşünülüyor.

Son olarak; kanser tedavisinde büyük aşamalar kaydedilecek olması öngörülüyor.

Genetik dizilim, yapay zeka, giyilebilir teknolojideki gelişmeler onkoloji araştırmalarında ve kanser tedavilerinde önemli bir rol alacak. Yeni geliştirilen genom düzenleme teknolojisi CRISPR-Cas9, akciğer kanseri hastalarda test edildi. Araştırmacılar genetik farklılaşmaları beklemek için yapay zeka kullandı. Tüm bu gelişmelerin, 2018 yılında hız kazanacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum